3 verze Football Manageru – v čem je rozdíl?

fm_verze

Verze Football Manageru – v čem je rozdíl?

Mezi nejčastější otázky patří, v čem se od sebe jednotlivé verze Football Manageru liší.

K nepřehlednosti přispěly nedávné změny názvů, stejně jako prolínání některých funkcí, a tak všichni vědí, co je klasický Football Manager, ale při zmínce o FM Touch či FM Mobile už úroveň jistoty klesá.

V tomto článku vám přiblížíme rozdíly mezi verzemi i jejich totožné znaky. Zjistíte, na jakém zařízení lze danou verzi nainstalovat a hrát, které hry podporují cross-save (ukládání mezi různými typy zařízení, např. PC – tablet) a také obsahové odlišnosti.

3 verze Football Manageru

  • Football Manager
  • Football Manager Touch
  • Football Manager Mobile

1. Football Manager

Nejtradičnější a nejkomplexnější verze hry. Někteří ji nazývají „hardcore“ verzí, jiní „klasikou“ či prostě „FMkem“. Obsahově bez kompromisů, uzpůsobená pro hraní na počítačích (Windows, Mac i Linux – se vzájemnou synchronizací). Dá se říct, že Football Manager je vlajkovou lodí, z níž čerpají Touch i Mobile.

V posledních letech využívá hráčskou platformu Steam, přes níž lze snadno instalovat aktualizace, stahovat grafické i datové doplňky a propojovat komunitu.

Hlavním lákadlem je mód kariéry. Vyberete si jeden z více než 2 500 klubů a řídíte si ho podle svého. K dispozici máte nejrozsáhlejší databázi, všechny dostupné funkce, nejkvalitnější grafické zpracování a veškeré taktické či managementové vychytávky.

fm_engine

Komplexní zážitek, který si můžete usnadnit delegováním kompetencí jiným členům realizačního týmu, ale také nemusíte. Je na vás, do jaké míry se budete věnovat řízení klubu (tréninky, taktika, přestupy, finance, výchova mladých hráčů, tiskové konference, sociální sítě, řízení mužstva apod.)

Mimo robustní kariéru nabízí hra také Fantasy Draft, který můžete hrát proti hrou řízeným protivníkům nebo online, dále také mód, v němž si vytvoříte vlastní klub, s nímž dobýváte svět fotbalu, a samozřejmě multiplayer, abyste mohli vyzvat své přátele a ukázat jim, jak se to hraje.

Dosud je tato verze nejhranější, zejména pro svou obsáhlost a nabízené možnosti.

2. Football Manager Touch

Jenže co když nemáte tolik času, abyste řešili úplně všechno, co se v klubu šustne, nebo vás prostě některé části hry nebaví a raději je přeskočíte? Pro vás je tu Football Manager Touch (dříve známý jako Classic Mode zahrnutý ve Football Manageru).

Takzvaný Classic mode se objevil poprvé v FM 2014, o dva roky později jej bylo možné zakoupit i zvlášť, a to již pod novým názvem s přídomkem Touch.

FM 2017 už jej v sobě zabudovaný nemělo a hra se dá koupit pouze samostatně (byť je často prodávaná společně s FM za stejnou cenu).

Prodávají se dvě verze Touch – počítačová a tabletová. Neznamená tedy, že když máte počítačovou, automaticky získáváte i tabletovou.

Hrát jej můžete na Windows, Macu i Linuxu, zároveň ovšem i na Androidu a iOS, pokud máte výkonný tablet.

Tato verze hry dokonce podporuje tzv. „cross-save“ – možnost hrát a ukládat hru na různých zařízeních (počítač + tablet). Uveďme si příklad: hrajete FM Touch na stolním počítači, hru si uložíte na cloud, a když pojedete vlakem, budete si chtít zahrát na tabletu. Co uděláte? Nahrajete hru z cloudu a hrajete. Cross-save umožňuje pouze FM Touch, pozor na to.

FM Touch je popisovaný jako zeštíhlená verze, nabízející jen to nejnutnější, abyste si užili vedení svého týmu. Co chybí? Nemusíte řešit rozhovory k týmu během zápasů, mnohem méně se budete potýkat s novináři, nebudete muset řešit náladu hráčů a k dispozici vám je funkce „Okamžitý výsledek“. Ta vám umožní odsimulovat daný zápas, přičemž si můžete pohrát s nastavením, jak by se měl váš tým za určitých situací chovat.

V Touch se také nezatěžujete hráčskou znalostí taktiky – vždy je maximální. Stručně řečeno: hrajete více zápasů, méně se zabýváte doplňkovými činnostmi.

Kromě toho však Touch disponuje některými funkcemi, které klasické FM nenabízí. Především se jedná o Výzvy, ve kterých plníte konkrétní zadání (provést tým zdravotní krizí, stáhnout náskok ve zbytku sezony apod.), a také online mód Versus. V něm lze vyzvat ostatní hráče v online hraní.

Dental Clinic Dubai Can Make Your Teeth White

FM Touch má rovněž trochu jiné grafické rozhraní, více zaměřené na vizuální stránku, např. ve formě ikonek. Za menší finanční obnos je také možné zakoupit odemykatelné položky, které vám kupříkladu vyléčí všechny aktuálně zraněné hráče nebo přihrají nějaký ten peníz do pokladny.

Versus, Fantasy draft a klasický multiplayer je však u Touch verze dostupný pouze při hraní na počítačích.

3. Football Manager Mobile

Od roku 2007 vycházel souběžně s počítačovou verzí FM také její bráška určený pro přenosná zařízení – FM Handheld. Poté v roce 2016 vznikla nová značka s názvem FM Mobile, která vychází dodnes.

Jak název napovídá, tato verze hry je určena výhradně pro smartphony a tablety, konkrétně pro operační systémy Android a iOS.

Vzhledem k zařízením, na kterých se dá hrát, je hra omezena především ve své komplexnosti. Hra nabízí výběr jen z ligových soutěží v 15 zemích, sledovat zápasy můžete výhradně z 2D pohledu a k hraní máte tři módy: klasickou kariéru, mód Vytvoř si svůj klub a výzvy.

fm_mobile_taktika

Pro účely mobilních zařízení je upraveno i grafické rozhraní, uzpůsobené pro dotykové ovládání a maximální přívětivost.

Pochopitelně nejsou v FM Mobile všechny vymoženosti, které nabízejí FM a FM Touch. Převážně se budete zabývat taktikou, přestupy, skautingem (navíc při malé databázi), vlastním mužstvem a zápasy.

FM Mobile je k zakoupení pouze samostatně, a to prostřednictvím Google Play či App Store.


Přehledný souhrn všech verzí

[table id=1 /]

Zdroj FootballManager.com
1 Komentář
  1. Eden říká

    Vďaka za článok! Už viem v čom je rozdiel!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více