6 základních addonů pro vaši hru

Jaké addony si přidat do hry?

Nejprve si řekneme, co vlastně addony jsou. Doslova jsou to přídavky, které nějakým způsobem vylepšují zážitek z hraní. Zpravidla nemění samotnou hratelnost, ale zpříjemňují vám ji.

My si ukážeme 6 základních addonů, těch nejběžnějších a nejdůležitějších.

1. Správné názvy soutěží, týmů a německá reprezentace

Chcete se svým týmem dobýt Champions League, nebo Champions Cup? Předpokládám, že dáte přednost oficiálnímu názvu, stejně jako u mnoha dalších soutěží, týmů (ano, Schalke ve hře jinak nenajdete) či dokonce podoby reprezentačních výběrů (opět Německo).

Na výběr máte ze dvou variant. Buď zvolíte soubory ze Sortitoutsi (doporučujeme), nebo zkusíte variantu z FMScout. Liší se třeba v tom, že z názvů soutěží občas vynechává sponzory.

Ujistěte se, že soubory vložíte přesně tam, kam máte na základě přiložených návodů.


2. Loga

Jinými slovy také znaky klubů, soutěží, federací a konfederací… Jelikož vývojáři nedisponují všemi licencemi, musíte si většinu správných a oficiálních log stáhnout sami, pokud je ve hře chcete mít.

Metallic Loga

Až se budete rozhodovat, který styl zvolit, zřejmě se zaměříte na dva faktory: vzhled a počet log v balíku.

 • Stylů naleznete velké množství. Od těch, které nemají téměř žádné přidané efekty, až po loga s efekty „zmuchlání“, odlesku či zašpinění.
 • U počtu platí, že čím náročnější na vytvoření, tím méně jich naleznete. Přes 40 tis. mají Standard Logos, zatímco Smooth Logos mají jen něco přes 4 000 log. Průměrný počet se pohybuje okolo 25 tis.

Přehled aktuálních log


3. Facepack (fotky hráčů)

Addon, který vám téměř jistě zabere nejvíc místa ze všech. Jestliže u log se velikost balíků pohybuje do 2 GB, facy míří klidně až k 10 GB (podle stylu a počtu fotek).

Obvykle najdete v megapacích kromě hráčů také trenéry, ostatní zaměstnance a rozhodčí. Stylů je opět nepřeberné množství. Kdo má rád jednoduchost, zvolí cut-outy, které mají i obrovské pokrytí téměř 200 tis. fotek. V případě, že si potrpíte na okázalejší styly, jsou tu pro vás DF Faces, Hexagon či iOS style.

Přehled aktuálních facepacků

Jeden z nejtradičnějších facepacků

4. Dresy

O předchozích třech addonech jsem hovořil jako o nezbytných. Dresy bych tak neoznačil, ale v každém případě se jedná o zajímavý doplněk, který doplní mozaiku klubových prvků (logo + dres + fotky).

Aktuální dresy pro FM 2018 vycházejí v menším počtu stylů, takže nejznámější a nejpočetnější jsou klasické SS dresy. Jim jsou velmi podobné FB dresy.

Druhou variantou pak mohou být FC’12 od kolegů z FMSlovakia.com. Vyznačují se elegantnějším a propracovanějším vzhledem, zároveň jich je pochopitelně méně.

Posledními dresy, jež se vyrábějí, jsou ty pro 3D zápasový engine. Nezobrazují se tedy nikde jinde ve hře, pouze při samotných zápasech.

SS dresy

5. Skiny

Jinými slovy úpravy grafického rozhraní ve hře. Přestože máte v základní výbavě FM 2018 na výběr z několika výchozích skinů, ne každému se líbí, a proto každoročně vycházejí komunitou vytvářené skiny.

Výroba skinů trvá oproti ostatním výše zmíněným addonům déle, protože ji nelze zahájit před vydáním hry. Zatímco loga, facy i dresy lze přenášet mezi jednotlivými ročníky (nemusíte je stahovat celé, jen updaty pro aktuální sezonu), tak skiny jsou vždy tvořené jen pro jednu konkrétní hru.

Tudíž jich v době, kdy vzniká tento článek, ještě není tolik. Výběr skinu je čistě subjektivní záležitostí, některé upravují jen barevné schéma či jednotlivé panely, jiné vzhled kompletně přeměňují. Volba je čistě na vás.

Oblíbeným doplňkem, který se váže ke skinu, je přidání tlačítka pro Okamžitý výsledek. Jedná se o funkci původně zavedenou v FM Touch, nicméně si našla místo i v klasickém herním módu.

Přehled aktuálních skinů

Flut skin, dark verze

6. Ostatní

Pět dosud popsaných kategorií představuje ten opravdový základ, v tomto bodě vám ukážu ještě tři addony, které můžete, ale nemusíte používat. Jsou to spíš detaily pro perfekcionisty.

Především v minulosti byly velkým trendem backgroundy (pozadí) do hry. Podívejte se na obrázek, jak to vypadá.

Totožně jsou vytvářena pozadí pro samotné kluby, stadiony, města apod. Letos je na výběr zatím ze dvou megapacků (první a druhý).

Malým, leč příjemným doplněním hry jsou oficiální obrázky trofejí. Kdo by chtěl vyhrát nějakou generickou trofej, když může hrát o skutečné poháry pro vítěze MS nebo LM? Na 133 MB dostanete všechny trofeje světa od autora DazS8.

Pro skutečné fajnšmekry pak vychází rovněž balík adboardů (reklamních panelů pro 3D engine). Autorem je rabcp a celý balík má dohromady necelých 300 MB.


Za běžných okolností byste tu četli také o addonu na trávníky a addonu, který přidával účesy a vzhledy pro generované hráče. Nicméně trávníky ještě v nové verzi nevyšly a účesy ani nevyjdou, autor kvůli změnám struktury souborů odmítl pokračovat.

Pokud se u addonu nepíše jinak, bude vám stačit obecný návod na vložení. A jdeme stahovat!

5 Komentářů
 1. Briggus říká

  Jako další addony co bych vyzdvihl jsou určitě custom views

  1. Nycklick říká
 2. KAREL MATAŠE říká

  Zdravím všechny fandy FM,rád bych si doplnil Facepacky na Českou ligu,ale nevím jak to udělat???Poradíte mi někdo jak se ty Facepacky tvoří, asi je potřeba nějaký program co???Diky

  1. Nycklick říká

   Potřebuješ k tomu hlavně grafický program (třeba Photoshop) a pak vědět, jak na to, návodů je na netu dost, viz https://www.fmscout.com/a-how-to-create-facepacks-cut-out-style.html.

 3. Karel Mataše říká

  Díky,mrnknu na to👍

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více