Aktuální a potenciální schopnost, hvězdičky

Obrázek

Aktuální a potenciální schopnost, hvězdičky – jak fungují?

Často slýcháme stížnosti na hráče, že podává neuspokojivé výkony, přestože má v hodnocení skauta čtyři nebo dokonce pět hvězdiček. Nedivte se, na hvězdičkové hodnocení se totiž nedá stoprocentně nespolehnout, ovlivňuje ho mnoho faktorů, které si postupně vyjmenujeme. V ideálním případě je můžete využít jako pomocníka či doplňující ukazatel. Ale ještě předtím si vysvětlíme, co je to aktuální a potenciální schopnost.

Aktuální schopnost

Každý hráč má na začátku hry stanovenou svou aktuální schopnost, která určuje jeho současnou kvalitu. Většina hráčů má tuto hodnotu předem stanovenou researchery pracujícími pro Sports Interactive, ale jsou i tací (méně známí) hráči, jejichž aktuální schopnost je náhodná, a tudíž v každé hře odlišná. Aktuální schopnost, tak jako potenciální, se pohybuje na škále 0-200, přičemž hráč s nejnižší hodnotou je naprosté nemehlo a hráč blížící se dvěma stům hraje jako mix Messiho a Ronalda.

Předem stanovená ovšem neznamená, že se nemůže měnit. Ba naopak, aktuální schopnost je dynamická, a může se zvyšovat či snižovat na základě hráčova rozvoje, zranění nebo jeho věku (s postupujícím věkem má tendenci klesat).

Potenciální schopnost

Tato hodnota určuje, jaké maximální úrovně může hráč dosáhnout, nikoliv že ji stoprocentně dosáhne. Zcela jistě jste měli v týmu hráče s ohromným talentem, kterého však zabrzdila ve vývoji zranění nebo podobné okolnosti, a on tak svůj osud nedokázal přetavit ve skutečnost.

Na rozdíl od aktuální schopnosti je ta potenciální pevně daná na začátku hry. Nic, co se během hry stane, nemůže tuto hodnotu změnit.

Všimli jste si Boucherova hodnocení na předešlém screenu? Například pomocí nástroje FM Genie Scout mohu jednoduše zjistit, jaké schopnosti má Boucher nastavené. A vidím, že téměř dosáhl svého potenciálu. Rovněž mi to napovídá, že skauti a trenéři jej mají dobře nastudovaného a podávají mi tak přesné informace.

Obrázek

Negativní potenciální schopnost

Všimli jste si, že některé „zázračné děti“ jsou v jedné hře takřka nejlepšími hráči, zatímco u kamaráda se nedostali ani do první ligy? Na vině je negativní potenciální schopnost. Jejím výstižným popisem je „rozpětí schopnosti“. Ačkoliv je potenciální schopnost neměnná hodnota, negativní p. s. je dynamická a liší se hru od hry.

Uveďme si příklad, Gianluigi Donnarumma má nastavenou negativní p. s. na -10, což znamená, že jeho potenciální schopnost se bude zcela jistě pohybovat mezi hodnotami 170-200. Jiný hráč s -7 bude mít jistotu potenciální schopnosti v rozmezí 110-140.

-10 = 170-200
-95 = 160-190
-9 = 150-180
-85 = 140-170
-8 = 130-160
-75 = 120-150
-7 = 110-140
-65 = 100-130
-6 = 90-120
-55 = 80-110
-5 = 70-100
-45 = 60-90
-4 = 50-80
-35 = 40-70
-3 = 30-60
-25 = 20-50
-2 = 10-40
-15 = 0-30
-1 = 0-20

Hvězdičkové hodnocení

Zaměstnanci vašeho klubu, především skauti a trenéři, vám u každého hráče podávají informace o jeho aktuální a potenciální schopnosti. Ale pozor! Jedná se pouze o jejich odhad, a tudíž záleží na kvalitě daného zaměstnance, jak přesně dokáže hráčovy schopnosti (dané hrou) odhadnout a určit. Hodnocení probíhá na škále 1-5 hvězdiček, včetně polovičních hodnot.

Ve hře se vyskytují 2 typy hvězdiček. Zlaté jsou přiřazovány hráčům A-týmu, stříbrné hodnocení pak dostávají mladí hráči (zpravidla v juniorských výběrech).

Jak už vás nejspíš napadlo, hvězdičkové hodnocení může být zavádějící. Proč?

  1. Závisí na kvalitě zaměstnanců, kteří hodnocení provádějí.
  2. Ovlivňuje jej celková kvalita týmu (Milan Škoda je špičkový útočník ve Slavii, ale v Bayernu Mnichov?).
  3. Stejně tak na něj má vliv kvalita ostatních týmů v soutěži.
  4. V neposlední řadě také forma daného hráče.

Tento hráč je pro můj tým klíčový, dobře to odráží i hvězdičky. Jenže ve chvíli, kdy by přestoupil do Manchesteru United, tak by se hodnocení výrazně změnilo z výše vyjmenovaných důvodů.

Je tedy možné, že vám některý ze skautů předloží zkreslené informaci o hráči, který sice obdržel 2 nebo 3 hvězdičky do svého hodnocení, a přitom z něj ve skutečnosti může být špičkový hráč pro elitní ligové soutěže.

Přihlížet k hvězdičkám není na škodu, ale nenechte se jimi zaslepit – všímejte si dalších položek v hlášení vašeho skauta, projděte si historii zranění a profil daného hráče, udělejte si komplexní obrázek o jeho dovednostech. Pak už záleží jen na tom, zda dokážete z hráče dostat maximum jeho potenciálu a aktuálních schopností. Atributy, a především ty klíčové, jsou vždy důležitější než hvězdičky, odrážejí totiž skutečnou kvalitu hráče..

Černé hvězdičky

Zarazili jste se při tvrzení, že ve hře jsou jen dva druhy hvězd – zlaté a stříbrné? Máte pravdu, od ročníku 2015 přibyly také černé. Co označují a k čemu jsou?

Černé hvězdičky indikují nejistotu vašich zaměstnanců ohledně hráčových aktuálních nebo potenciálních schopností.

Tato nejistota pramení z nedostatečné znalosti daného hráče. Jinak řečeno, je potřeba jej ještě více oskautovat. Ve chvíli, kdy o něm bude skaut vědět první poslední, černé hvězdičky zmizí. Také je možné, že hráč je velmi mladý, a tak lze jen těžko odhadnout jeho budoucí vývoj, proto se v hodnocení objeví černá (u hráčů starších 25 let černé hvězdy zmizí).

Uveďme si příklad, viz screen nahoře. Skaut přinese hlášení o hráči, který má současnou schopnost 4* a potenciální 5*, ale z toho jedna je černá. Hráč tedy může mít potenciál 4-5*, jen o něm zatím nevíte tolik, abyste to mohli určit. Při důkladnějším skautování se hodnocení ustálí třeba na 4*.

Ale pozor: jak bylo řečeno, potenciální schopnost je předem daná, nelze ji změnit, vy o ní akorát v danou chvíli nevíte všechno, a proto se ve hře objeví rozmezí.

Zdroj FMInside.net FMScout.com

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více