Angolské diamanty

Čas FM13 se blíží ke konci. Já však nekončím, naopak začínám. Možná si někteří z vás vzpomínají na můj poslední deník za reprezentaci Curacaa. Po roce se vydávám na další exotické dobrodružství, tentokráte do Afriky. Tento deník bude daleko více příběhový a snad i graficky lepší. V každém partu přinesu nějakou soutěž, tipovačku, otázečku. Nezapomeňte soutěžit! Takže, snad se bude líbit.
[hr][/hr]
Projekt. Slovo ze kterého mi naskakuje husí kůže. Nesnáším to slovo ve spojení s fotbalem (a sportem obecně). Ještě více, ale nesnáším kravaťáky, kteří 'projekty' vymýšlí a pak do nich lákají investory. Celý projekt postaví na tvářích několika známých lidí z fotbalového prostředí a poté, co jejich plány končí krachem jdou o dům dál. Jejich image neutrpí, jsou to přeci jen obyčejní buisnissmani. Vždyť fotbalové prostředí je specifický buisniss. Utrpí image těch druhých. Odchovanců, patriotů, lidí zapálených do fotbalu, kteří věřili v lepší zítřky svého milovaného klubu.
Obrázek

Podobné nabídky většinou ihned (bez díky) odmítám. Tentokrát však přemýšlím o vyjímce. Ptáte se oč jde? Trošku vám celou věc nastíním... Sport Lisboa e Benfica zdkráceně SLB, po našem Benfica Lisabon, nebo prostě jen Benfica. Gigant a dvaatřiceti násobný portugalský mistr. Posledního čtvrtstolétí však dochází Benfice dech. Porto ji válcuje na všech frontách. Těží především ze skvělého scoutingu. Dříve než prodá svou hvězdu, má už dávno vytipovanou minimálně stejně kvalitní náhradu. Zatím, co Porto ovládá jihoamerický trh, ostatní týmy (například Braga) válcují SLB na černém kontinentě. Spousta nadějných kluků končí s fotbalem dříve než začnou, stanou se objetí zákulisních her fotbalových agentů, nebo jim prostě a jen není přáno tam z vrchu.
Obrázek

Proto vznikl tento projekt. Pro slávu angolského fotbalu, pro slávu Benfiky ... a také pro peníze Několik bývalých hráčů Benfiky se rozhodlo odkoupit krachujicí tým Benfica de Luanda. Tým byl přetransformován na akciovou společnost. Předsedou byl zvolen Paulo Cabral, bývalý obránce SLB nebo Belenenses, rodák z Vila Nova de Cerveira, avšak s Angolskými předky a velký patriot této bývalé portugalské kolonie. Po delším váhání jsem se rozhodl myšlenku podpořit a našetřené peníze peníze vložit do pochybného projektu... Nebyl jsem, ale jediný. Akcie šly až nečekaně dobře na odbyt.
Obrázek

Paulo (Cabral) vyjednával podmínky spolupráce s Benficou. Já se vrhl do shánění personálu. Hledal jsem především mezi těmi, co nedávno ukončili kariéru. Přednost dostali samozřejmě angolané a bývalí plejeři SLB. Asistentem se mi stal Heldér Christóvao, trenéry klubu známé persony jako Akwá, Luis Vidigal, Paulo Madeira nebo Joao Ricardo. O scouting se bude starat dvojice Rui Carlos – Edgar. Plán je jednoduchý. Zhodnotit naše peníze...
[hr][/hr]
Benfica de Luanda

Image

Rok založení: 1922 (18 let po Benfice Lisabon)
Domovský stadion: Estádio dos Coqueiros (kapacita 12.000)
Klubové barvy: červná, bílá
Úspěchy: Angolský superpohár 2007
Předseda: Paulo Cabaral
Manager: Řezba van Řezbovič
Obrázek
Obrázek
Obrázek
[hr][/hr]

Otázka první: Kolik tipujete permanentkářů?

Re: Angolské diamanty

Zaujímavý, ako ty hovoríš, projekt. Aj keď si mohol tých pár dní počkať a spraviť ho rovno v 14-tke. Ale sem-tam sa pozriem. Len ma pobavilo slovo "buisnissmani". Biznismani by vyzeralo určite lepšie, ale to je len taký detail. ;)
A môj tip je 1200 permanentiek.

Águias jdou do boje!
Angolská nejvyšší soutěž, nazývaná Girabola se hraje od března do listopadu. Pro nás, evropany, trochu nezvyklý model. Sám jsem zvědav, jak se popasuji se sezonou bez zimní pauzy a následnou čtyřměsíční předsezóní přípravou. Girabolu hraje podobně jako Gambrimus ligu 16 mančaftů, systémem každý s každým 2x. Přestupové období trvá do začátku sezony a poté od 1. do 31. srpna. Každý tým musí své hráče zapsat na soupisku. Přičemž soupiska nesmí obsahovat více než 25 hráčů nad 21 let, mezi kterými může být nejvíce 9 cizinců. V základní sestavě smí nastoupit do pěti cizinců, přičemž další dva mohou být na lavičce avšak střídání musí probíhat tak, aby nebylo v žádném okamžiku na trávníku více než pět hráčů nevlastnících angolský pas.

[img]http://img8.rajce.idnes.cz/d0803/7/7809 ... .jpg?ver=0[/img]

Nejznámějším i nejúspěšnějším týmem je s 15ti tituly Petro de Luanda. Zdatně jim sekunduje další luandský tým Primeiro de Agosto (9 titulů). Poslední dva ročníky však ovládl tým C.R.D. Libolo. Tato trojice by se dle papírových předpokladů měla prát o titul. Águias je naše přezdívka. Znamená v portugalštině Orli. Nejlepším umístěním je třetí místo z roku 2009, v následujících třech letech však hrála Benfica jen o záchranu (10.,13. a 12. místo). Podobné vyhlídky máme dle médií i letos.

Posily jsem sháněl kde se dalo. Vzhledem k omezením s cizinci, dochází ke zvláštnímu precedentu, kdy jsou domácí hráči přepláceni. Jednoduše proto, že je jich málo kvalitních. Jako první jsem rozeslal své scouty. Na stole mi ležel několikastránkový seznam volných hráčů a já začal vybírat, přebírat, obvolávat a podepisovat. Jako první v naší síti uvízl Nando Rafael. Po neúspěšném angažmá ve Fortuně Düsseldorf přichází zdarma, jako volný hráč. Posila veliká, jenže za jakou cenu... Smlouva do 31.11.2014, 10.750€ měsíčně a 100.000€ pro agenta. Nechutné bonusy za vstřelenou branku. Zároveň má výstupní klauzuli na 1,2milionu €. Jen jeho plat mi sežrat 1/5 platového rozpočtu. Na druhou stranu věřím, že jej co nejdříve výhodně prodáme.

Druhou velkou rybou v naší síti je Iván Bolado. Přichází na hostování z SBL do 30.6.2013. Sice moc zápasů neodehraje, ale přišel v rámci spolupráce a je to nadstandardní hráč. Třetím do party je bývalý portugalský reprezentant Jorge Ribeiro. Ten toho za poslední dobu moc neodehrál. Loňské angažmá v Granadě zkazilo zranění, na podzim jen paběrkoval v druholigovém portugalském Avesu. Nemá agenta a plat 2.5tis €/ měsíčně. Sice velké bonusy, ale to se prostě nedalo nepodepsat.

Na volném trhu jsem podepsal ještě několik dalších hráčů. Zkušeného stopera Ruie Marquese (35 let), na doporučení z portugalské Benfiky hráče který prošel jejich akademií, stopera Edsona(21 let). Posilou ofenzívy je botswanský reprezentant Moatlhaping a několik dalších mladých hráčů pro rozšíření kádru. Tým opustila zhruba desítka fotbalistů bez perspektivy. Povětšinou na volný přestup, některé se však povedlo i střelit za nějaký ten peníz.

Když už jsem si říkal, že je sestava pomalu uzavřená, přišel nečekaný email od agenta. Ten se snažil někomu vnutit mladého brazilského stopera Luciana Castána. Hráč je to vynikající, což o to, ale jeho pověst ho předchází. Rozumějte, prý je to takový ten typ Jan Blažek. Nebo Adriano(divné srovnání Blažka a Adriana). Talent od pána Boha. Ale bohém a flákač. Navíc, dva měsíce zraněný. Po týdenních jednání s agentem se to povedlo! Castán oficiálně posilou Águias! Mno platový rozpočet je napjatý. Po krátké poradě s vedením se rozhodujeme pustit jednoho útočníka z kádru k vodě. Do koncepce týmu nezapadá dvojice Muptu (reprezentant DR Kongo) ani Bebeto. Muptua vzhledem k tomu, že je cizinec nikdo nechce, za Bebeta nabízí 60tis€ Primeiro. Po krátké rozvaze je tedy prodán do týmu rivala, čímž si získávám srdce fanoušků.

Při pohledu na kádr je jasné, jak budeme hrát. Defenzivní čtyřčlená obrana, střední záložník, ofenzivní křídla, podhrot a dvojice bijců ve předu. Taktika je naprosto snadná. Z obrany dlouhý pas do křídla, sprint po lajně a centr do vápna. Popřípadě spoléhat na standartky. Už v přípravě mě překvapilo jak ofenzivně Angolské celky hrají. Především pak kolik branek padá po ztrátách ve středu hřiště a chybách obránců. Proto tato bojovná taktika.

Pomalu jsem již začal uzavírat soupisku. S některými posty jsem sice nebyl spokojen (především ZS a ZP), ale na tu bídu, co tu byla ještě před dvěma měsíci, je to víc než dobré. Poslední den přestupů (28. února) hodně pozdě večer mi volal Edgar, náš scout, toho času pobývající v Zimbabwe. Prý má pro mě dva hráče, které prostě musíme koupit. Zkušeného středního záložníka Mutapu a pravého záložníka Mukuka. Kvalitní hráči, reprezentanti, týmu by jistojistě pomohli, jenže... všechny prachy za Bebeta šli do navýšení mzdového rozpočtu. Když už vše vypadalo ztraceně, ozval se Santos s nabídkou na levého záložníka Tanda. Počítal jsem s ním jako náhradou za Ribeira. Třetí hráč na tento post je 14ti letý angolský mladík. Nebyl moc čas přemýšlet dvě hodiny do konce deadline. Šel jsem do rizika. Začal jsem jednat. Tando prodán do Santosu za 40tis€, Perry Mutapa vykoupen za 16tis€ a Mukuka za 22tis€. Ještě jsem na rychlo na levou stranu vzal na hostování nějakého nýmanda z Petra Atletica. To za něj nechtělo nic, jen 10% na mzdu (30€). Jen pro jistotu. Vše zaregistrováno 23.45. Bravurně zvládnutým deadlinem jsme se posunuli mezi užší špičku. Média nám předpovídají 6. místo.

Finanční situace momentálně není dobrá. Za podpisové bonusy a odměny agentům jsme utratili nemalé peníze. Platy jsou na maximu, teď jde jen o jediné. Přežít do zimy a prodat Nanda nebo Castána. Trošičku nám vytrhl trn z paty prodej permanentek. Permici si koupilo 6.178 černoušků, což je velmi milé překvapení. Nemilá je však cena. Přesně 17€ za permici. I tak to vhodilo vcelku pěkných 105 tisíc €.

Přípravné zápasy jsme sehráli celkem tři. Proti druholigovým soupeřům a ne s moc dobrými výsledky (dvě výhry tři-dva a remíza). V přípravných zápasech se však protočily mraky hráčů, pilovala taktika, standartky. Já osobně výsledkům nikdy velkou nepřikládám. Girabola... to už byla jiná káva. Z osmi zápasů jsme sedm vyhráli. Nastříleli celkem 26 branek. Vše, co se týká ofenzivy, šlo jako po másle. Stačilo jen nějak dostat míč do vápna. Branky padali často v posledních minutách a nastavení, kdy už soupeř nedokázal odolat našemu drtivému tlaku. Naproti tomu obrana byla děravá jako ementál. Čtrnáct obdržených branek je prostě moc. S naším stylem hry bylo jasné, že budeme inkasovat z brejků, ale dostat 6 branek ze standartek je mnoho, zvlášť když vezmu v úvahu kvalitu stoperů... Obrana bude teď naší prvořadou tréninkovou náplní.

Ruku v ruce se sportovním úspěchem jde ekonomický úpadek. Hráči kvalit Nanda, Castána nebo Ribeira prostě něco stojí. Každá branka, asistence nebo jen odehraný zápas jsou finance navíc, se ktrými jsem až tak nepočítal. Vždyť jen Nando dal 9 branek, přičemž za každou vyinkasoval 3.000€... Klub je každý měsíc ve ztrátě. A ne malé. Musíme se rozhodnout, jakým směrem klub do budoucna povedeme. Jestli cestou rychlého sportovního úspěchu, nebo cestou dlouhodobé vize a finanční stability. Já jsem pro druhou variantu.

Image Image

Je to veľmi pekne spracované, ale chýba mi viac screenov. Hráčov, posíl, kádru a tak. Aby som si mohol aspoň trošku predstaviť čo hráš, proti komu hráš, lebo o angolskej lige nemám ani páru. Zatial sa ti darí dobre, škoda tých finančných problémov, ale keď budeš vyhrávať, prídu aj peniaze, aj ekonomika pôjde hore. Prajem veľa úspechov. ;)

Díky za komenty :) . Toho, že je screenu pomálu si uvědomuji, bohužel mám už odehranou první sezonu, ze které mám jen rozpis a tabulky. Nečekal jsem, že mě hra tak chytne a dokonce z ní udělám deník, tak to prosím vydržte, ze druhé již screeny budou :)

V polovině sezony Águias stále na čele!
Girabola začíná nabírat šílené tempo. Ale nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Tým je na tom fyzicky velmi dobře, navíc se nám vyhýbají zatím zranění, takže i s tím úzkým kádrem se držíme na vrcholu tabulky. Momentálně jsme třetí a před sebou máme dohrávku s Primeirem. Je to souboj o druhé místo a zároveň o krále Luandy.

Co však není dobré, je finanční situace našeho klubu. Paulovi na stole hromadí faktury po splatnosti , upomínky a pohledávky věřitelů. Nepomáhá ani ujištění, „že bude líp“... Platová složka je prostě vyšší, než jsme schopni utáhnout. Byť jsme rozpočet nepřekročili jsme v červených číslech. Do klubu jsem investoval i já své peníze. Těžce vydělané během štací v Karibiku nebo Moldavsku. Když jsem se po měsíčním pobytu doma zabalil a oznámil, že mířím za další exotikou, počastovali mě nejedním výrazem. Dříve to byl dobrodruh, teď se to mění na blázen, magor a podobné... Nedivím se. Normální člověk nemůže jen tak vybrat peníze, sednout na letadlo a začít trénovat v zemi, kde nikoho nezná, nezná jazyk či místní poměry. To může udělat opravdu jen blázen...

„Ty jsi opravdu blázen!!“ Byla první věta co jsem od našeho ředitele Paula Cabrala slyšel, když jsem mu oznámil, že jsem podepsal další dva hráče. Bruno Pilatos prošel mládežnickou akademií Middlesbrough, na ostrovech mu však pšenka nekvetla a tak se rozhodl pro návrat na černý kontinent. Je mu dvacet let, plat nemá vysoký(650 €/měsíčně) a navíc je velmi univerzální. Druhá posila je o poznání zvučnější. Angolský reprezentant Dominique Kivuvu přichází po vypršení smlouvy v Kluži zadarmo. Je to přesně ten typ středního záložníka, který mám rád. Motor týmu, neúnavný bojovník a velký srdcař. Jenže, ten plat... 3.400€. Chudák, ještě neví, že první výplatu dostane až prodám Nanda nebo někoho jiného.

Kádr již opustil Iván Bolado. Zanechal však velmi dobrý dojem. Sice vinou zranění odehrál jen 9 utkání, avšak týmu přispěl sedmi brankami a dvěma asistencemi. Bohužel mu vypršelo hostování. S Lisabonskou Benficou jsem byl dohodnut na prodloužení, ale hráč odmítl. Škoda, má prý vyšší cíle. Na odchodu z týmu je i druhý hvězdný útočník. Německé kluby se doslova a do písmene bijí o Nanda. Norimberk, Kolín n./R., Wolfsburg či Mainz se předháněli v nabídkách. Cena? Něco kolem 800tis. €, procenta a přáteláček. Když už jsem přijel nejvyšší nabídku Norimberku (900tis hned, 35% a přátelák) vstoupil do hry nečekaně Feiburg, který nabídl milion dvěsta a aktivoval tak výkupní klauzuli. Nando kývl a já dostal více než čekal. Peníze jsme již neskutečně potřebovali, ztráta byla někde kolem 400tis €. Navíc, teď můžu šroubovat cenu za Castána, kolem něhož krouží kluby z Belgie i Itálie. Vlastní italský pas, tudíž bude brán za evropana, což jeho cenu ještě zvyšuje. Má představa je někde kolem dvou milionů, což však zatím není nikdo ochoten nabídnout.

Co říci ke sportovním výsledkům? Zatím vládne vcelku spokojenost. Pravidelně bodujeme a držíme se na špici tabulky. Zlepšili jsme obrnu a navíc se nám daří rozhodovat zápasy v závěrečných minutách, kdy těžíme z dobré kondice. Počítá se i vítězství v derby nad Petro Luanda, či remíza s posledním mistrem z Libola. Brankově nás táhne, vlastně táhla dvojice Bolado – Nando Rafael. Těžko říci, jak to bude vypadat teď, po jejich odchodu. Budu muset hodně překopat taktiku. Šanci na hrotu dostane Muptu, který je však velký sólista. Nemám rád hráče, co nehrají pro tým, no a on je přesně ten typ. Za 14 dní začíná přestupové období tak snad někoho přivedu.

Bohužel, kádr je velmi úzký, navíc polovina kádru ještě postrádá kvalitu. Limit cizinců nám také nehraje příliš do karet. Ti totiž kvalitní jsou, jenže neustéle musíme řešit kvóty... Trn z paty nám snad alespoň vytrhne příchod dvou výše zmíněných posil. Velmi mě trápí současný stav Angolského fotbalu. Generace z MS 2006 je už stará, hráči mají kolem pětatřiceti, ale i přes to jsou stále tím nejlepším, co Giragola nabízí. Mladí a talentovaní naprosto chybí. Když už se nějaký talent narodí, je to většinou v zahraničí, reprezentuje tak od mládí Portugalsko, Francii či Belgii. Nevím, co jsem čekal při příchodu? Snad neustálý příliv mladíků, které budeme prodávat všemožně do Evropy. Jak se zdá, vybrali jsme si špatnou zemi. Ložisko angolských diamantů je už vytěžené a najít jiné bude obtížné... Pánové na svazu zaspali dobu. Neinvestovali do rozvoje mládeže a fotbalu obecně. Úroveň reprezentace bude klesat, úroveň Giraboly klesá. Během dvou-tří let, až ukončí kariéru zmíněná generace, bude Angola na úrovni Malawi, Libérie nebo Ugandy. Takový je prostě fakt...

Image Image Image

ačkoliv deníku něco chybí, tak je to strašně čtivý, já se do toho pěkně zakous a strašně se mi to líbí :thumbsup:
škoda že bude deník nedoceněn, protože mnoho lidí už po vydání 14ky do těchto vláken nezamíří...
už se těšim až přibudou nějaké ty screeny ;)

Díky za komentáře. Vím, že na deník z FM13 je už hodně pozdě, každopádně doufám, že si nějaké čitatele najde. I já to beru tak, že se 'učím dělat deník pěkný'... přidávám pár screenů co mám v ntb, ať máte představu s čím hraju :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Je to výborné napísané, to sa musí nechať. S financiami si na tom biedne, ale po predaji toho hráča do Nemecka to bude určite lepšie. Zatial sa držíš na dobrom treťom mieste, možno by si mohol aj zabojovať o titul, ale to moc predbieham. Som zvedavý, ako sa ti bude dariť a rozhodne sledujem denník aj naďalej... ;)
Zamčeno

Zpět na „Dokončené deníky“