Herní systém a týmová formace

https://www.flaticon.com/free-icon/strategy_262832#term=tactics&page=1&position=14

Herní systém a týmová formace

V článku si ujasníme, k čemu oba taktické prvky jsou, jak se doplňují a na co si dát pozor.

Mentalita hráčů

Každý manažer má svou herní filozofii. Někteří chtějí vstřelit co nejvíce golů, chtějí bavit diváky. Hrají útočný fotbal. Někteří na to jdou sofistikovaně a chtějí soupeře vyšachovat trpělivou,  kombinační hrou se spoustou přihrávek. Další zase rádi přenechají držení míče soupeři a hrozí z protiútoků. Všechny tyto styly lze nastavit skrze zvolený herní systém. Základní proměnnou, kterou herní systém nastavuje, je mentalita. Její úroveň můžeme zkontrolovat skrze nabídky instrukcí pro hráče (zelený obdélník u herního systému).

Její úroveň primárně ovlivňuje zvolený herní systém: takže čím je útočnější, tím je mentalita každého hráče útočnější. Dále pak má velký vliv hráčova úloha (obrana, podpora, útok). A taky zvolená týmová formace (velmi přizpůsobivá, přizpůsobivá, vyrovnaná, přísná, velmi přísná).

Co vše ovlivňuje mentalita u hráče?

 • Vracení se
 • Tendenci vrhat se do útoku
 • Míru riskování
 • Míru napadání

Útočná hráče vede k ambiciózním rozhodnutím a obranná mentalita produkuje opatrná rozhodnutí. Příklad: opatrné rozhodnutí je odkopnutí balonu do autu, ambiciózní je pak odkopnutí míče do středu hřiště, kde můžou spoluhráči zahájit protiútok (nebo míč ztratit).

Mentalita jako celek

Pakliže bychom chtěli mentalitu zjednodušit, tak platí následující:

 • Chceme soupeře aktivně napadat, hrát ve vysokém tempu a snažit se soupeře vždy přehrát a vstřelit co nejvíce golů ? To je útočná mentalita.
 • Chceme hrát opatrný fotbal se zajištěnou obranou a na soupeře vyzrát kombinační hrou ? To je obranná mentalita.

Nenechte se ale zmást iluzí, že když člověk vede silný tým, tak musí hrát s útočnou mentalitou, a naopak. Útočná nebo obranná mentalita určuje spíše styl hry. Například Klopp je ukázkovým příkladem útočného fotbalu a Mourinho zase obranného. Oba mají nejvyšší ambice a chtějí vyhrávat – jdou na to však jinak. Je tedy naprostý nesmysl nahlížet na mentalitu touto optikou: mám slabý tým = budu hrát defenzivně, mám silný tým = budu hrát ofenzivně.


Vliv herního systému na hru (útok, obrana)

Na těchto přehledných tabulkách je dobře vidět, jak jednotlivé herní systémy ovlivňují celkový obraz hry. Hrát „útočný“ neznamená jen vložit více snahy do útočení, ale také širší formaci, rozdílné pojetí přihrávek pro obrannou a útočnou fázi, volnost pohybu a další faktory.

Totéž platí i pro vliv herního systému na organizaci bránění. Pod „protiútoky“ se neskrývá jen vyčkávání na vlastní polovině, ale také vyvážené obranné zákroky a středně zatažený obranný blok.

Z výše uvedených tabulek a přehledů vyplývá, že za jednoduchým názvem se skrývá komplexní herní mechanismus, který zasahuje do většího množství aspektů, než by se na první pohled zdálo.


Výběr týmové formace

K mentalitě a stylu hry nutně patří i týmová formace (dříve filozofie).

Ta upravuje organizaci týmu (nastavení mentalit – např. že útočník ji má o něco vyšší než záložník) a tvůrčí svobodu. Ty přizpůsobivé nastavují vysokou míru tvůrčí svobody, přísné ji naopak snižují.

Máme 5 týmových formací:

 • velmi přizpůsobivé je tým organizován jako jeden celek a hráči mají velmi podobnou mentalitu. Není velký rozdíl mezi obráncem, záložníkem a útočníkem.

To například vede k tomu, že se útočník více než v ostatních formacích zapojí do kombinace, a ani obránci nebudou kombinační hru ignorovat. Zkrátka všichni hrají jako jeden muž.

 • přizpůsobivé je už tým rozdělen na 2 části. Hráči v obraně a defenzivní záložník mají defenzivnější mentalitu a záloha a útok ji mají ofenzivnější.

Toto nastavení vytvoří v mužstvu pomyslné dva tábory. Jedni hrají velmi útočně a obranné úlohy naopak hodně defenzivně.

 • vyrovnané je tým rozdělen na 3 segmenty, a to podle úloh. Obrana – defenzivnější, podpora – střední, útok – ofenzivnější.

Ze všech formací tak jde o nejflexibilnější systém. Vhodné třeba pro tříčlenné zálohy, kde každému hráči dáme jednu z úloh a každý tak týmu přispěje něčím jiným.

 • přísné velmi přísné je tým rozdělen v podstatě hierarchicky.

To znamená, že stopeři jsou zdaleka nejdefenzivnější, krajní obránce už jsou trochu utočnější, záložníci ještě více a útočníci jsou nejútočnější. To jsou perfektní podmínky pro hru založenou na protiútocích. Máme tak totiž velmi defenzivně smýšlející obranu, ale když se míče dostane k útočníkům, tak ti při protiútoku naopak využijí útočné smýšlení.

Jestliže tyto týmové formace působí složitě, lze si je představit i jinak. Určují totiž vzdálenost mezi obráncem a útočníkem, kdy Velmi přizpůsobivá formace nastaví nejkratší vzdálenost a Velmi přisná zase nejdelší.

Nelze taky zapomenout, že týmové formace nastavují hráčům tvůrčí svobodu. Na ní se můžeme dívat jako na tendenci hráčů „hrát důmyslně nebo naopak jednoduše“. Jestliže stále nevíme, jakou filozofii zvolit, lze použít tuto perspektivu: Kolik hráčů má být zodpovědných za určitou fázi hry? Má být za tvorbu hry a kreativitu zodpovědný jeden hráč, nebo celý tým? Chceme mít v týmu plejera, který bude mít na starost tvrdou hru a bude neustále vybojovávat balony, nebo chceme, aby tohle dělali všichni hráči? Přísné filozofie lépe využívají specializované role a přizpůsobivé zase ty univerzální.

Speciální role – hák/enganche

 

Jelikož můžeme hráčské role rozdělit na speciální, obecné a univerzální, tak lze vytvořit obecný návod – jakou filozofii zvolit na základě právě těchto rolí.  Speciální role jsou ty, kde hráči mají za něco zodpovědnost, obecné mohou na hřišti plnit větší spektrum úkolů.

Podle množství speciálních rolí pak lze navrhnout vhodnou týmovou formaci:

 • Velmi přísná: 4-5
 • Přísná: 3-4
 • Vyrovnaná: 2-3
 • Přízpůsobivá: 1-2
 • Velmi přizpůsobivá: 0-1

Proč musí být ve velmi přísné týmové formaci nejvíce speciálních rolí?

Všichni hráči mají málo tvůrčí svobody, a to znamená, že hrají přesně podle své role a nevymýšlejí nic navíc. Každý tým ovšem vždy potřebuje někoho kdo: dává goly, vytváří šance, agresivně bojuje o balon atd. Proto jde o týmovou formaci, která vyžaduje vyvážené zastoupení rolí, aby týmu nic nescházelo.

Přizpůsobivé filozofie pak fungují opačně. Hráč může mít svou roli, například Střední záložník, a ten díky vysoké tvůrčí svobodě může tvořit hru, střílet z dálky ale i vysoce pressovat.

Cílový hráč („má na starost vysoké balony v útoku a vytváření prostoru pro spoluhráče“)
Koncový útočník („má na starost střílení golů“)
Falešna devítka („vytváří svojim pohybem prostor pro ofenzivní záložníky“)
Cílový hráč na křídle („získává vysoké balony na křídlu“)
Tvořivý útočník („tvoří hru v útoku“)
Hák („tvoří hru na pozici OZC a neodbíhá jinam“)
Vysunutý tvůrce hry („tvoří hru a je vysunutý“)
Zatažený tvůrce hry („tvoří hru a je zatažený“)
Regista („tvoří hru a hraje agresivněji“)
Bojovný záložník („snaží se vybojovat balon“)
Štítový záložník („hraje stopera na pozici DZ“)

Vysunutý útočník („bude vysunutý v útoku“)
Zatažený útočník („bude zatažený v útoku“)
Ofenzivní záložník („záložník na pozici OZC“)
Podhrotový hráč („bude hrát pod hrotem“)
Křídlo („bude hrát podél lajny“)
Střední záložník („záložník hrající uprostřed hřiště“)
Krajní záložník („záložník hrající na kraji křiště“)
Defenzivní záložník („záložník hrající na pozici DZ“)
Záložník „halfbek“ („napůl DZ a napůl obránce“)
Křídelní obránce („obránce na křídle“)
Krajní obránce („obránce na kraji“)
Defenzivní krajní obránce („zatažený obránce na kraji“)
Střední obránce („obránce uprostřed“)
Ortodoxní obránce („obránce uprostřed“) 

Komplexní útočník
Defenzivní útočník
Stínový útočník
Defenzivní křídlo
Dynamický záložník
Komplexní křídelní obránce
Rozehrávající obránce


Přehled terminologie

Bohužel termíny se ve hře často měnily, a proto je pochopitelné, že je v tom trochu zmatek. Snažíme se však terminologii co nejvíce ustálit.

Velmi strukturovaná, strukturovaná, flexibilní, přizpůsobivá, velmi přizpůsobivá

Obrana, podpora, útok, automaticky

Zdržovací, obranná, protiútoky, standardní, ovládání hry, útočná, velmi útočná

Určuje, jak se hráč rozhoduje. Útočná mentalita znamená přímočarou hru dopředu, riskantnější hru; defenzivní mentalita je opakem, tedy pomalejší, méně přímočará, opatrnější hra

Úvodní obrázek s využitím ikony od Freepik

Shape Your Smile With Dentist In Dubai

Zdroj SI Games FMSeries
1 Komentář
 1. quamik říká

  Moc pekne,

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více