Hráčské výzvy v FM 2019 #1

http://blog.gravity-lifestyle.com/take-up-a-challenge/

Aneb když vás nebaví „obyčejné“ hraní a potřebujete výzvu!

Každý z nás to alespoň jednou zažil. Založíte hru, uděláte klasické první kroky s novým týmem, jenže pak se dostaví pocit, že tohle už jste dělali tisíckrát a nebaví vás to. Nesmutněte, pro vás je tu seznam výzev, které prověří vaše manažerské dovednosti nebo minimálně rozboří zažitý herní stereotyp.

Zpravidla se nejedná o výzvu s předem daným týmem, proto je na vaší fantazii, jak ji splníte.

Pokud vás některá z nich zaujme a opravdu si ji vyzkoušíte, můžete se o ni podělit (jako mnoho dalších) v manažerských kancelářích.

Druhá polovina výzev.


Pentagon (Hexagon) Challenge

Jedna z nejznámějších a nejstarších výzev, kterou se každý rok snaží virtuální manažeři pokořit. V čem spočívá?

Jejím cílem je vyhrát na každém kontinentu tamější Ligu mistrů, tedy:

 • UEFA Champions League (Evropa)
 • Copa Libertadores (Jižní Amerika)
 • CONCACAF Champions League (Severní Amerika)
 • CAF Champions League (Afrika)
 • AFC Champions League (Asie).

Tohle je původní složení pentagonu (pět soutěží), nyní si ale můžete díky komunitním databázím přidat i šestou (proto hexagon), a tou je OFC Champions League (Oceánie).

Jaká pravidla si nastavíte, je v podstatě na vás, ale platí, že byste měli začít jako nezaměstnaní s nejnižší reputací, bez licencí a mimo Evropu.


Reprezentační Pentagon Challenge

Princip je stejný jako u klubové výzvy, akorát je vaším cílem sesbírat všechny kontinentální šampionáty za národní týmy. Podle chuti si můžete znovu stáhnout Oceánii a udělat si výzvu ještě o něco složitější. Troufnete si na ni?

Pro úspěšné dokončení byste měli zvítězit na:

 • EURO (Evropa)
 • Copa America (Jižní Amerika)
 • CONCACAF Gold Cup (Severní Amerika)
 • African Cup of Nations (Afrika)
 • Asian Cup (Asie)
 • potažmo ještě Nations Cup (Oceánie).

Get Me Home Challenge

V průběhu hraní této výzvy si asi často vzpomenete na českou hymnu, ale vskutku bude vaším cílem dostat se domů a při tom trochu potrápit své mozkové buňky.

Pravidla:

 • Začněte v zemi, která je trochu vzdálená od vašeho doma. Jste v Anglii? Začněte ve východní Evropě.
 • Zvolte zemi, která je v dané oblasti slabší. Balkán = Kosovo.
 • Přestoupit můžete, až když vyhrajete nejvyšší domácí soutěž.
 • Přestoupit můžete jen do sousedních zemí, z Kosova tudíž jen do Srbska, Černé Hory, Albánie nebo Makedonie.
 • Cílem je dostat se do počáteční země (v našem příkladu Anglie).

Extra výzva: Navštivte každou zemi na cestě domů.


British Steel Challenge

Další z řady profláknutých výzev, v níž se ale nebudete přesouvat po kontinentech, nýbrž po zemích na Britských ostrovech.

Popis z mal.kinovy kanceláře: Pravidla jsou vcelku jednoduchá. Kromě obvyklého – vyhrej všude a všechno, je zde jedna zásadní podmínka. Musí se hrát pouze s hráči, kteří mají britské nebo irské občanství. Do toho samozřejmě spadá Anglie, Irsko, Severní Irsko, Skotsko a Wales.

Celkem se hraje o 36 trofejí, které je třeba k dokončení výzvy získat. Jediná pomoc spočívá v tom, že v nižších soutěžích stačí postoupit, není třeba získat titul. Jako manažera musíte zvolit naprostého nováčka v oboru (nejnižší možný) a začínat jako nezaměstnaný nebo si zvolit libovolný klub.

Anglie
Fa Trophy, Vanarama National North/South, Vanarama National, EFL Trophy,Sky Bet League Two, Sky Bet League One,Sky Bet Championship, League Cup, Community Shield, FA Cup, Premiership

Skotsko
Challenge Cup, League Two, League One, Championship, League Cup, Scottish Cup, Premiership

Irsko
Munster Senior Cup, Division 1, League Cup, Senior Challenge Cup, Premiership, Presidents Cup

Severní Irsko
Mid-Ulster Cup, Steel & Son’s Cup, Intermediate Cup, County Antrim Shield, Premier Intermediate League, Championship 1, League Cup, Irish Cup, Premiership

Wales
League Cup, FAW Cup, Premiership

Podobně si můžete stanovit jakoukoliv výzvu, například ve Skandinávii, na Balkáně, v zemích Beneluxu či Pobaltí, v bývalých zemích SSSR nebo v exotičtějších destinacích (Střední Asie, Východní Afrika, Střední Amerika) atd.

Narazil jsem také na výzvu Lawrence z Arábie, která tkví ve zdolání všech sedmi arabských zemí.


Big Brother Challenge

Nebojte, nejedná se o žádnou prostoduchou reality show. Výzva by se dala překřtít na „vystoupit ze stínu slavnějšího“. Princip je jednoduchý – překonat úspěšnějšího městského rivala, tedy většího bratra.

Nejde jen o lepší umístění v sezoně. Svého rivala musíte předčít v počtu titulů, pohárových vítězství, v reputaci, kapacitě stadionu… Konkrétní cíle si stanovte sami na základě zvolené země a klubu.

Jak těžké si to uděláte, je jen na vás. Správně byste měli zvolit nejslabší celek v daném městě, což může mít různé důsledky – v Manchesteru vás čeká protestní celek FC United of Manchester, který má v Premier League dva o něco slavnější bratry. Paris FC má zase svého rivala v podobě PSG, zatímco Mnichov 1860 musí překonat kolos, jako je Bayern.

Dalších variant je pochopitelně spoustu (Espaňol Barcelona, Torino, Sparta Rotterdam, Milano City v Serii D atd.), a jak nízko se odvážíte zajít, opravdu záleží na vaší chuti a časových možnostech.


Sir Alex Ferguson Challenge

Výzva sloužící jako pocta jednomu z nejlepších manažerů všech dob. Cílem je napodobit jeho úspěchy, a to téměř do puntíku.

Jak hru pojmete, je na vás. Lehčí variantou je zisk minimálně 13 titulů v Premier League, 5 triumfů v FA Cupu a 2 vítězství v Lize mistrů. To vše za 27 sezon. Přičíst si můžete zbývající menší trofeje.

A ta obtížnější? Výzva tkví v tom, že nezačínáte s Manchesterem United, nýbrž počkáte do 6. listopadu první sezony a poté převezmete 19. celek tabulky. Přesně jako Ferguson převzal United.

K nastavení hry se váže několik omezení a pravidel, která jsou sepsaná níže (a velmi podrobně na oficiálním fóru).

Pokaždé musíte mít v zápasové sestavě odchovance vlastní akademie.
Nesmíte podepsat více než 11 hráčů na trvalý přestup za jednu sezonu, z nichž pouze 8 smí nastoupit najednou do zápasu.
Přivést smíte jen hráče, kterého můžete nechat skautovat. Není ale nutné jej skutečně oskautovat.
Nikdy neobchodujte s hlavním rivalem (United od roku 1964 neobchodovali s Liverpoolem).
Nesmíte současně vést národní tým.

Založené na Fergusonově kariéře: vyhrát FA Cup během čtyř let, vyhrát Premier League během sedmi let, vyhrát ligový a pohárový double během osmi let, získat třikrát ligový a pohárový double během třinácti let, vyhrát treble liga, Liga mistrů, FA Cup během třinácti let.

Samotnou výzvu lze pochopitelně modifikovat dle vašeho vkusu, takže na stejný způsob zkuste třeba Arsena Wengera, Pepa Guardiolu, Arriga Sacchiho, Billa Shanklyho, Ottmara Hitzfelda a další.


Youth Academy Challenge

Všichni zastánci mladých hráčů, odchovanců a mládežnické akademie, zbystřete! Tohle je výzva šitá vám na míru.

baby, boy, girl, kid, toy icon

Obtížnost si určíte na začátku tím, jaký klub si vyberete. V nižších soutěžích to bude pochopitelně složitější. Proč? Protože smíte své mužstvo posilovat jen hráči z vlastní líhně, tedy mládežnické akademie a náboru mladých hráčů. Žádné přestupy, hostování ani volní hráči!

Obzvlášť u slabších mužstev to bude běh na dlouhou trať, ale vyhrát ligu, ba dokonce Ligu mistrů, pouze s odchovanci je nezapomenutelný zážitek.

Pokud vám ještě zůstal pud sebezáchovy, zkuste mírnější variantu – snažte se do klubu přivádět jen hráče do 21 (nebo třeba 18) let.


DoF Challenge

Pod tajemnou zkratkou se skrývá Director of Football, tedy váš nerozlučný parťák – sportovní ředitel. Celá výzva je založená na tom, že drtivou většinu práce od vás přebere právě sportovní ředitel a vy řešíte pouze taktiku a trénink. O tom, jak zábavná a zároveň frustrující tahle výzva umí být, píše graslik kancelář.

Ve výsledku tedy pracujete s hráči a zaměstnanci, které vám sportovní ředitel vybere. Nebudete mít pod kontrolou ani prodlužování smluv nebo zadávání úkolů skautům. Pokud máte naopak tendenci řídit v klubu i to, kdy má která uklízečka směnu, bude to pro vás opravdový očistec. Zpestření je to ale výborné!

Cíle nejsou konkrétně stanovené, úspěchem totiž budou jakékoliv vyhrané trofeje s týmem, který si nevybíráte sami. Pro odvážné platí, že čím nižší soutěž, tím těžší práce.


Hráli jste někdy podobné výzvy? Máte nápad na svou vlastní?

Dejte nám vědět do komentářů. 👍

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více