Hráčské výzvy v FM 2019 #2

http://blog.gravity-lifestyle.com/take-up-a-challenge/

Aneb když vás nebaví „obyčejné“ hraní a potřebujete výzvu!

Každý z nás to alespoň jednou zažil. Založíte hru, uděláte klasické první kroky s novým týmem, jenže pak se dostaví pocit, že tohle už jste dělali tisíckrát a nebaví vás to. Nesmutněte, pro vás je tu seznam výzev, které prověří vaše manažerské dovednosti nebo minimálně rozboří zažitý herní stereotyp.

Zpravidla se nejedná o výzvu s předem daným týmem, proto je na vaší fantazii, jak ji splníte.

Pokud vás některá z nich zaujme a opravdu si ji vyzkoušíte, můžete se o ni podělit (jako mnoho dalších) v manažerských kancelářích.

Prvních 8 výzev. ✔


San Marino Challenge

Vítězit v různých zemích a na odlišných kontinentech je obdivuhodné, ale skutečným prubířským kamenem každého manažera je učinit z reprezentace San Marina a jejich klubové odnože, tedy San Marino Calcio, světového vládce.

Mnozí hráči Football Manageru označují tuhle challenge za vůbec nejtěžší.

Pokud se do výzvy pustíte, počítejte s velmi dlouhou hrou, protože především na reprezentačním poli vás čeká takřka nesplnitelný úkol. V FM 2018 se o to pokoušel například luckyman. Klub se potácí v Serii D, takže tady máte o zábavu rovněž postaráno. Důležité je začít vychovávat kvalitní mládež, která v budoucnu potáhne reprezentační výběr.

Konkrétní cíle záleží na vás – stačí vám postup do Serie A nebo berete jen výhru v Lize mistrů? Chcete být s nároďákem konkurenceshopní či se rovnou kvalifikovat na velké turnaje?

Alternativou této výzvě může být volba jiné země při zachování stejných principů: Lucembursko, Lichtenštejnsko, Srbsko nebo Česko? Fantazii se meze nekladou.


Metropolitan Man Challenge

Jako pravověrní fotbaloví fanoušci nejspíš víte, že se (z globálního pohledu) menší města, jako Nottingham, Rotterdam nebo Glasgow mohou pyšnit vítězstvím v Lize mistrů. Možná vás ale překvapí, že sedm z deseti největších evropských metropolí dosud neprožilo oslavy z vítězství v nejprestižnější klubové soutěži.

building, city, citycons, corporate icon

Ano, je to tak – Paříž, Istanbul, Athény, Berlín, Moskva, Petrohrad a Řím čekají na své hrdiny. Váš úkol je zřejmý. Vyhrát se sedmi různými kluby z těchto měst Ligu mistrů. Jak kvalitní celky zvolíte, je na vašem uvážení. Rozdíl mezi Paris FC a PSG nebo mezi Kasimpasou a Galatasarayem netřeba více rozpitvávat. Níže najdete (určitě ne zcela vyčerpávající) seznam klubů, za které lze hrát.

Extra výzva: nezůstávejte v klubu po vítězství v LM a okamžitě hledejte jiné angažmá. Na city se tu nehraje!

Paříž – Paris FC, Paris Saint-Germain, Red Star, Racing Club

Istanbul- Kasimpasa SK, Kartal SK, Gungoren BS, Istanbul BB, Galatasaray AS, Fenerbahce SK, Besiktas JK

Athény – Ilioupoli, Kallithea, Ethnikos Asteras, Panionios, Atromitos, AEK Athens, Panathinaikos, Olympiakos

Berlín – FC Union Berlin, Hertha Berlin

Moskva – FC Spartak Moscow, Lokomotiv Moscow, Dynamo Moscow, CSKA Moscow, Torpedo Moscow

Petrohrad – FC Zenit St Petersburg, Petrotest, Dynamo St Petersburg

Řím – Roma, LazioAccordion 1 content…


Jason Bourne Challenge

S mírným úsměvem na rtech uznávám, že mě tahle výzva pobavila, když jsem na ni poprvé narazil. Uživatel Dcarey2014 ji na oficiálním fóru sepsal opravdu s citem. Připraveni na akční jízdu?

Kontext: Probouzíte se v jednom ze tří přístavů, jehož volba je na vás – Dover (Anglie), Hamburk (Německo) nebo Málaga (Španělsko). V kapse máte pas a licenci kontinentální úrovně C. Přijde k vám postarší muž se slovy, že si vás pamatuje z televize, protože jste hrál fotbal (profesionál regionální úrovně).

Ptá se, jak se vám tak dlouho daří vyhýbat úřadům, a než se stihnete zeptat, o čem to mluví, zmizí v mlžném oparu obklopujícím přístav.

Poblíž zvoní telefonní budka, tak k ní přiběhnete a zvednete sluchátko. Muž na druhé straně vás informuje, že příštích 15 let strávíte na útěku. Jestliže se vám podaří unikat až do roku 2030, budete zbaveni všech obvinění a budete moci trénovat kdekoliv na světě. Na závěr vám předá seznam instrukcí.

 • Začínáte jako nezaměstnaný v Anglii, Německu nebo Španělsku.
 • Začínáte s kontinentální licencí C a zkušenostmi profesionála na regionální úrovni.
 • Pobyt na svobodě něco stojí, takže potřebujete peníze na úplatky. Po prvním angažmá nesmíte zůstat bez práce déle než 2 měsíce. A nesmíte zůstávat v téže zemi.
 • V každém klubu můžete setrvat maximálně 3 roky, pak už v zemi nebude bezpečno a musíte utéct před zatčením.
 • Níže naleznete seznam zemí, do nichž smíte v určených letech vstoupit.

2014/2017 (konec sezony) – pouze Anglie, Německo nebo Španělsko.

2017/2020 (konec sezony) – pouze Francie, Itálie, Portugalsko nebo Nizozemsko.

2020/2023 (konec sezony) – pouze Argentina nebo Brazílie.

2023/2026 (konec sezony) – pouze Švédsko, Dánsko nebo Norsko.

2026/2029 (konec sezony) – pouze USA nebo Čína.

2029/2030 sezona – pouze Mexiko nebo Rusko.

Přežili jste? Blahopřejeme, užívejte si vydobyté svobody, dokud nezazvoní další telefon.


Alphabet Challenge

Á, bé, cé, dé… Napadlo vás někdy něco tak bláznivého, jako putovat po fotbalové mapě na základě abecedy? Někoho zřejmě ano, a proto vám můžeme představit i tuhle výzvu.

alphabet, education, learn, school, student, study icon

K jejímu splnění budete potřebovat rozšíření hratelných lig, které každý rok vydává třeba Claassen ve svém megapacku (Google bude vědět). I bez něj se však do určité míry můžete zúčastnit.

Pravidla výzvy jsou opravdu tak prostá, jak si myslíte. Začínáte v zemi na „A“, vyhrajete ligový titul a posouváte se na „B“, dokud nedojdete k písmenu „Z“. Bacha, na „X“ nic nezačíná, tak vezměte zavděk Mexikem a s přivřeným okem Luxembourgem.


Journeyman Challenge

Kdo by se chtěl svazovat pravidly, že? Cestovatelská výzva (někdy přezdívaná Hodgsonova výzva) před vás klade konečný cíl, ale postup nechává zcela ve vašich rukách. Kromě samotného začátku – začínáte jako nezaměstnaný, s nejnižší reputací a licencemi, a čekáte, který klub vás jako první vezme.

Při pohledu na tabulku výše vás možná napadne, co je oním cílem. Nic menšího než první příčka v historické síni slávy všech manažerů. Čím víc soutěží načtete při zakládání hry, tím těžší váš úkol bude (ale působení v exotických končinách dodá hře na pestrosti). Strávíte kariéru v jedné oblasti, na jednom kontinentu, nebo procestujete celý svět a budete vyhrávat jak na běžícím pásu?

Extra výzva: Neodcházejte z klubu, dokud nevyhrajete aspoň jednu trofej. Přijímejte nabídky, které vám přijdou, ale sami nikdy klub nekontaktujte.


Revolving Door Challenge

S nadsázkou řečeno, výzva pro kluby, kde se „dveře netrhnou“. Znáte přece kluby, které mají svou existenci založenou na systému levně nakoupím (vychovám) mladé hráče, draze prodám. Třeba Porto, Benfica, Ajax, v Česku nejspíš Liberec, v Jižní Americe většina klubů atd.

cash, money, payment icon

Záměrem je vést úspěšný, ale rovněž bohatý klub. Vyberte si jakýkoliv celek na světě. Stanovte si věkový limit hráčů, třeba 25 let. Jakmile hráč dosáhne tohoto věku, prodáte ho za nejvyšší částku. Samozřejmě můžete hledat posily, ale i na ně se bude vztahovat věkové omezení. Ideální je tedy vychovávat své vlastní klenoty, jež pak krásně zpeněžíte.

A co nějaká výzva navíc? Zkuste se stát nejbohatším klubem světa, převážně díky ziskům z přestupů. Zafinancujte výstavbu nového stadionu zisky z přestupů. Dosáhněte stavu, kdy budete mít v mužstvu jen vlastní odchovance.


Ultimate Football Manager Challenge

Název napovídá, že tady nám ke splnění nestačí vyhrát jen nějakou Ligu mistrů. Tady se jede naplno.

Cílem je vyhrát 33 různých (!) soutěží.

 • Titul v anglické, španělské, italské, německé a francouzské lize + z 5 dalších nejvýše hodnocených lig. 10
 • Triumf v evropské, severoamerické, jihoamerické, asijské a africké Lize mistrů. 5
 • Triumf v 7 nejdůležitějších reprezentačních turnajích: evropský, asijský, severoamerický, jihoamerický a africký šampionát, mistrovství světa a konfederační pohár. 7
 • Navíc ještě 10 vyhraných domácích pohárů, do nichž zasahují týmy z nejvyšší soutěže, a nakonec mistrovství světa klubů. 11

Stále je vám to málo? Tak začněte jako nezaměstnaný manažer ve věku 20 let, s nejnižší reputací, bez zkušeností a trenérských licencí. Od roku 2015 splnilo výzvu 16 hráčů.


The Giant 70 Challenge

Ale, přece jste si nemysleli, že to je nejtěžší možná výzva. Pro těch pár bláznů, manažerských géniů nebo sebevrahů tu máme totiž jednu chuťovku na závěr, díky níž projdete doslova celý fotbalový svět.

warning icon

Pro rozehrání titánské výzvy budete potřebovat Claassenův megapack, který pravidelně každý rok vychází a umožňuje přidat i jinak nehratelné soutěže.

Začátek je klasický, takže mladý manažer bez zkušeností, licencí a s nejnižší reputací.

Cílem je vyhrát 70 (nečekané, haha) trofejí.

 • 25 ligových titulů, minimálně 3 z každého ze šesti kontinentů.
 • 25 vyhraných pohárů z 20 různých zemí (podmínkou je účast alespoň 10 mužstev, pak je jedno, zda se jedná o FA Cup nebo turnaj týmů z nižších soutěží).
 • 10 kontinentálních/světových klubových soutěží, povinné jsou UEFA Champions League, UEFA Europa League, Copa Libertadores, Copa Sudamericana, CONCACAF Champions League, African Champions League, African Confederations Cup, Asian Champions League, O-League and Club World Cup.
 • 10 reprezentačních trofejí, povinné jsou mistrovství světa, Konfederační pohár, Olympijské hry, UEFA Euro (mistrovství Evropy), Copa America, Gold Cup, Africa Cup of Nations, CHAN (Africké mistrovství národů), Asia Cup (Nations), Oceania Cup.

Povzbuzení na závěr, k dokončení se zatím nikdo nepřiblížil.


Hráli jste někdy podobné výzvy? Máte nápad na svou vlastní?

Dejte nám vědět do komentářů. 👍

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více