Novinky v FM 2019 #3

Oznámení novinek pro FM 2019

Nejnapínavější část roku je tady. Začíná odhalování novinek naší milované hry. Zásadní věci, které do Football Manageru přibyly, si rovnou ukážeme a rozebereme! Celé představení rozdělíme na tři díly, první a druhý už si můžete přečíst. Tady je ten poslední.

Taktika

Klíčová oblast každé hry ze série Football Manager je taktika. Právě ona určuje, jakým manažerem se stanete. A v letošní edici prošla opravdu znatelnými proměnami.

Za poslední roky se vývojáři do taktiky docela čile pustili – přidali nám hráčské role, rozšířili týmové i individuální instrukce, změnili rozložení obrazovky. Jedním dechem je ale nutné doplnit, že jen ti nejostřílenější se v záplavě taktických prvků (které ne vždy dělají to, co název naznačuje) neztratili. Právě na tenhle problém se vývojářské studio z Anglie zaměřilo – zpřehlednit celý koncept taktiky a umožnit hráčům, aby z něj vytěžili maximum.

Taktické styly

Jakmile hru pustíte, v žádném případě nepřehlédnete klíčovou novinku – taktické styly, např. Gegenpress, Tiki Taka nebo Catenaccio, inspirované fotbalovou historii i současností, anebo obecnější jako přímočarý protiútok, hra po křídlech a držení míče. Nikdo vás pochopitelně nebude nutit, abyste vybírali jen z přednastavených stylů, a tak si můžete vytvořit také svůj vlastní. Z popisku snadno a rychle zjistíte, čím je jedinečný, na jakých týmových instrukcích je založený a které rozestavení je pro něj nejvhodnější.

Nezapomněli jsme na něco? Jistě, v přednastaveném stylu máte rovnou vybrané i optimální hráčské role, které si samozřejmě dle své libovůle můžete kdykoliv změnit či jen lehce upravit. Nejen pro nováčky budou tyto změny opravdu přínosné.

Týmové instrukce podle fáze hry

Ačkoliv uvedení taktických stylů zní skoro až revolučně, byly by nám k ničemu bez další důležité novinky – rozdělení týmových pokynů do tří nových kategorií podle fáze hry.

  1. Když máte míč ve svém držení
  2. Když se bráníte
  3. Když přepínáte mezi útokem a obranou (transition).

Z mého pohledu se jedná o dlouho očekávané rozdělení, které dává smysl a zjednodušuje přípravu taktiky.

Přepínání mezi útokem a obranou

Přijdete-li o míč, máte na výběr dvě možnosti. Okamžitě přejít do kontrapresinku, nebo se stáhnout a udržovat pevné obranné postavení. Totožná situace se pak opakuje při zisku míče – přepnete do rychlého protiútoku, či spíš podržíte míč a připravíte si postupný útok?

Zároveň máte na výběr, jak se má v těchto situacích chovat brankář. Je na vás, zda budete vyžadovat rychlou rozehrávku s větším rizikem chyby anebo se spokojíte s klidnou rozehrávkou mezi obránce.

S míčem na kopačkách

Jinými slovy když útočíte. Na výběr máte šířku hry při útočení, styl přihrávek, jejich směřování, tempo hry a zdržování. A nechybí ani pokyny pro akce v útočné třetině hřiště – budou vaši hráči centrovat z křídel, střílet z dálky nebo snad chodit s míčem až do vápna? Zde přibyl nový pokyn „Hrát na standardní situace“, který využijete pokud máte dobré exekutory a silné hlavičkáře.

Hra bez míče

Pokud nemáte míč, zpravidla se musíte bránit soupeřovým útokům. Velmi přehledně jsou zpracovány úrovně vaší obranné linie, šířka mužstva při bránění a také vidíte, kam až hráči jdou při napadání.

(Staro)Nové role

Sports Interactive prezentuje tři nové role, ale zkušení hráči si všimnou, že jde spíš o přejmenování a redefinici rolí stávajících.

Na scénu vstupuje Napadající útočník, jehož úkoly budou zřejmě velmi podobné současnému Defenzivnímu útočníkovi, akorát u něj přibyla možnost útočných povinností.

V obraně se pak dočkáme „No-Nonsense Full-Back“ (ještě není oficiální překlad), jenž nahrazuje Defenzivního krajního obránce a jehož primárním úkolem je dobře bránit a jen zřídka se pouštět do útočení („do nesmyslů“).

Té samé role si užijeme i na stoperovi („No-Nonsense Centre-Back“) a v nenávratnu tak mizí Ortodoxní obránce.

Herní systém

Z předchozích odstavců je zřejmé, že změny jsou docela rozsáhlé, a proto se nevyhnuly ani herním systémům. Cílem je jejich zpřehlednění a zjednodušení. Nadále zůstává sedm variant, ale mění se názvosloví.

Mizí Contain (zdržovací taktika), Counter (protiútoky), Control (ovládání hry) a Overload (velmi útočná), za které nastupuje nová čtveřice: Very defensive, Cautious, Positive a Very attacking.

Součinnost taktického stylu, týmových a hráčských instrukcí a v neposlední řadě také rolí je naprosto klíčová pro úspěch v FM 2019. Především je třeba dávat si pozor, aby všechny zmíněné prvky splňovaly požadavky taktického stylu, který jste si zvolili.

Tutoriály pro nováčky

Pokud patříte mezi veterány, kteří počítají herní čas na tisíce hodin, zřejmě všechny nápovědy ve hře ihned zavíráte. Ale pro nováčky ve světě Football Manageru musejí být úvodní kroky nesmírně složité, a tak se v Británii rozhodli jít jim trochu naproti.

Výsledkem je systém tutoriálů, který hráče provede klíčovými oblastmi ve hře, hezky krok po kroku. A vývojáři slibují, že zajímavé informace se dozví i ostřílení borci. Nápovědy nás seznámí s letošními novinkami na obrazovkách taktiky a tréninku, ale najdeme je také u zdravotnického centra, skautingu nebo týmové chemie, která spatřila světlo světa loni.

Co říkáte na změny v oblasti taktiky? Pomohou vám? 🏆

Zdroj Football Manager

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více