Základní styly přechodu do útoku

https://www.flaticon.com/free-icon/strategy_262832#term=tactics&page=1&position=14

Základní styly přechodu do útoku

Způsob provedení tranzitní fáze můžeme rozdělit na Organizovaný, Intuitivní a Přímý. Odehrál jsem třikrát stejný zápas s totožnou sestavou a pokaždé jen změnil role záložníků v rozestavení 4-2-3-1 (a nastavil příslušné instrukce – viz níže)

Způsob přechodu do útoku lze vypozorovat na statistikách, konkrétně středních záložníků. V Organizovaném stylu vyprodukovali 211 přihrávek, v Intuitivním 156, v Přímém 139. Nedošlo přitom k výraznější změně celkového držení míče, přechod do útoku se pouze uskutečnil skrze jiné hráče.

Organizovaný

Je charakteristický tím, že míč putuje do útočné fáze téměř výhradně skrze střední záložníky. Střed hřiště je přitom nejlepším místem pro tvorbu nebezpečných situací. Přechod mají na starosti hráči, kteří vynikají v těchto atributech: přihrávky, představivost, vyrovnanost, technika, zpracování.

Nevýhodou je zvýšená pravděpodobnost ztráty balonu. Střední záložníci bývají často těsně obsazování. Zvlášť se tato náchylnost projeví proti silným soupeřům s dobrým pressingem.

PŘÍKLAD
Role: zatažený tvůrce hry (obrana), vysunutý tvůrce hry (podpora)
Filozofie: velmi přísná
Délky přihrávek: mix
Týmové instrukce: hra z obrany, podržet míč

organizovaný-přechod

Hojbjerg a Ward-Prowse měli příležitost vytvořit největší množství přihrávek (130, 81)

Všichni tvůrcové hry přitahují balon. Je to mechanismus, díky kterému hráči upřednostňují nahrát tvůrci hry častěji než jinému spoluhráči. Díky přísné filozofii se toho hráči drží striktně. Týmové instrukce zajistí, že z obrany půjde balon postupně přes zálohu, nikoli dlouhými nákopy.

Intuitivní

Hráči mají na výběr pestřejší množství přihrávek, protože je nikdo nenutí nahrávat tvůrcům. Oproti Organizovanému přechodu představuje vyšší míru nepředvídatelnosti.

Zároveň se ale může zvyšovat chybovost, protože se přechod do útoku častěji uskuteční i mimo střední záložníky, tedy například přes křídla – ti mají častěji jiné atributové přednosti než um v přihrávkách.

PŘÍKLAD
Role: Střední záložník (obránce), střední záložník (podpora)
Filozofie: velmi přizpůsobivá
Délky přihrávek: mix
Týmové instrukce: hra z obrany, podržet míč

intuitivní-přechod

Hojbjerg a Ward-Prowse už nejsou hlavními příjemci přihrávek, nyní pouze (85, 71)

Přizpůsobivé filozofie nastaví dostatečnou tvůrčí svobodu, aby hráči viděli vícero možností, kam mohou přihrát. Jelikož má jít o pestrý přechod, tak je nejlepší mix přihrávek (krátké nebo dlouhé by různorodost omezily).

Přímý

Mistrovský Leicester. „Bypass midfield“. Tedy při přechodu do ofenzívy vynechat zálohu. A když už se k ním balon dostane, tak ti si s ním nehrají a hned ho posílají dál. Výhodou je rychlost, s jakou se míč dostane z obrany do útoku. Také je minimalizováno nebezpečí ztráty balonu ve středu hřiště.

Nevýhodou je nízká přesnost dlouhých přihrávek.

PŘÍKLAD
Role: střední záložník (obrana), bojovný záložník (podpora)
Filozofie: přísná
Délky přihrávek: přímé

přímý-přechod

Hojbjerg a Ward-Prowse (78, 61) a velký narůst přihrávek u útočníka (45, u Organizovaného pouze 26)

Přísné filozofie zajistí jednoduchost a dodržování instrukcí. Dlouhé přihrávky často obejdou zálohu. Střední záloha bez tvůrců nepřitahuje balon. Je třeba v záloze vynechat role, které často driblují s balonem.


Závěr: Tohle jsou pouze příklady tří různorodých stylů. Samozřejmě, že by šlo hovořit ještě o dalších, ale tyto považuju za základní. :drink:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více