Přepracovaný skauting – představení novinky pro FM 18

Po představení novinek a posléze detailním pohledu do tajů týmové chemie přinášejí vývojáři třetí video. Tentokrát je zaměřeno na přepracovaný skauting.

Omluvte kvalitu screenshotů, k dispozici nejsou žádné oficiální materiály.

Jakými změnami skauting prošel?

Skauting fotbalových klubů zaznamenal v posledních letech zásadní změny, zejména s využitím datové analytiky a moderních technologií, a vývojáři se rozhodli, že budou s realitou držet krok.

Ve Football Manageru 2018 je skauting z gruntu přepracovaný a maximálně přiblížený realitě, a to díky blízké spolupráci s lidmi přímo z fotbalového prostředí (kteří využívají třeba databázi z FM 😉).

Centrum skautingu

Centrum skautingu je primárním místem, kde se dozvíte o všem týkajícím se hledání nových hráčů do klubu. Především jsou zde shromažďována doporučení od skautů, datových analytiků, realizačního týmu, samotných hráčů v týmu, a dokonce od volných agentů na trhu, kteří se vám sami mohou nabídnout.

V rámci této obrazovky můžete snadno spravovat nová doporučení (viz screenshot), rozhodnout se, zda v pozorování hráče pokračovat nebo jej ukončit, případně jej přidat na užší seznam či podat nabídku, prohlédnout si, jakou znalost o daném hráči máte a další informace.

Všimněte si okénka s ikonou 🔍 a v ní vepsaného čísla. Jedná se o skóre skautova doporučení (0-100) a je přesnější než hvězdičkové hodnocení. Číselná hodnota se bude měnit podle toho, jak bude skaut získávat další údaje o konkrétním hráči.

Tato doporučení budete dostávat také do klasické doručené pošty a je jen na vás, jak často. Stejně tak je na vás rozhodnout, kdo se stará o skauting, zda hlavní skaut, sportovní ředitel nebo vy sami.


Zaměření skautingu

Nechce se vám nastavovat jednotlivým skautům úkoly? Od letošního roku budete mít možnost nastavit dva druhy zaměření: obecné a krátkodobé.

U obecného zaměření stačí zadat, v jaké fázi kariéry se má hráč nacházet, jeho hráčský styl a dostupnost. Skautům pak bude automaticky přiřazen jejich úkol (např. zápasy, které mají sledovat), a následně vám doručí svá doporučení. Obecné zaměření není nijak časově omezeno.

Krátkodobé zaměření je ideální k použití během přestupového období, kdy potřebujete narychlo sehnat posilu do týmu. Po zadání velmi podobných kritérií (navíc je tu třeba konkrétní role, věk, současná a potenciální schopnost) přestanou všichni skauti pracovat na dosavadních úkolech a zaměření se na tento urgentní problém.


Rozpočet na skauting

Od letošního dílu bude mít skauting svůj vlastní rozpočet (jako je přestupový či mzdový). Upravovat jej lze v Centru skautingu, ale pozor! Pokud jej budete chtít navýšit, mějte na paměti, že tím zároveň uberete z rozpočtu na přestupy (a naopak).


Vyhledávání hráčů

Kromě přepracovaného vizuálu u vyhledávání hráčů došlo ještě k jedné důležité změně. Samotné vyhledávání nyní funguje spíš jako databáze hráčů, jejíž šíři určují nejen znalosti vašich skautů, popřípadě dalších zaměstnanců, ale rovněž skautovací balíčky (viz níže), kterými disponujete.

Skautovací balíčky určují celkový počet hráčů, které můžete vyhledat (= které vaše „databáze“ obsahuje), a zároveň zvyšují úroveň znalosti hráčů či viditelnost jejich rolí.

Dělí se do dvou kategorií na seniorské a juniorské (hráči do 21 let), využívat lze oba najednou. Pořídit si lze levné balíčky pokrývající jednu či více ligových soutěží ve vaší zemi, ovšem také dražší balíčky zahrnující celý region, kontinent nebo svět.

Zavedení skautovacích balíčků lépe reprezentuje mechanismy skutečného fotbalu, v němž sice každý klub zná špičkové hráče, jenže získat informace o méně známých či ještě mladých hráčích je obtížné a drahé.


Datový analytik

Po vydání FM 17 zavládlo mezi fanoušky zklamání, protože se brzy zjistilo, že datový analytik sice poskytuje rozbory utkání, ale nezáleží na jeho atributech, protože každý umí to samé. Avšak vývojáři se poučili, a tentokrát bude mít datový analytik plno využití.

Především obdržel sadu tří atributů, které budou určovat kvalitu jím odvedené práce. Jsou jimi posouzení hráčských a týmových dat a také prezentace dat.

A nyní jej můžete požádat, aby vypracoval hlášení o konkrétním hráči (viz obrázek výše). Primární částí jeho hlášení jsou pozitiva a negativa, která hráč vykazuje během probíhající sezony. Kromě toho je k dispozici přehled sezonních statistik a možnost prohlédnout si sestřih hráčových akcí.

Budete-li se rozhodovat, zda se vám vyplatí vyhlédnutou posilu koupit do týmu, budete mít po ruce komplexní obrázek díky kombinaci hlášení od skautů a datových analytiků.

Hlubší zakomponování analytiků do hry přináší i zařízení pro datovou analytiku, která lze vybudovat a vylepšovat podobně jako tréninková či mládežnická zařízení a která určují detailnost informací.


Skautování soupeře

Vedle vyhledávání hráčů pro vlastní klub bylo značně přepracováno a vylepšeno i skautování soupeřů. V hlášení o příštím protivníkovi (viz obrázek výše) jsou přehledně vyobrazeny jeho silné a slabé stránky, předpokládaný herní systém či týmová formace a pochopitelně sestava včetně rozestavení (a dokonce i role, která bude hráčům nejspíš přiřazena).


Ostatní zmínky

Ve videu se rovněž hovoří o vylepšení skautingu v rámci národních týmů, nových obrazovkách pro užší seznamy, skautování způsobilých hráčů a kontinentů. Dokonce bude možné skautovat mimo povolený rozsah, i když za poplatek.

Bonus: všimli jste si nových hráčských rolí?

Na jednom ze záběrů byly krásně vidět. V českém překladu se budou vyskytovat následovně: spojka (segundo volante), křídlo přes nohu (inverted winger), mezzala (falešné křídlo), kyvadlo (carrilero). Těšíte se na nové role?


Jak se vám změny ve skautingu líbí? Přiblíží se hra realitě nebo bude až příliš komplikovaná?

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více