Jak zvýšit produktivitu útočníků? [2. část]

Obsah třídílné série

 1. Úvod, vysvětlení a rozdělení útočných rolí
 2. Vytváření šancí, příklad nefungující taktiky [právě čtete]
 3. Izolovaný útočník, herní návyky, další příklad nefungující taktiky

Tento článek je překladem informací od Cleona z oficiálního fóra.


Příklady nefungující taktiky

Minule jsme si rozebrali útočné role, jejich výhody i nedostatky. Ve druhém díle se podíváme na případové studie z oficiálního fóra, na nichž lze demonstrovat chyby a nefungující kombinace útočných rolí.

Ten, kdo chtěl hrát s touhle taktikou, byl přesvědčený, že zvolil logicky sestavenou kombinaci rolí, ale něco tam nesedí. Rozestavení 4-1-2-2-1 je už z podstaty defenzivnější, protože využívá jednoho hráče na DZ. Dále hraje se středním záložníkem s obrannými pokyny (obezřetný projev a stahování se na pozici DZ).

Ve dvojici s ním hraje bojovný záložník, jenž vyniká agresivitou a častým napadáním. Z toho vyplývá, že směrem dopředu chybí jakákoliv podpora. Celá záloha je negativně nastavená – proč přidávat defenzivně laděného středního záložníka, když už jednoho máte hned pod ním.

Zodpovědnost za útočné manévry zůstává na útočníkovi a dvou krajních hráčích. Vzhledem ke zvoleným rolím bude problém, aby šance vytvářeli a ještě je proměňovali.

Na screenshotu můžete vidět zvýrazněná problematická místa. Očividně chybí jakýkoliv pohyb středem hřiště, z čehož plynou dvě základní otázky.

 • Jak dostat míč na křídelní hráče, abychom využili jejich podporu?
 • Co se stane, až přesuneme míč na křídla – kdo bude onou podpůrnou silou?

Míč má v tuto chvíli náš levý obránce. Pokud nepřihraje na opačnou stranu hřiště, má jedinou možnost – nahrát křídelníkovi na své straně. Co on s míčem provede? Jako křídlo má za úkol prchnout po lajně a zásobovat útočníky svými centry.

Ale počkat! Další problém, vždyť komplexní útočník s podpůrnými pokyny nezabíhá do vápna na centry, ale místo toho se zatahuje trochu níž. Komu tedy nacentruje? Ze středu pole nepřichází žádná podpora, protože taktika je příliš opatrná.

A tak křídelník peláší kupředu, to samé musí učinit i krajní bek.

Vidíte ten problém? Oba střední záložníci by se měli přetrhnout a vletět dopředu, aby podpořili osamoceného útočníka s podpůrnými pokyny. Nehrajeme totiž na ofenzivního záložníka, který by vypomohl.

Křídelník se raději zatáhl a seběhl na střed hřiště, místo aby šel na křídlo, jak je vyznačeno na screenshotu. I kdyby se krajnímu obránci nakonec povedlo odcentrovat, na koho by vlastně mířil? S tím si poradí každá solidní obrana.

Víme tedy, že taktice chybí dostatečná podpora záložníků. Co uděláte – budete čekat, až se některý z hráčů prosadí individuálně, nebo taktiku lehce upravíte?

Ačkoliv se nacházíme na screenshotu na opačné straně, na první pohled je viditelný posun středních záložníků („CM“ + „B2B“), díky kterým mají všichni hráči o dvě možnosti, komu přihrát, více. Trochu tím odlehčíme podhrotovému hráči i útočníkovi, na němž už nebude stát osud útočné akce. Přitom došlo k pouhým dvěma úpravám.

 • Střední záložník s defenzivním pokyny → s podpůrnými pokyny
 • Bojovný záložník → Dynamický záložník

Obě změny mají výrazný pozitivní efekt na dění v útočné třetině hřiště. Na výše uvedeném screenshotu nebyli v těchto oblastech žádní hráči.

Zde už však vidíme situaci, kdy má míč u nohy střední záložník (podpora). Jednak má více variant na přihrávku, jednak je evidentní podpora útočníka. Míč může putovat po vyznačené trase nebo jej může převzít dynamický záložník, tak jako tak bude tým ve výhodné pozici.


Vytváření šancí

Nyní se podíváme na to, jak uzpůsobit výběr rolí tak, aby si vaši hráči vytvářeli dostatek šancí. Jako příklad poslouží Cleonův save za Santos.

Do očí vás nejspíš praští koncentrace čtyř tvořivých rolí na jednom místě (tvořivý a zatažený útočník, podhrotový hráč a vysunutý tvůrce hry). Možná se zdá, že tam chybí podpůrní nebo náběhoví hráči, ale není to tak docela pravda. Volba kreativních rolí byla ovlivněna snahou převést do hry skutečnou taktiku.

Týmy bez kreativních hráčů budou mít vždy problémy střílet góly, respektive je budou dávat pouze po chybách soupeřů. Nemusí jít nutně o tvůrce hry, k vytváření šancí potřebujete jediné – přihrávku. O poznání těžší je dostat hráče do správných pozic, odkud mohou spoluhráčům nahrát, ale prvotní myšlenka je skutečně takto prostá.

Na přiloženém screenshotu má náš tým („DLP“) v držení míč a útočí. Vidíte na něm, jak si hráči vytvářejí prostor, jak jej využívají, a také jednoduchou přihrávku, která obraně způsobí potíže.

Tentýž obrázek, ovšem z jiného úhlu. Zřetelně viditelné je propojení útočících hráčů, včetně sítě možností, kam mohou směřovat nahrávky. Hráči si vytvořili prostor, a to proti celku, jenž nastoupil s dvěma defenzivními záložníky.

O pár chvil později. Ačkoliv nikdo z hráčů ještě není ve vápně, vůbec to nevadí, neboť cílem není centrovat do pokutového území. Zakroužkovaný hráč je u míče, ale soupeř jej vytlačuje na křídlo. Mezitím si útočník a podhrotový hráč nabíhají do slibných míst, ale po zemi se k nim přihrávka nedostane.

U jiných taktik by akce skončila neúspěchem. Nikoliv v tomto případě. Díky vhodnému nastavení se vysunutý tvůrce hry („AP“) připojuje do útoku se zpožděním, a navíc si po předchozí přihrávce kolem sebe šikovně vytvořil volný prostor.

Akce se vyvíjí následovně. Vysunutý tvůrce hry je nehlídaný, tvořivý útočník se zastavuje, otáčí se a nahrává tvůrci hry, přičemž na sebe natáhuje tři bránící hráče. Podobně zaměstnávají obranu také útočník a podhrotový hráč. Co se stane?

Hráč napřáhne a vstřelí nádhernou branku. Důvodem k úspěšně zakončené akci je prostor vytvořený hráči v první linii (natáhli na sebe obránce) a posléze náběh z druhé vlny.

Některé taktiky však dělají přesný opak. Všichni hráči jsou nacpaní u vápna, ale nikdo je nedoplňuje z hloubi pole, a přitom by mohli dostat míč do optimální pozice. Z toho vzniká velké množství střel, často zblokovaných a s mizivou úspěšností. Jenže hráč s dostatkem prostoru má čas se správně rozhodnout a zvolit efektivnější řešení.

Shrnuto: útočník a podhrotový hráč zaměstnávají obranu, tvořivý útočník pohybem vytváří prostor, který svým náběhem využívá vysunutý tvůrce hry. A nezapomínejme, že celou akci rozjel zatažený tvůrce hry.

Na dalším screenshotu je vidět podobná situace s jiným řešením.

Ve vápně jsou hráči namačkaní jako sardinky, takže se náš tým těžko prosadí. Paradoxně to lze využít k našemu prospěchu, protože se otevírá možnost přihrávky na hráče před pokutovým územím. Zatažený tvůrce hry („DLP“) proniká kupředu, zasekává míč a nahrává zpět na vysunutého tvůrce hry („AP“), jenž má moře volného prostoru a akci úspěšně zakončí.

Podobných akcí bychom vám mohli ukázat desítky, ale i tento malý vzorek několika příkladů demonstruje, jak důležitá je součinnost útočníků a zálohy.

Zdroj Football Manager
4 Komentářů
 1. Martin říká

  rozestaveni u Cleonův save za Santos je opravdu takove..jakoze bez praveho beka ..bez leveho kridla???

  1. Nycklick říká

   Ano, screenshoty jsou všechny převzaté. Pravý bek tam je, akorát je posunutý na pozici křídelního (konkrétně role Komplexní kř. obránce). Levé křídlo nahrazuje jeden z těch ofenzivních záložníků, který tam určitě bude sbíhat v případě potřeby.

   1. Martin říká

    Podle meho a podle mych zkusenosti z FM tohle nemuze dlouhodobe fungovat… pokud nema hrac v planu vyhrat jednou sezonu a ukoncit hrani… navic na screnu jde videt ze hracum pozice ulne nesedi a chtel bych videt sehranost… popř. proti PC by to mozna nejak fungovat mohlo … ale proti realnemu hraci ktery se podiva na rozestaveni protihrace urcite ne !!! navic jsem v clanku nenasel nastaveni konkretnich instrukci primo pro hrace ktere muzou mnohe zmenit i pri (podle Vás) spatnemu vyberu role .. navic aktualni, prideleny trenink dokaze hodne zmenit … navic brifink muze dat dalsi instrukce ktere ovlivni hru hrace i kdyz je (zase podle Vás) spatne vybrana role pro urcitou taktiku…sorry

    1. Nycklick říká

     Jednak se článek věnuje útočníkům, případně útočení včetně záložníků, a jednak se na konkrétních příkladech ukazují potenciální problémy, které mohou nastat. Že hráči tak úplně role nesedí, nemusí nutně ovlivnit výsledek, pokud je taktika dobře vybraná.

     Určitě máš pravdu v některých svých připomínkách, ale na ty se článek nezaměřuje. Tahle konkrétní část, o které mluvíš, se zabývá vytvářením šancí, a poukázáním na to, proč něco nefunguje.

     Mimochodem, Cleon platí v FM komunitě za velkého odborníka. Zcela určitě tedy věci jako trénink, instrukce apod. ve své taktice zahrnul, akorát je v rámci článku nezmiňoval, protože to nebylo nutné.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více