Jak zvýšit produktivitu útočníků? [3. část]

Obsah třídílné série

 1. Úvod, vysvětlení a rozdělení útočných rolí
 2. Vytváření šancí, příklad nefungující taktiky
 3. Izolovaný útočník, herní návyky, další příklad nefungující taktiky [právě čtete]

Tento článek je překladem informací od Cleona z oficiálního fóra.


Izolace útočníka

V poslední době se velké oblibě těší rozestavení s jediným útočníkem (a často s podpůrnými úkoly). Přese všechny své výhody má však i nedostatky, především proti týmům s jedním či více defenzivními záložníky. Jak se tedy stane, že útočník zůstane izolovaný – odtržený – od zbytku týmu?

Na oficiálním fóru se často objevuje toto rozestavení, v němž je hned několik problémů v souvislosti s izolací útočníka. Každý hráč je tvořivý, ale málokdo útočníka doplňuje pohybem. Používat více tvůrců hry není nutně špatné, ale zároveň je třeba mít hráče na jednoduché věci, jako jsou náběhy, pohyb dovnitř pokutového území, střílení branek apod.

Je to ukázkový příklad toho, jak izolovaný a limitovaný může zatažený útočník být. Všechno se pak násobí, pokud se záložníci nestačí po poslední akci vrátit na své pozice. Protože působí jako osamocený útočník, je hlídán dvěma středními obránci a ještě k tomu defenzivním záložníkem. Nemá tedy příliš volného prostoru, v němž by operoval, a jen těžko se zapojuje do dění na trávníku. Současně mu nikdo nepřijde na pomoc.

Co nastane, pokud k němu dorazí přihrávka z hloubi pole? Zřejmě bude pod bedlivým dohledem jednoho z obránců, a pokud by jeden stoper udělal chybu, druhý za něj zaskočí. Dohled tří hráčů prostě nevěstí nic dobrého.

Z toho vyplývá, že:

 • Postrádá podporu
 • Nemá na výběr z více možností
 • Zřejmě rychle přijde o míč

Při sestavování taktiky přemýšlejte o tom, jak konkrétní role využijete a jak jdou spolu dohromady. Mít samé tvůrce hry je k ničemu, pokud nespolupracují a neposkytují útočníkům podporu, která neznamená jen přihrávky, ale také nabízení se na přihrávku, aby útočník neztrácel míče. Při vymýšlení taktiky je dobré zeptat se na tyto otázky:

 • Kdo bude střílet góly?
 • Kdo bude zajišťovat přihrávky?
 • Jakým způsobem bude podpora probíhat?
 • Dokáže si hráč v dané roli vytvořit sám prostor, nebo musí spoléhat na ostatní?
 • Bude útočit spíš ze zatažené nebo vysunuté pozice?
 • Poskytnete mu podporu za jeho zády, vedle něj nebo dokonce před ním?

Když si na ně dokážete odpovědět, podaří se vám zvolit jednotný systém, v němž vyniknou všechny role. Řekněte si, odkud mají góly padat, a podle toho uzpůsobte předfinální fázi.

Špatný příklad zní následovně: chcete, aby se útočník stahoval hlouběji a zapojoval se do kombinace, takže zvolíte kreativní roli. Ale pak přidáte křídelníky, jejichž hlavním úkolem jsou centry do vápna. Jenže v tu chvíli nikdo ve vápně není, takže jsou vám úplně k ničemu.


Herní návyky

(dříve preferované pohyby)

Když sledujete zápasy, abyste porozuměli tomu, jak váš systém funguje, všimnete si drobností, které můžete využít ve svůj prospěch. Taktika založená na herním stylu Brazilců ze 70. let minulého století stála na dvou hráčích, přičemž jednoho z nich jsem musel naučit nový herní návyk.

Pochopil jsem totiž, že můj zatažený útočník si umí vytvořit prostor, protože se stahuje do hloubi pole a nezůstává na jednom místě. Rovněž jsem zaregistroval, že na mé stopery soupeř nevyvíjí tlak, takže jsem se rozhodl tuhle situaci zužitkovat při zakládání protiútoků. Klíčovou roli hrál jeden z obránců.

Využil jsem rozehrávajícího obránce a také možnosti herních návyků. Rozhodl jsem se, že jej naučím jednu specifickou vlastnost.

Rozehrávající obránce, kterého vidíte na screenshotu, je velmi chytrý a šikovný – má dobré atributy předvídavosti, týmové práce, rozhodování, techniky a přihrávek. Proto jsem jej začal učit nový herní návyk „zkoušet dlouhé přihrávky“. Ideálně ho nasazuji proti ofenzivnějším celkům, které neparkují autobus před vlastním vápnem a občas ponechají v obraně méně hráčů. Zatažený útočník má svou kvalitu, a navíc je schopný hrát přímočaře.

Zcela zásadní je však pro tento taktický manévr rychlost mého útočníka (trochu jako Usain Bolt), mohu se na něj totiž spolehnout, že se dostane k většině dlouhých přihrávek, zejména když je obrana soupeře vytažená. Na videu je ukázkový příklad toho, jak herní návyk dokáže ovlivnit vaše výsledky.


Další příklad nefungující taktiky

Rozeberme si jedno z častých rozestavení, se kterým mají hráči Football Manageru potíže.

V téhle taktice můžete vidět velmi zaplněný prostor okolo ofenzivních záložníků, nicméně v ní chybí tvůrce v zataženější pozici. Zřejmě se domníváte, že silnou stránkou bude počínání v útočné třetině, jenže problém tkví v tom, jak dostat míč k útočníkům. Zodpovědnost za vymýšlení neotřelých nápadů zůstane na tvořivém útočníkovi (trequartista), který je nucen stahovat se opravdu hodně do hloubi pole. Což není dobře.

Na obrázku si prohlédněte, jak prázdný je prostor, kde se mají podle rozestavení pohybovat čtyři hráči. Důvodem je sbíhání tvořivého útočníka pro míče a pohyb někde v oblasti středních záložníků. Dva zbývající útoční hráči jsou odtrženi od dění na trávníku a také se musejí trochu zatáhnout.

Jelikož se tvořivý útočník pohybuje hodně vzadu, když váš tým získá míč, hráče naleznete zhruba v těchto pozicích. Jsou nesmírně blízko sebe, což by nebylo tak úplně špatně, kdyby se jednalo o zakládání útoku a jeho postupné rozvíjení. Tohle je ovšem konec celé akce. Útočník a tvořivý útočník jsou příliš hluboko, přestože právě oni se mají dostávat do gólových pozic, kvůli zmíněným okolnostem však hrají z hloubky, a tak musejí útočit ofenzivní záložníci. Výsledkem je střela z velké dálky.

Totéž v bleděmodrém. Jak má hráč s míčem obelstít obranu? Všimněte si, jak pozadu zůstává tvořivý útočník („tq“). Podpora útoku nefunguje (je jinde, než má být) a taktika s takto nastavenými rolemi je celkově velmi nevyvážená.

Zkusíme změnit pár rolí, trochu taktiku ofenzivně vyvážit a poskytnout hráčům více variant při útočení.

 • Tvořivý útočník → Stínový útočník
 • Ofenzivní záložník (zprava) → Vysunutý tvůrce hry
 • Bojovný záložník → Střední záložník (obrana)
 • Původní střední záložník (obrana) → Zatažený tvůrce hry

Důvodem úprav je dvojice středních záložníků, která je klíčem k úspěchu jakéhokoliv rozestavení 4-2-3-1. Je nezbytné nalézt rovnováhu, která funguje směrem dopředu i dozadu. Zatažený tvůrce hry má za úkol rozvíjet útoky, aby se zbylí čtyři útočící hráči mohli věnovat svým povinnostem. Díky tomu bylo možné zařadit stínového útočníka, jenž je mnohem útočnější než trequartista.

A hned vidíme zlepšení – hráč s míčem má více možností na přihrávku. Na počátku akce stál zatažený tvůrce hry, ten nahrál stínovému útočníkovi a nyní je na něm, jak se rozhodne pokračovat.

Když se posuneme o pár vteřin dále, pravá strana je otevřená a nabíhá tam náš pravý obránce. Stínový útočník přenechal míč na středu hřiště vysunutému tvůrci hry a spěchá do útoku. Změna je patrná na první pohled.

Chcete mít v týmu gólového zabijáka? Přizpůsobte role ostatních útočných hráčů tak, aby z nich útočník co nejvíce profitoval a aby mu vytvářeli šance způsobem, který zužitkuje. Porozumění vlastní taktice je pro dlouhodobý úspěch zásadní, nebudete se tak muset spoléhat na individuality nebo chyby soupeře.

Není jednodušší si šance sami vytvářet, realizovat a zakončovat?

Zdroj Football Manager
6 Komentářů
 1. Václav Veselka říká

  ¨Skvělé články! 🙂 Doufám, že budou další přibývat. :))

  1. Nycklick říká

   Díky, snad se zase povede něco vymyslet. 🙂

 2. sa2sa říká

  Nebylo by neco na obranu? Vim ze to neni tak sexy jako davat hodne golu ale vetsinou v tom tapu vic nez v utoku

  1. Nycklick říká

   Určitě dojde i na obranu. Nejprve jsme dali přednost útočníkům, protože ten poměr dávám málo gólů/dostávám hodně gólů je dost vyrovnaný. 🙂

 3. zee říká

  ahoj – obrazky se nezobrazuji:(

  1. Nycklick říká

   Ahoj, obrázky se zobrazují, ale nefungují, protože původně to byly gify. Zkusím se poptat u autora.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více