Rozbor nových rolí v FM 2018

Tento článek je překladem analýzy od populárního člena FM komunity Cleona.

Jak nové role využít a co přinášejí?

Koloritem nového ročníku se stává, že vývojáři přidají do hry nové role. Některé jsou všeříkající (bojovný záložník), některé záhadné (raumdeuter) a jiné jsou matoucí (falešné křídlo). V tomto článku si společně uděláme jasno v tom, co jednotlivé role na hřišti znamenají a jak je efektivně využít, a přitom se jich nebát.

Cleon v úvodu upozorňuje, že zřejmě narazíte na rozdílnost pojmenování daných rolí. Kromě toho, že pocházejí z různých jazyků (španělština, portugalština…), tak mají také v jednotlivých zemích různé definice a ani novináři si často nejsou jistí, co která znamená. Proto byste si s těmito rolemi neměli spojovat jejich skutečné protějšky, a místo toho se řídit tím, co říká hra.

Ještě než se pustíme do zbrusu nových rolí, vývojáři provedli úpravy i k těm stávajícím.

  • Tvořivý útočník (trequartista) už nemusí být jen na OZ S, ale nyní ho lze postavit také na OZ P/L.
  • Křídelní obránce přes nohu byl doposud k dispozici pouze na pozici KO P/L, to již neplatí – využít jej můžete i na klasickém krajním bekovi O P/L.

Falešné křídlo (Mezzala)

  • Pozice: ZS

Jedná se o unikátní roli, protože je to jediný střední záložník, který se aktivně snaží vyhledávat volné místo v meziprostoru, konkrétně mezi krajem hřiště a jeho středem.

Ač povoláním středový hráč, falešné křídlo se často objevuje na pozicích, kde byste čekali spíš podhrotového hráče. Říkejme mu tedy kříženec mezi podhrotovým hráčem a dynamickým záložníkem (oproti němá má však mnohem méně obranných povinností).

Vyniká citem pro hru, lstivostí a dobře ovládá míč, díky čemuž dokáže prolomit soupeřovu obranu. V obraně od něj nečekejte zásadní výpomoc, funguje spíš jako hráč, přes kterého jdou rozehrávky, ať klasické nebo po zisku míče.

Všimněte si, že s útočnými pokyny přibyly riskantnější přihrávky“.

Příklad ze skutečnosti

Když Antonio Conte vedl italský národní tým, Emanuele Giaccherini zastával právě roli falešného křídla, které se pohybovalo na krajích hřiště, přestože roli levého křídelního beka hrál Matteo Darmian.

Nicméně Giaccheriniho přednosti jej k tomu předurčovaly – vyrovnanost, energický projev, rychlost, nasazení a univerzálnost. Dokáže týmu pomoci v obraně, ale také v útoku, kde díky svým schopnostem přispíval jak góly, tak přihrávkami.

V počátcích své kariéry hrával na křídle (vlevo i vpravo), protože dokázal přejít přes soupeřovy obránce svou technikou, driblinkem, hbitostí a zrychlením. Nicméně je schopen zahrát kdekoliv v záloze, a tak v poslední době nastupuje častěji jako falešné křídlo, křídelní obránce nebo ofenzivní záložník.

Za zmínku stojí také Andrés Iniesta, jehož takhle využívali v Barceloně.

Do jakého systému se hodí

Vhodné jsou zejména pro týmy s vysokým presinkem, který začíná už od útočníků. Falešné křídlo je ideální pro vyvíjení tlaku na soupeřovy obránce.

Rovněž najde využítí v rozestaveních se třemi středními záložníky, když do něj chcete přidat trochu dobrodružství a entuziasmu (s útočnými pokyny). Teoreticky by mohlo falešné křídlo fungovat i ve dvojici záložníků, pokud k němu přidáte kolegu, jenž se postará o defenzivní úkoly.


Křídlo hrající přes nohu (Inverted Winger)

  • Pozice: Z P/L

Většina z vás zřejmě tuší, o čem tahle role je. Pár let už je ve hře křídelní obránce přes nohu, takže tohle je jeho variace na vysunutější pozici. Optimální hráč by měl mít silnější opačnou nohu, než na jaké straně hraje (pravá strana + levá noha a naopak).

Útočné pokyny mají za následek, že hráč se na této pozici bude ještě více vysouvat kupředu. Dá se očekávat, že s touto rolí půjde dobře dohromady jedna z týmových instrukcí (tandem na střed hřiště).


Kyvadlo (Carrilero)

  • Pozice: ZS

Jedním z hráčů, kteří se této role v nedávné době úspěšně zhostili, byl Ramires během svých angažmá v Chelsea a Benfice Lisabon. Jelikož bývá tato role využívána v diamantové záloze a Ramiresovou chloubou byla jeho disciplinovanost, dokázal umně vyplňovat volné prostory a takzvaně ucpávat díry.

Role kyvadla je poměrně náročná a vyžaduje hráče s vysokým nasazením a pracovní morálkou, disciplínou a taktickou vyspělostí. Fyzická kondice (a zejména výdrž) se bude také hodit.

Do jakého systému se hodí

Kyvadlo je nesmírně užitečná role pro úzké formace, protože dokáže týmu poskytnout šířku při útočení a zároveň pokrýt kraje hřiště při bránění. Neznamená to ovšem, že kyvadlo bude vždy pokrývat kraje hřiště, pokud by tím překážel jiným hráčům s podobnými instrukcemi.

Rozhodnete-li se využít kyvadlo ve své taktice, mějte na něj rozumné požadavky – ano, kromě toho, že působí ve středu pole, se rovněž pohybuje v krajních prostorách, ale to z něj nedělá Supermana, který dokáže zastat práci za dva hráče (Kanté je výjimka, pánové! 💪). Klíčem je vyvážené rozestavení i instrukce, jinak se potážete se zlou.


Spojka (Segundo Volante)

  • Pozice: DZ P/L (nelze použít na klasickém DZ S)

Ze všech rolí pro záložníky, které jsou momentálně ve hře, je spojka zřejmě tou nejkomplexnější. Klade na hráče vysoké nároky, a proto vyžaduje specifické typy hráčů.

Pro útočné situace potřebuje mít vlastnosti podobné dynamickému záložníkovi, zatímco při ztrátě míče a následném bránění využije rysy defenzivního záložníka. A to jsou důvody, které z něj činí komplexního hráče pro střed pole.

V nedávné době hráli na této roli v brazilské lize Ramires, Paulinho, Hernanes či Elias, nicméně nám bude známější jeden německý hráč – Bastian Schweinsteiger.

Do jakého systému se hodí

Tam, kde vám chybí střední záložníci, např. v hlubokém rozestavení 4-2-3-1 (s dvěma DZ a jedním OZS). Od spojky se očekává, že bude rozjíždět i podporovat útoky, ale zároveň bude přispívat asistencemi a vstřelenými brankami.

Když má tým míč pod kontrolou, chová se jako střední záložník, při bránění přebírá pokyny defenzivního záložníka. Ale pozor, pokud chcete spojku využít s útočnými pokyny – hráč má tendenci se bezhlavě pouštět do ofenzivních akcí, takže bude hrát ve velmi vysunuté pozici. Ztratíte-li tedy míč, spojka s útočnými pokyny bude mít co dělat, aby se vrátila na své místo.


Jak se vám nové role líbí a máte nějakou vyhlédnutou pro svůj tým?
Koho byste využili na falešné křídlo nebo kyvadlo? 🙂

 

Zdroj Tea And Busquets

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více