Rozměry hřiště a jejich vliv na taktiku

Jak zkombinovat rozměry hřiště a taktiku?

Zřejmě každý hráč Football Manageru ví, že do správy stadionu a trávníku moc kecat nemůže. Ovlivnit však může rozměry domácího hřiště, a to na začátku každé sezony.

Otravuje vás tahle každoroční zpráva ve schránce? Je to možné. Ale zároveň byste jí měli věnovat pozornost, správná volba se vám totiž může vyplatit.

Proč? Rozměry hřiště mají vliv na fungování vaší taktiky, a tak si na domácím stadionu můžete vytvořit podmínky, které zdůrazní silné stránky mužstva.

V rámci již zmíněné zprávy od správce stadionu je vám nabídnuto, zda chcete minimální, maximální, standardní nebo současné rozměry. Jednotlivé míry se pochopitelně liší podle dispozic stadionu a podle pravidel dané soutěže. Nebudeme se tedy zabývat konkrétními čísly, nýbrž obecnými principy.

Malé rozměry hřiště

Volba úzkého a krátkého hřiště zmenší prostor, na kterém mohou hráči pracovat. Pokud jej zvolíte, měl by si váš tým umět poradit s prací ve zhuštěném prostoru a měl by disponovat dobrou technikou, zpracováním, vedením míče a přihrávkami.

U defenzivní části taktiky budete řešit, zda hrát na ofsajdovou past či nikoliv. Mějte na paměti, že za vaší obrannou řadou nezbývá mnoho prostoru, a tak každý únik bude těžké zachytávat. Máte-li v týmu kvalitní obránce, vysoko postavená obrana zatlačí soupeře zpět na jeho polovinu a ztíží mu útočení.

Výhodou technicky vyspělých záložníků a útočníků je skutečnost, že s nimi přehrajete jakéhokoliv soupeře, nastavíte-li týmu vysoké tempo a krátké přihrávky.

Střední rozměry hřiště

Nejběžnější varianta, která bude vyhovovat takřka všem taktickým stylům ve hře. Jiné než standardní rozměry volte především tehdy, když využíváte nějakou extrémní taktiku.

Na trávníku těchto rozměrů budete mít dostatek prostoru pro útočení s pomocí křídelních hráčů, zároveň bude za obrannou linií dostatek prostoru pro zachycení soupeřových útočníků. Uchýlit se můžete i ke hře středem hřiště, protože tyto rozměry vás nebudou ničím výrazně omezovat.

Velké rozměry hřiště

Klíčová je fyzická připravenost hráčů. Rozměrné hřiště pochopitelně nutí nejen vaše, ale také soupeřovy hráče k pokrytí mnohem větší plochy, takže musejí být adekvátně fyzicky vybavení.

Protivníka dokážete s postupujícím časem zápasu uběhat, pokud se v tréninku zaměříte na kondici a zároveň budete mít ve svém mužstvu hráče s vysokou výdrží a fyzičkou.

Velké rozměry však mají i svá negativa, zejména s ohledem na defenzivu. Za ní totiž bude zůstávat moře volného prostoru, tím spíš pokud vyznáváte ofenzivní styl a vysunutou obranu.

Na pokrytí „území nikoho“ budete potřebovat obránce s vysokými hodnotami rychlosti, zrychlení a celkově fyzické kondice. Podobně problematičtí mohou být krajní beci. Ujistěte se, že budou vždy na svém místě.

Jestliže dáváte krajním bekům ofenzivní pokyny a ještě hrajete s vysunutou obranou, připravte se na pořádně perné chvilky při sledování zápasů. Rychlé brejky a protiútoky se stanou vaší noční můrou.

Jaký styl zvolit pro velké hřiště? Ideální je obranně laděný, případně zaměřený na protiútoky. Rychlí útočníci a balóny za obranu najdou využití, stejně jako zatažená obranná linie, kterou nalákáte soupeře, aby vylezl ze své ulity.

Pro maximální efekt nabádejte své hráče, aby po zisku míče okamžitě hledali dlouhými pasy útočníky. Překvapíte tak své soupeře, především ty s pomalými stopery.

A co útočné pojetí? Nic není nemožné. Vyplatí se hráči, kteří si poradí fyzicky i pozičně s velkým hřištěm. Obránci by měli být rychlí a fyzicky zdatní, hodit se vám bude brankář-libero, např. ve stylu Manuela Neuera, který pokrývá odkrytý prostor za defenzivou.

Shrnutí

  1. Malé – vhodné pro nátlakový fotbal s držením míče,
  2. Střední – vhodné pro téměř jakoukoliv taktiku (vyjma extrémních),
  3. Velké – ideální na protiútoky a unavení soupeře.
Zdroj FMInside.net

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více