Syndrom druhé sezony

Co je „syndrom druhé sezóny“?

Navázat na úspěch je mnohem těžší, než jej „spáchat“. Pokud se vám to nepodaří, zpravidla se potkáte s jevem, kterému se říká syndrom druhé sezony. Jaké jsou jeho příčiny? Proč se objevuje a jak se proti němu bránit?

Je obtížné vyvarovat se syndromu druhé sezóny. Úspěch vynáší do nebes gólové zabijáky, zázračné mladíky, hvězdné manažery. Ale pokud se nedaří, novináři vám s nesnesitelnou škodolibostí předhodí, že loňská sezóna byla přeci lepší. K úspěchu a nadcházejícímu ročníku se tedy vždy vážou drobné obavy – nebyla to jen šťastná náhoda?

Ve fotbalovém světě se tento syndrom často projevuje u nováčků v Premier League. První rok se jim nebývale vydaří, ale v druhém roce čelí sestupu nebo výrazné méně úspěšnému tažení. Dalo by se říct, že tyto týmy usnou na vavřínech. Sports Interactive, tedy vývojáři série Football Manager, odvedli skvělou práci při začlenění tohoto proslulého syndromu do hry. V mnoha zemích není těžké postoupit do vyšší ligy a první rok se v ní udržet. Je však mnohonásobně těžší navázat na nováčkovskou sezónu zlepšeným výkonem.

Jak se syndrom projevuje?

V opravdovém fotbalovém světě vychází syndrom druhé sezóny z uspokojení, lepší taktické připravenosti soupeřů a menší dávky štěstí než v premiérové sezóně. Druhý ročník odděluje zrno od plev. Týmy, které si tudíž nezaslouží setrvat v Premier League, z ní také brzy odpadnou.

V FM se stane to, že pokud tým v první sezóně překoná očekávání, jeho reputace rychle vzroste, tím pádem se tým stane větším v očích ostatních týmů, hráčů a manažerů. Styl, jakým proti vám soupeři hrají, je výrazně ovlivněn vaší reputací – protivníci staví svou strategii na základě toho, za jak velkou hrozbu vás považují. Význam reputace v otázce strategie je krásně demonstrován na utkáních Ligy mistrů nebo v soubojích o titul: jedná se o opatrná utkání, v nichž se ani jedna strana nežene příliš do útoku, na řadu přichází spíš hra na protiútoky a disciplinovanější tým vyhrává.

Porovnejte si to s taktikou, kterou tým použije v pohárech proti týmu z nižší ligy či v lize proti slabšímu celku. Velké týmy se v nich soustředí na hodně pohybu a kreativity, aby mohly „odemknout“ soupeřovu obranu. Očekávají totiž, že slabší týmy zůstanou zataženy vzadu a zahustí prostor před vápnem.

Leicester City FC
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=WoeMr75TOyU

 

Takový přístup k zápasům je logický, nicméně pokud nováček nehraje podle své reputace, může významně překonat očekávání – jako se to povedlo Blackpoolu s jeho útočným pojetím v sezóně 2010-11. Tehdy porazili Tottenham, Liverpool či Sunderland. Anebo Leicesteru v jeho mistrovské sezoně. Velké týmy vysouvají své hráče dopředu a zásobují zálohu spíš kreativními hráči než rozbíječi, čehož mohou nováčci využít ve svůj prospěch.

Syndrom druhé sezóny se projeví, jakmile vám vzroste reputace. Problémy se neobjeví proto, že by se vaše taktika okoukala. Ale proto, že jste nezvolili správnou taktiku. Hlavní věc, díky které jste byli úspěšní – tedy útočení vzdor reputaci, jež naznačovala spíš obrannou strategii – už ztratila svůj účinek. Ve druhé sezóně je nejdůležitější adaptovat se na změnu reputace, protože vaši soupeři tak učiní. Vše je to o invenci a přeměně.

Přeměna

Překvapivá taktika nám zajistila úspěch v nováčkovském ročníku, ale co udělat, abychom si zajistili úspěch i v tom druhém? Reputace klubu vzrostla, takže váš tým se jeví jako větší hrozba v očích protivníků. Z druholigového týmu, kterému se poštěstilo postoupit, se stal právoplatný člen nejvyšší soutěže. Soupeři se budou tudíž chovat o dost jinak než doposud. Co to v praxi znamená

Znamená to, že soupeřům bude kolikrát stačit uhrát s vámi remízu. V prvním roce by remízu s vámi považovali za ztrátu dvou bodů. Nyní budou mnohem opatrnější. Zataženější obrana, budete mít mnohem méně prostoru k vytvoření šancí. Častěji se setkáte s osobní obranou na vaše hvězdy. A především si všimnete, že stále více týmů proti vám bude hrát obranně, jelikož jim remíza už nebude tolik vadit. Jste přece nyní považováni za mnohem většího hráče!

Nebudeme zabíhat do detailů ohledně doporučené taktiky, protože ta se odvíjí od vašich hráčů a od toho, co jim nejlépe sedí, ale není od věci mít v týmu hráče s dobrými hodnotami kreativity, odhodlání, hry bez míče a předvídavosti, neboť vám pomohou prorážet zataženou obranu a udržet míč. Mnoho nováčků však sází na rychlé útočníky – například Swansea, která hodně sázela na držení míče v nováčkovské sezóně v sestavě s Routledgem a Dyerem – aby mohli využít volného prostoru, který si vytvoří v náběhu.

Zdroj: http://www.mirror.co.uk/sport/football/news/capital-one-cup-chelsea-vs-1524738

 

Pokud postoupíte a máte dva opravdu kvalitní hráče pouze v útoku, pak je důležité posílit i zálohu, protože obránci soupeře si pohlídají oba forvardy, a tím vaše šance na vítězství mizí. Kvalitnější záloha vám pomůže udržet míč, dokáže vymyslet více způsobů, jak prolomit obranu. Taková křídla mohou udělat velký rozdíl, stejně jako dvojice defenzivních záložníků. Pak se soupeř nemůže zaměřovat jen na dva útočníky.

Ve skutečnosti jsme mohli vidět, jak Swansea překonala syndrom druhé sezóny pod novým trenérem Michaelem Laudrupem. „Labutě“, si ponechali podobný styl hry, ale bylo zřejmé, jak se změnila rychlost jejich ofenzivy a jak mají mnohem vyváženější tým. Podepsali Michua a Pabla Hernandeze, což indikovalo posun k chytřejšímu stylu útoku. Michu je takticky vyzrálejší, než byl Danny Graham, a dokáže si najít prostor mezi obranou a zálohou, stejně jako dokáže pořádně zahlavičkovat. Pablo Hernandez je zase techničtějším typem hráče, než byl Scott Sinclair. Laudrup dokázal pouze pár přestupy změnit styl hry Swansea z bleskurychlých útoků do důmyslnějšího a komplexnějšího pojetí. Tým se zlepšil oproti nováčkovskému ročníku o dvě pozice (na 9.) a vyhrál Ligový pohár.

Jistě, není nutné hrát rovnou jako Barcelona, ale je nezbytné se přizpůsobit reputaci. Jakmile zjistíte, že se vaše reputace změnila, a pochopíte, jak to ovlivní soupeřův pohled na vás, je mnohem snazší překonat syndrom druhé sezóny.

Další příčiny syndromu

Pevně věřím, že přizpůsobivost soupeřů na naši taktiku je hlavní příčinou syndromu. Ale nejasnosti okolo syndromu tu nejsou jen tak. Existuje totiž ještě několik vlivů, které nám mohou nadělat neplechu.

Je naprosto přirozené chtít pracovat na svém mužstvu po první sezóně v nejvyšší lize (nebo po sezóně úspěšné), ale přílišná aktivita může rovněž poškodit váš tým , spíš než mu prospět. Doporučil bych proto chytré, promyšlené nákupy, které zaplní místa, kde vás tlačí bota nejvíc.

Jak už jsem zmínil, vyplatí se mít v týmu chytré hráče, ale to neznamená vyhodit všechny hráče s horší mentalitou. Každý z hráčů se hodí pro jiný moment a je důležité mít v týmu i fyzicky dobře vybavené hráče, kteří svou rychlostí platí třeba na vysunutou obranu. Postupný pokrok vstříc vyváženému týmu je ta správná cesta.

Pokud pochybujete, podívejte se na práci Michaela Laudrupa.Další důležitá věc v přestupovém období je vyhnout se tzv. shnilým jablkům. Nekupujte Nicolase Anelku jen kvůli tomu, že je slavný a má zájem. Kupujete ho jen kvůli jeho jménu, a to je špatně. Příchod příliš mnoha hráčů naruší týmového ducha a týmovou soudržnost. Hráči s nevhodnou osobností navíc druhou sezónu ještě ztíží. Vychovejte si tým, který je na stejné vlně mentálně, postupně se zlepšuje a sedí do vámi vybrané taktiky.

Jestliže zjistíte, že hráči, kteří nedávno hráli skvěle, nyní vypadají líně, bez motivace nebo bez potřebné formy, máte před sebou zřejmě problém s motivací hráčů. Pečlivě sledujte zápasy: kdo kazí lehké přihrávky, kdo ztrácí míče, kdo lehce přestřelí v jasné šanci?Je nemožné předvídat, zda problémy s motivací souvisí s uspokojením nebo nervozitou, jelikož vše je propojeno i s tiskovými konferencemi, týmovými rozhovory, soukromými rozhovory, rozhovory v médiích.

Je tedy na vás jako na manažerovi sledovat morálku hráčů. Nedal jste jim příliš sebevědomí po loňském úspěchu? Nebo od nich očekáváte příliš a oni už prostě nemají schopnosti ještě se zlepšit? Motivace je důležitou součástí FM: pokud ji nebudete mít pod kontrolou, sezóna může skončit tragicky.

Šťastnou druhou sezónu!

Doufám, že tento článek rozmetal některé z mýtů ohledně syndromu a předložil některá opatření, jak se mu vyhnout a jak si dopřát slušnou druhou sezónu. Mějte na paměti: pokud nerozumíte tomu, proč jste minulý rok vyhrávali, neporozumíte ani tomu, proč letos prohráváte.

Článek byl původně přeložený z dnes již neexistujícího webu Push Them Wide

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více