Taktika – představení novinek pro FM 18

Vydání nového dílu se blíží, a tak se na nás valí jedno video za druhým. Po oznámení novinek, představení týmové chemie a rozboru změn ve skautingu přichází čas na jednu ze zásadních součástí hry – na taktiku. Přinášíme ucelený a přehledný souhrn všeho, co ve videu zaznělo.

Omluvte kvalitu screenshotů, k dispozici nejsou žádné oficiální materiály.

Dr. roze clinic

Co se v taktice změní?

Na začátek je nutno podotknout, že taktika je možná nejsložitějším mechanismem ve hře. I protřelým veteránům se někdy nepodaří vykoumat správné nastavení a nováčci s ní svádějí líté boje. Nezávidím proto vývojářům, kteří musejí vymyslet taktické novinky, ale zároveň tím nerozházet již fungující prvky. Skutečný přínos následujících novinek tak budeme moci posoudit až s odstupem času.

Na první pohled je viditeálná změna ve vizuálním provedení obrazovky s taktikou. Ta je nyní rozdělená do dvou částí: levá polovina je vyhrazená sestavě a úpravám rolí, pravá půlka je určena k nastavení taktiky, instrukcí apod.

Toto rozložení však není neměnné, podle potřeby lze obrazovku s „taktickým hřištěm“ skrýt, pak se panel s hráči roztáhne do šířky. V tu chvíli se „taktické hřiště“ smrskne do miniatury, kterou lze stále používat. Na jednom ze záběrů ve videu bylo vidět, že smrsknout lze i okno se sestavou.

Na vrchním okraji „taktického hřiště“, kousek vedle útočníka, se nachází tlačítko „Analýza“. Když jej aktivujete, zobrazí se na ploše různě barevné čtverce. Čím víc se barva blíží červené, tím zranitelnější v dané oblasti můžete být.

Všimli jste si oblouků mezi některými hráči? Označují spolupráci/partnerství mezi hráči (partnership). Vznikají na základě zvolených rolí nebo nedávno odehraných zápasů. Například dva hráči, kteří spolu odehráli několik vydařených a vítězných utkání nebo si navzájem vytvářeli dostatek šancí, se budou pyšnit lepší spoluprací a logicky budou odvádět lepší výkony.

V pravém spodním rohu datoví analytici (pozn., zřejmě oni) poskytnou analýzu vašich posledních utkání v přehledném panelu pozitiva/negativa.


Předzápasový brífink

Vývojáři se inspirovali skutečností a zahrnuli do hry předzápasový brífink s mužstvem. Ve videu zaznělo, že brífink se koná zpravidla den před utkáním. K čemu vám to bude? Na brífinku můžete hráčům zdůraznit, na co by se měli v utkání soustředit, seznámit je s plánovanou taktikou, hráčskými i týmovými instrukcemi, pokyny k soupeři nebo jakýmikoliv změnami, které jste od minulého kola provedli.

Brífink nemusíte vést osobně, ale můžete jeho vedením pověřit svého asistenta, a pochopitelně budete mít k dispozici reakci hráčů na vaše sdělení.

Po pravé straně se zobrazí souhrn vaší taktické přípravy (rozestavení, instrukce apod.) nebo hlášení o soupeři.


Nové hráčské role

Pro FM 2018 byly přidány čtyři nové hráčské role, které si nyní představíme, a to včetně českých překladů a popisů, jež budou ve hře. Na videu se jedná o část od 3:15. Na známém webu WhoScored se rovněž věnovali novým rolím a navrhli vhodné typy hráčů.

„Spojka“ je na rozdíl od Zataženého tvůrce hry primárně defenzivní role a liší se rovněž od Bojovného záložníka, neboť častěji vede míč anebo z druhé vlny nabíhá do soupeřova pokutového území, jako to dělává Dynamický záložník.

Ideální je kombinovat jej v rozestavení se Štítovým záložníkem.

„Kyvadlo“ je podpůrná role často využívaná u tříčlenné zálohy nebo u dvojice středních záložníků v diamantové záloze. Úkolem hráčů s rolí „kyvadel“ je pokrýt kraje hřiště a propojit defenzivní záložníky s ofenzivními.

Právě tím se liší od Dynamického záložníka, který působí na velkém prostoru od jednoho vápna ke druhému, zatímco Kyvadlo se prolíná pouze jednotlivými řadami ve středu pole.

Moderní výklad falešného křídla spočívá v častém pohybu středového hráče do křídelních prostor. Mezzala, jak zní původní název, je v podstatě poloviční křídlo se základnou ve středu pole, které brání ve vysunutější pozici, byť defenzivní práce nebývá jeho hlavním úkolem.

„Křídlo hrající přes nohu“ se často pokouší sbíhat na střed v útočné třetině hřiště, čímž uvolňuje prostor pro krajní obránce nabíhající z druhé vlny a zároveň přečísluje soupeřovu obranu.

Tato role funguje nejlépe v případě, že hráčova silnější noha je opakem strany, na které nastupuje (např. levé křídlo – pravá noha).

Úprav doznaly i již zavedené role. Tvořivý útočník může hrát nově i na pozicích OZP/L, křídelnímu obránci přes nohu lze nastavit nové pokyny „obrana“ a „útok“.


Nové týmové a hráčské instrukce

Přibyla jedna nová týmová instrukce – tandem na osu hřiště (Look For Underlap). Jedná se o podobný pokyn, jako je čekat na doplnění (v důsledku nového pokynu dojde k sjednocení názvů na tandem po křídle), ale namísto náběhu po křídle spočívá v náběhu na střed hřiště.

U hráčských instrukcí je nyní možné obsazovat konkrétní pozici i hráče. Hráčům hrajícím ve středu pole budete moci přidělit pokyn běhat s míčem na křídla.

A nezůstalo jen u taktických pokynů, rovněž se rozšířil počet preferovaných pohybů. Nyní lze přikázat obráncům, aby vyváželi míč z obrany.


Editor standardních situací

Standardní situace se nedočkaly žádné revoluce, nicméně si budete moci pohrát s různými scénáři zahrávání na základě jejich umístění. Konkrétně se jedná o nepřímý volný kop z hloubi pole, v křídelních prostorech a na ose hřiště.


Doznala taktika dostatečných úprav anebo jich je stále málo? Která role se vám nejvíc líbí?

5 Komentářů
 1. dav112 říká

  Tandem po křídle zní hrozně, ale chápu, že zrovna v tomhle případě se to blbě překládá. Možná by mi přišlo lepší „zdvojení po křídle, zdvojení na střed“, ale je to jen návrh.

  1. Nycklick říká

   Máš pravdu, na překlad je to těžké. Dokonce jsme to řešili na FB stránce a shodli jsme se na tandemu. „Zdvojení“ mně osobně evokuje spíš bránění, zdvojit někoho. Zatímco v útoku by mělo jít spíš o význam „přečíslení“.

   1. dav112 říká

    Máš pravdu, přečíslení by sedělo ještě líp. 🙂

 2. Vasek říká

  Ja nevim moc kde jsou vyznaceny ty spojeni mezi hracema ta souhra 😀

  Muzes to nejal lip vysvetlit?

  1. Nycklick říká

   Mrkni na první screenshot v článku. Vidíš ty půlkruhy mezi stopery nebo mezi středovými záložníky? To je označení partnerství/spolupráce. 🙂

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více