Týmová chemie (dynamics) – představení novinky pro FM 18

Na konci září jsme se dozvěděli, jaké novinky nás v FM 2018 čekají. Vývojáři slibovali podrobnější videa k novým klíčovým prvkům ve hře a první na paškál si vzali týmovou chemii (v originále dynamics). Video můžete zhlédnout níže, my vám k tomu přidáme i textový souhrn toho nejdůležitějšího.

Omluvte kvalitu screenshotů, k dispozici nejsou žádné oficiální materiály.


Co to je „týmová chemie“?

Vývojáři ji označují za revoluční novinku, tak doufejme, že bude fungovat podle jejich představ. Jednoduše řečeno se jedná o prohloubení mechanismu sociálních vazeb uvnitř mužstva.

Když zahájíte novou hru, realizační tým vám přichystá přehled aktuálního stavu týmové chemie, včetně vysvětlení, z čeho se vlastně skládá. Aktuální informace pak budete dostávat do schránky každý měsíc.

Týmová chemie si vysloužila také tlačítko v levém postranním panelu, po jehož otevření uvidíte její přehled, např. nejvlivnější hráče v mužstvu nebo současné problémy.

Hlídat byste si měli zejména tři faktory:

  1. zápasovou soudržnost,
  2. atmosféru v kabině,
  3. podporu manažera.

➡ Zápasová soudržnost

Představuje míru porozumění mezi hráči na hřišti. Čím lepší zápasová soudržnost bude, tím poroste i výkonnost hráčů. Vysoká zápasová soudržnost může pozitivně působit třeba na atributy poziční hry nebo představivosti (kreativity). Zapracovat se na ní dá pomocí tréninku týmové soudržnosti a její úroveň poroste i se zlepšováním psychických hráčských atributů.

➡ Atmosféra v kabině

Jinak řečeno, morálka mužstva. Jak jsou hráči (ne)spokojení, jak spolu vycházejí, jaké panuje klima v kabině a jak se projevují jednotlivé sociální skupiny v rámci týmu. Vliv bude mít třeba věkové složení, národnost, doba působení v klubu a samozřejmě povahy hráčů.

➡ Podpora manažera

Nadpis je všeříkající. Na vaši podporu mají vliv týmové rozhovory, sliby hráčům, doba působení u klubu, výsledky.

drrozedentalclinic.com


Týmová hierarchie

Součástí týmové chemie je sestavení hierarchie hráčů v podobě pyramidy. Na příslušné obrazovce je k vidění přehled lídrů týmu, velmi vlivných a vlivných hráčů, stejně jako hráčů označených termínem „ostatní“ (lze se domnívat, že to budou nové posily, mladí hráči atp.).

Vůdci týmu mohou být hráči, kteří jsou v klubu po delší dobu nebo vynikají vůdcovskými schopnostmi. Je ve vašem zájmu, aby byli spokojení, protože mají v kabině zásadní slovo – mohou vás držet nad vodou díky své podpoře anebo proti vám poštvat celé mužstvo. V rámci soukromých konverzací lze lídry požádat o radu, jak zlepšit atmosféru v kabině, případně se nechat informovat o jakýchkoliv potížích.

Na výše přiloženém screenu se dočteme třeba to, že vůdci jsou v klubu již delší dobu a mají v krvi klubovou kulturu. Zároveň nás asistent upozorňuje, že jeden z lídrů se blíží k vrcholu kariéry, a proto bychom si ho měli v klubu udržet, neboť jeho schopnosti se budou zlepšovat. Stejně tak nám v hlášení říká, že postrádáme více velmi vlivných hráčů.

Právě velmi vlivní hráči disponují některými vlastnostmi jako lídři, ale něco málo jim chybí, aby se jimi skutečně stali, např. výraznější vliv v kabině. Vlivní hráči mají naopak předpoklady, aby se vůdci týmu stali v budoucnu. Všechny tyto tři skupiny pak přímo působí na ostatní hráče.

Při kliknutí na políčko hráče se vám zobrazí přehled jeho postavení v rámci hierarchie.


Sociální skupiny

Vaši svěřenci se budou dělit do sociálních skupin, jež značně rozšiřují mechanismus vztahů z předešlých dílů. Přiřazení hráčů závisí na době strávené v klubu, míře profesionalismu, věkové struktuře nebo znalosti jazyka.

Nejdůležitější je jádro týmu, které bývá nejpočetnější a zároveň disponuje největším vlivem. Kromě něj však vznikají i vedlejší skupiny s hráči sdílejícími určité znaky (národnost, krátká doba v klubu…).

Sociální skupiny jsou dynamické, takže do nich hráči mohou vstupovat i z nich odcházet.

Na přiloženém screenu se dočteme následující: jádro týmu vyniká podobnými povahami a v klubu jsou všichni jeho členové zhruba stejnou dobu. Vedlejší skupina A je tvořena především hráči řecké národnosti a podobného věku. Skupina ostatních je tvořena novými hráči či těmi, kteří prostě do jiné skupiny nezapadají.


Spokojenost

V záložce Týmová chemie se kromě již zmíněných aspektů nachází i obrazovka Spokojenost. Díky ní budete mít přehled o tom, s čím jsou hráči (ne)spokojení, konkrétně se jedná o kategorie: řízení klubu, herní vytížení, trénink, klubové výsledky, zacházení manažera s hráči a celková spokojenost.

Prvky týmové chemie byly zavedeny i do hráčského profilu, dozvíte se tam o jeho postavení v hierarchii mužstva či v sociálních skupinách.


Jak se vám tato novinka líbí? Jste spokojení nebo máte spíš obavy z její reálné funkčnosti? Dejte vědět do komentářů! 👍

1 Komentář
  1. Václav Veselka říká

    Za mě paráda.

    Já si tedy myslim, že tohle bylo i v předchozích dílech (ač ne tak detailně), ale nemohli jsme si na to „sáhnout“.

    Vědělo se, že spousta nových příchodů znamená po nějaký čas zhoršení formy. Tohle zvýší tuhle přehlednost 🙂

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více