Dokáže umělá inteligence rozluštit vaši taktiku?

Mýtus, nebo pravda?

Přijde umělá inteligence v herním enginu po nějaké době na vaši taktiku, nebo ne? Přečtěte si nejen oficiální vyjádření od Sports Interactive.

Jedná se o překlad článku z FMScout.com, který sepsal Stam.

Také jste zažili opravdu dobrý start s určitou taktikou a zničehonic (zhruba v polovině nebo na konci sezóny) taháte šňůru špatných výsledků? Rozhodně je to frustrující, ale může se to stát.

Někteří lidé věří, že umělá inteligence ve Football Manageru časem rozluští vaši taktiku a přizpůsobí se jí.

Je to mýtus, nebo pravda? Pročesali jsme komunitní diskuze a našli odpověď, kterou potvrdil Neil Brock pracující ve Sports Interactive jako administrátor oficiálního fóra.

S pravdou nakládejte opatrně. 🙂

Uživatel Svenc:

Umělá inteligence vaši taktiku nerozluští.

Jednoduše řečeno, manažer ovládaný umělou inteligencí se v každém zápase připraví na následujícího soupeře, kterému čelí. V podstatě cílí na různé výsledky (přesvědčivě vyhrát, remizovat, nenechat se ponížit) a hraje ofenzivnější nebo defenzivnější fotbal na základě toho, jak vnímá daný tým – včetně toho vašeho. Váš herní status se v průběhu času mění přirozeně, pokud tedy Vaše výkony nepřesahují očekávání, nebo jich naopak nedosahují.

Pokud překonáváte očekávání, stále více a více týmů proti vám bude hrát opatrněji, což může znamenat, že budete tvrději bojovat o volný prostor na hřišti. Jestliže ale od samého začátku řídíte top tým, budete čelit defenzivním týmům týden za týdnem, stejně jako umělou inteligencí řízení manažeři týmů jako Barcelona, Bayern, atd. To má za cíl simulovat situaci v reálném fotbale, jelikož jen zřídka vidíte týmy jako Burnley hrát otevřený fotbal proti Chelsea.

Klíčovým indikátorem jsou zápasové šance týmu a jak k vám soupeři přistupují: jestli si myslí, že proti vám nemají šanci, jestli vás považují za vyrovnaného soupeře nebo se cítí jako favorit. Důvodem, proč tento mýtus přetrvává, je, že spoustu hráčů stahuje taktiky, které k úspěchu využívají určitých herních mechanismů.

Tyto taktiky jsou však často lépe bránitelné velmi defenzivním přístupem umělé inteligence. Defenzivní formace udržující velké množství hráčů za míčem v defenzivních rolích a hra v hlubokém obranném bloku mají sklon eliminovat prvky, kterých se stažené taktiky snaží využít.

Mistr taktické přizpůsobivosti – Pep Guardiola.

Uživatel sporadicsmiles:

Nejde o to, že by se umělá inteligence „učila“ vaši taktiku (přál bych si, aby umělá inteligence ve hře byla takhle chytrá). Jedná se o to, že umělá inteligence se přizpůsobuje vaší rostoucí reputaci. Už nepatříte mezi potenciální kandidáty na sestup, proti kterým není potřeba bránit, ani proti vám soupeř neočekává snadné 3 body. A vám se nedaří se tomu přizpůsobit.

Jako kandidátovi na sestup vám soupeři často darují prostor na jejich polovině, jelikož se soustředí na útočení. Většina taktik je navržena tak, aby využívala volný prostor, takže se vám dařilo. Teď, když proti vám týmy hrají obezřetněji, už nemáte tolik volného prostoru.

Musíte si ho vytvořit, a to vyžaduje odlišný myšlenkový proces (a často drobnou změnu toho, co děláte). Když začnete hrát ofenzivněji proti stále defenzivnějším týmům, začnete jim darovat prostor, který dříve ony darovaly vám.

Uživatel HUNT3R:

Pokud hrajete za top tým, vaše reputace se v podstatě nezmění a vaše forma bude vždy dobrá. Takže umělá inteligence toho vlastně moc nezmůže.

Umělé inteligence se není třeba bát, ani v FM.

A teď je čas na oficiální pohled na věc.

Neil Brock:

Uměla inteligence nepřijde na vaši taktiku. Občas se z taktického hlediska může změnit to, že týmy řízené umělou inteligencí na vás díky vaší pozici v ligové tabulce začnou pohlížet trochu jinak.

Pokud hrajete například za tým jako Bournemouth v Premier League, velké množství týmů z první poloviny tabulky vás bude považovat za slabšího soupeře. Proto je pravděpodobné, že proti vám budou hrát ofenzivně. Týmy ze středu tabulky si také uvědomí, že jsou papírově silnější, a budou rovněž útočit, ale na venkovním hřišti mohou zvolit trochu opatrnější přístup. Níže umístěné týmy Premier League budou pravděpodobně hrát vyváženým stylem doma i venku.

Řekněme, že v průběhu vaší první sezóny jste v lednu s Bournemouthem na páté pozici v tabulce a vyhráli jste několik náročných zápasů. Umělou inteligencí řízení manažeři si toho všimnou a uvědomí si, že by vás neměli podceňovat. Budou tak pravděpodobně hrát defenzivní fotbal založený na protiútocích, když přijedou hrát do Bournemouthu, a celkově se budou prezentovat vyváženějším stylem.

Týmy ze středu a dna tabulky budou hrát defenzivně. To znamená, že taktika, která vám doposud fungovala výborně, je konfrontována se zcela odlišnými taktikami, než kterým jste čelil v první polovině sezony. Většina lidských manažerů předpokládá, že pokud jejich taktika funguje, nebude nikdy potřeba ji měnit, ale už neberou v potaz fakt, že umělá inteligence se v průběhu sezony přizpůsobí. Nicméně vaši taktiku jako takovou, jak jsme již uvedli výše, soupeři nerozluští.

José Mourinho má v poslední době problém s adaptací na moderní fotbalové trendy.

Musíte upravit svoji taktiku poté, co po mnoho zápasů fungovala?

Každý manažer si musí uvědomit, že časem musí přizpůsobit taktiku a posílit mužstvo. Nemůžete jednoduše nastavit taktiku, zmáčknout Pokračovat a očekávat, že každý zápas vyhrajete.

Vaše „vítězná“ taktika musí být s rostoucí reputací neustále revidována a aktualizována/vylepšována. Rychlý pohled na profil manažera vám dá přehled o jeho preferovaných formacích, stylech a dalších věcech – proti vám ale může lehce upravit taktiku, protože jste zrovna ve formě. Musíte sledovat své soupeře a vybírat hráče, formaci a taktiku tak, abyste dosáhli nejlepšího výsledku proti určitému týmu v jeho aktuální formě.

Hráč má už teď docela velkou výhodu proti umělé inteligenci, co se týče sestavování mužstva (umělá inteligence nebude jednoduše nikdy mít tolik možností ani nebude tak chytrá jako hráč, dokud SI neprovede výrazný technologický pokrok v umělé inteligenci), ale nemůžete očekávat, že jedna taktika bude fungovat proti každé kombinaci týmu a jeho taktiky.

Zdroj FMScout.com

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více