Máte zájem o tuto kancelář?

Anketa končí za 24 zář 2021, 10:50 Můžete vybrat 1 možnost

Ano
Celkem hlasů: 11 (100%)
Ne (Žádná hlasování)
Celkem hlasů: 11

Král Višegrádu

1
Král Višegrádu

Konečně jsem si trochu ulevil od FM, vyčistil jsem si hlavu (odpočinek po Bury byl potřeba) a mám tady další potenciální dlouhodobý kancl. A teď něco málo k úvodu...

Visegrád
Visegrád je malé starobylé město na severu Maďarska v ohbí Dunaje, 35 km severně od Budapešti naproti městu Nagymaros. Město má rozlohu 33,27 km² a 1 654 obyvatel (2001). Nad Visegrádem se na pravém břehu Dunaje nachází na skále hrad ze 4. století. Významným je místo setkáním tří králů - český král Jan Lucemburský, uherský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký - roku 1335, kde bylo uzavřeno protihabsburské spojenectví. V odkazu na tuto událost se zde setkali roku 1991 zástupci ČSFR, Maďarska a Polska, aby dohodli spolupráci na vstupu do EU. Vznikla tak Visegrádská skupina. [viz Wiki]
Obrázek
Vlastní výzva
K této kanceláři (výzvě?) mě inspirovala výzva British Steel (viz například Luckyho skvělý kancl) a pak databáze Visegrad Group. Něco podobného už vlastně existuje v reálu, jen trošku jinak a s menšími. A tak jsem se rozhodl, že postupně vyhraji ligu i pohár v každé zemi V4! Nebude to tedy pravý Steel, kde bych měl vyhrát každou dostupnou ligu a každý pohár (resp. snažit se o to budu, ale podmínkou to rozhodně není). I tak to bude poměrně zajímavá výzva, neboť mě čeká komplet česká pyramida (kterou bych rád absolvoval celou) a pak dvě nejvyšší soutěže v Polsku, Maďarsku a na Slovensku (ne nutně v tomto pořadí).

Cílem tedy je vyhrát 8 trofejí (4x nejvyšší soutěž a 4x národní pohár), ze 4 různých zemí V4 a stát se tak Králem Višegrádu. Nemusím je vyhrát vždy v jedné sezóně, ani s tím samým týmem. Také není problém opustit zemi, pokud dostanu lepší nabídku odjinud, i pokud se mi zatím nepodaří získat nějakou trofej. Samozřejmě udělám vše pro to, abych získal trofej v každé soutěži, kterou budeme hrát, ideálně i ve druhých nejvyšších soutěžích každého státu.

Začátek
Začínám jako totální nula a samozřejmě nezaměstnaný, s tím, že dle reality bych měl začít někde na východě České republiky. Aby to bylo úplně zajímavé, připojil jsem i DB s volbou roku, takže začátek bude v červnu 2021 (přestože hraji v FM21) a vše už by mělo být dle aktuálních parametrů (soutěže a soupisky). Uvidíme, odkud přijde první nabídka. Využité DB: Základní otázka samozřejmě zní, máte o tento kancl zájem? Stačí odpovědět v anketě, ale budu rád i za komentáře 😉

Re: Král Višegrádu

4
První zaměstnání

První nabídky
Celou kariéru zahajuji tím, že ruším veškeré odběry sociálních sítí. Následně musím odpovídat na první dotěrné dotazy novinářů, stejně jako řešit spekulace o možných štacích, např. v Náchodě. Zároveň odmítám pěknou várku pracovních pohovorů, neboť se jedná o týmy ze třetí ligy, což je pro začínajícího manažera poněkud velké sousto. A hlavně bych se rád držel na Moravě, tyhle nabídky byly z Čech. Pak už jen tradičně odmítám hovořit s O2TV a posílám do světa jednu velkou novinku!

Obrázek

Konečně práce!
Samozřejmě jsem rozeslal své CV pár týmům a čekám co se bude dít. Kdyby se nikdo neozýval, jsem odhodlaný čekat klidně i půlku sezóny. Najednou však zvoní telefón, volá Pepík Mudra: "Ty vole, Blahuta to položil! Beran, ten je tak nasraný, že s tím otravuje i mě. Chtěl by, abych se vrátil. To seru, na to už jsem hodně starý." Tak mu říkám: "A co já s tím?" Pepík pokračuje: "No slyšel jsem, že sis dělal licenci, už ji máš?"

Tady už jsem zpozorněl, vypadá to, že budu moct brzy uplatnit svou čerstvou trenérskou kvalifikaci, takže povídám: "Jó, koncem května jsem ji dokončil, už mám i papíry." Bylo slyšet, jak na druhé straně Papíkovi spadl kámen ze srdce: "Tak to je super! Pokud máš zájem, můžeš vést naše Áčko." Samozřejmě jsem rád, že mohu dostat příležitost: "Zájem mám, ale co Beran?" Pepík se nedá odbýt: "Hele, Jirku neřeš, o něj se postarám. Jen přijď zítra Pod Okrouhlou."

Obrázek

Takže slovo dalo slovo a ve středu 30. června 2021 jsem přijel do areálu Pod Okrouhlou a rovnou jsem podepsal novou smlouvu s FK Staříč. Ujímám se tak kormidla u týmu, za který jsem dříve sám hrál, dá se tedy říci, že se vracím do známého prostředí. Ale bylo to jen taktak, protože moc nechybělo a Staříč by sestoupil z I.B třídy. Budu tedy začínat hezky zespod a můžu se pokusit získat postupně všechny trofeje alespoň v Česku. Zároveň tímto odmítám nabídky k práci z ostatních klubů, kam jsem posílal CV - namátkou Raškovice, Ostrava-Jih nebo Kozlovice.

Obrázek

FK Staříč
Něco málo k fotbalové historii Staříče:

Obrázek
Samotný Staříč je pak vesničkou známou hlavně díky dolům OKD Staříč, kde se těžívalo jedno z nejkvalitnějších uhlí na Severní Moravě. Mj. by se zavřený důl Staříč mohl stát špičkovou podzemní laboratoří. Bohužel vliv na samotný klub to bude mít minimální. Faktem však je, že nebýt OKD, oddílu by se určitě nedařilo tak dobře. Právě peníze OKD stály za některými dřívějšími investicemi (nejen) do zázemí.

Obrázek

Co se týče zázemí, to je v reálu o dost lepší, než jak vypadá na obrázcích nebo je popsáno ve hře. V areálu jsou totiž dvě travnatá hřiště, od roku 2014 (nepletu-li se, díky dotacím) vzniklo i nové sociální zázemí, tedy kabiny, WC, malá hospůdka a malá tribuna. Přitom kvalita hlavního hřiště je velmi vysoká, neboť se zde trénuje minimálně a využívá se pouze k mistrovských utkáním. Celkově se dá říci, že minimálně v rámci okresu má Staříč asi nejlepší areál v kategorii "vesnický klub".

PS: díky za komentáře i vyjádření se v anketě. Budu tedy psát kancelář i z této vlastní výzvy, snad Vás to bude bavit 😉

5
paráda, poslední dobou jsem těmto štacím přišel na chuť a sám se o něco podobného snažím v jiné skupině (konkrétně ve skupině D se Starým Jičínem), takže přeji hodně sil a úspěchů - v takových působištích je to třeba (sám jsem na to přišel, hlavně zpočátku naplnit ten kádr je "zábava") :)

jinak hřiště vypadá hodně solidně a hlavně nové zázemí je vždy příjemný bonus pro příchozí hráče - já jakožto pravidelný leštič lavičky cením stříšku a betonovou zem a z pozice občasného diváka chválím střechu nad posezením, které je vcelku šikovně umístěno ;) tak ať to šlape

6
Pajinos píše: 15 zář 2021, 09:12 paráda, poslední dobou jsem těmto štacím přišel na chuť a sám se o něco podobného snažím v jiné skupině (konkrétně ve skupině D se Starým Jičínem), takže přeji hodně sil a úspěchů - v takových působištích je to třeba (sám jsem na to přišel, hlavně zpočátku naplnit ten kádr je "zábava") :)

jinak hřiště vypadá hodně solidně a hlavně nové zázemí je vždy příjemný bonus pro příchozí hráče - já jakožto pravidelný leštič lavičky cením stříšku a betonovou zem a z pozice občasného diváka chválím střechu nad posezením, které je vcelku šikovně umístěno ;) tak ať to šlape
a v zimě horký čaj v kýblu ♥ :-)
And everyday I wake,I tell myself a little harmless lie, the whole wide world is mine

7
Sezóna 2021/22 - FK Staříč
Týmu se ujímám po ne zrovna úspěšné sezóně, kdy se sotva zachránili v I.B třídě. V době mého nástupu zde není žádný jiný zaměstnanec a to ani hráč! Čeká mě tedy rušné léto a velmi zajímavá sezóna, ve které je základem udržet I.B třídu a ideálně hrát střed tabulky. Samozřejmě budování klubu nebylo jen tak a chtělo to prostě čas. Věřím, že další štace už budou v tomto mnohem jednodušší.

Realizační tým
Realizační tým jsem postupně posílil o nové tváře a v rámci I.B třídy máme nadstandardní realizační tým:

Obrázek

Přestupy
Rozhodl jsem se, že prohledávat stohy neznámých hráčů a snažit se je zlákat k nám je ztráta času. Takže jsem veškerý nábor pro hlavní i mládežnický tým nechal na realizačním týmu, včetně vyjednávání o smlouvách. Na mě už pak jen bylo, abych podpis potvrdil. I když je tedy fakt, že co nevyšlo formou přestupů jsem podepsal ze zašedlých hráčů, kde jsem díky znalosti atributů vlastně věděl, koho podepisuji. V nižších ligách je tohle asi lepší varianta než-li "hledat poklad" a musím říct, že přestupy se hodně podařily!

Obrázek

Sestava níže je ta, která v průběhu sezóny vyskrystalizovala v rámci přestupů. Na I.B třídu jsou kvality těchto hráčů dostačující.

Obrázek

Cíle
Cíle vedení nepovažuji za příliš nízké, ony i predikce říkají, že bychom to měli být my, kdo na konci sezóny spadne. Spíše jde mé vysoké ambice, kdy bych rád hrál o špici nebo alespoň zlatý střed.

Zápasy
V době, kdy jsem do klubu přišel už byla dána příprava, takže do ni jsem nezasahoval. Myslím, že se docela povedla, protože nás silnější týmy docela dobře připravily na nadcházející sezónu.
  • Krajský pohár - k mému překvapení se jej neúčastníme (prostě nejsme dost dobří, abychom byli pro pohár vybráni; Tenshi musíš tam doplnit i okresní poháry! 😅);
  • I.B třída - podzim, jaro;
Letošní sezóna se skládala pouze z ligových utkání I. B třídy, do které jsme rozhodně neodstartovali zrovna pozitivně. Ale to bylo dáno hlavně tím, že bylo všechno nové. Realizační tým se kompletoval vlastně v průběhu celého léta, hráčský kádr jsme pak skládali vlastně celý podzim. Ale pak už se nám začalo dařit, i když jsme se tedy nevyvarovali několika, mnohdy i zbytečných, zaváhání.

Obrázek

Trochu škoda byla posledního zápasu v Rychvaldu, nikdy není dobře začít přestávku po prohraném utkání (a hlavně se tento zápas nakonec ukázal jako klíčový). Důležité však byly přestupy, které se nám podařilo právě v zimní přestávce uskutečnit. Zvláště přestup Ptáčka ze Svitav se jeví jako nesmírně důležitý. Franta se stal stavebním kamenem obrany a je jen škoda, že se nám nepodařilo přivést do týmu i kvalitního golmana. Naštěstí v útoku se mi podařilo nabrat velmi dobré hráče z "vlastních zásob".

Obrázek

I díky posilám se nám velmi vydařila celá zimní příprava, abychom pak rozjeli úžasnou jízdu jarní částí soutěže. Že na jaře neprohrajeme jediný zápas bych si netipl ani jako nejvíce optimistickou předpověď. Tyto dobré výsledky nás postupně vyšvihly z přezimovacího 4. místa na místo druhé, jen těsně za vedoucí Rychvald, jenž hrál až do konce dubna bezchybně. Jenže pak přišly dvě porážky a před posledním kolem jsme se dostali na první místo my. Bohužel na ten nejdůležitější poslední zápas sezóny se nám vykartovali dva nejlepší a nejzkušenější hráči - Ptáček se Šustrem, takže vítězství na penalty beru, ale na postup to bohužel nestačilo. Rychvald byl nakonec o bod lepší, o to víc bolí ten prohraný podzimní zápas...

Mládež
Co se týče mládeže, tady jsem mnohem více spokojený, než v kariéře za Bury! Nábor byl na danou soutěž a tým ucházející, ale hlavně mladíci hráli regulérní soutěž. Dokonce nejen ligu, ale i pohár a to je zatraceně důležité. V lize skončili 4. ve své skupině, bohužel v krajském poháru vypadli už v prvním kole. Ostudou však jejich sezóna určitě neskončila a já jsem zvědavý jak se jim bude dařit dál.

Shrnutí
První sezónu o Krále Višegrádu hodnotím jednoznačně pozitivně. Zpočátku jsem měl strach, abychom vůbec hráli klidný střed a nakonec z toho byl boj o titul a postup. Podařilo se nám vybudovat zajímavý tým a to jak realizační, tak ten hráčský, takže už nyní se můžeme těšit na další sezónu. Kaňkou na celé sezóně je, že jsme nedokázali zapracovat na pozici obránců a brankáře. Toto bude zapotřebí co nejdříve vylepšit. Osobně jsem pak zklamaný, že mi klub po super sezóně nedovolil studovat další trenérskou licenci.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/vwCTmLZ

Odpovědi
  • dexter07 - ale to musel být čaj alespoň s rumem 😅
  • Pajinos - díky za povzbuzení 😉 a moc se těším až nás seznámíš se svým progresem v I.B třídě skupiny D 😎 Jen pro upřesnění, ta fotka zázemí je hodně stará, ale jediná kde jsou vidět obě hřiště. Ono to zastřešení vypadalo potom takto. Následně došlo k rekonstrukci/přístavbě, aby nakonec zázemí pro hlavní hřiště vypadalo takto:
    Obrázek

8
kurde, to je škody, o bod a ještě po takové fazóně, to zamrzí ... nu což, příští rok to urveš a půjdeš dál :) jinak realizák i tým solidní, nábor se mi teda líbí dost a myslím si, že teď k tobě bude chtít více kvalitních hráčů, takže to bude opravdu rušné léto dle mého soudu

jinak po rekonstrukci vypadá ten areál ještě líp, to jsou přímo ty plácky, kde rád chodím, i když jen třeba prosedím lavičku - hned to tam na tebe dýchne fotbalem a tou novotou, na rozdíl například od oraniště v Petřvaldu n. M. a dál, kde jsou kabiny ještě z dob komunistů :D

9
Sezóna 2022/23 - FK Staříč
Po loňské velmi úspěšné sezóně jsme letos chtěli zaútočit na titul a hlavně zkusit udělat úspěch v krajském poháru.

Realizační tým
Realizační tým je stále nejlepší v rámci soutěže a stále děláme vše pro to, aby to tak i zůstalo.
Obrázek
Přestupy
Tím nejdůležitějším bylo posílit obranné řady a přivést alespoň jednoho brankáře.
Obrázek
Sestava se nám tak pořádně rozšířila, ale kvalitou to pořád nebylo ono.
Obrázek
Takže jsme museli kádr doplnit i v průběhu zimy, což se nakonec ukázalo jako velmi dobrý krok.

Cíle
Vedení chce první polovinu v lize, bookmakeři jsou troufalejší a říkají TOP3. Já bych rád zabojoval o titul.

Zápasy
Příprava byla taková zvláštní, protože jsme ji začínali už v půlce června, ale první zápas byl až v srpnu. Ale příprava se nám určitě povedla. Vstup do ligy jsme měli famózní, když jsme v prvních zápasech doslova dominovali. Ale pak přišla nečekaná porážka na hřišti nováčka v soutěži - Mosty u Jablunkova. Soupeř nás tak vystřídal na čele soutěže a my mu ještě pomohli dalšími ztrátami, způsobenými hlavně zraněním obránce Ptáčka a záložníka Šustra. O to zajímavější byl závěr podzimu, kde se role obrátily a byly to právě Mosty, kdo ztrácel. Takže výsledkem byl zcela vyrovnaný souboj o špici po 17. zápasech.
Obrázek
Jarní část jsme pak začali výrazným posílením kádru, i když teda odešla i opora zadních řad Ptáček. Proto jsem zvolil větší množství přípravných utkání, které nám vyšly téměř všechny výborně a dobrou formu jsme si přenesli i do ligy. Klíčové utkání nás pak čekalo už na konci března, kdy jsme se utkali s Mosty u Jablunkova, týmem jenž byl tou dobou druhý. Toto šílené utkání velmi ovlinila červená karta už ve druhé minutě a pak také tři neproměněné penalty! Každopádně naše vítězství je to co se počítá.
Obrázek
Přestože nás následně kosily zranění a zápasy rozhodně nebyly lehké, tak po vítězství nad třetím Petřvaldem už jsem věřil, že první místo i postup uhájíme. Zvláště, když jsme do finále šli s tím, že se týmy ještě utkají mezi sebou. Pak bylo i docela jedno, že jsme prohráli s Horní Suchou, stejně jsme si kolo před koncem zajistili titul i postup.

Mládež
Konečně DB kde funguej mládež! Nábor je pro Staříč velmi dobrý a výsledky vynikající! Mladíci totiž prošli až do čtvrtfinále krajského poháru, kde padli až na penalty a pak vyhráli svou skupinu I.B třídy, takže je čeká postup do páté ligy. Tady mohu říci jediné - PARÁDA!!!

Obrázek

Shrnutí
Sezóna, která vyšla na jedničku. Kdybychom vyhráli krajský pohár a postoupili do národního poháru, bylo by to na jedničku s hvězdičkou. Takhle však mohu říct, že jsme "jenom" splnili předsezónní cíle. Škoda porážky v poháru, na MOL Cup jsem se opravdu těšil. Tak uvidíme co přinese sezóna další, ale očekávám, že I.A třída nebude až tak velký rozdíl a snad nebude velký problém se udržet.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/TK6k0fK

Odpovědi
  • Pajinos - zamrzí, ale to je sport, nemůžeš pokaždé vyhrát 😂 co se týče toho areálu tak ano, ten je fakt super, i když já tam teda hrál naposledy v době, kdy tam ještě ani neměli zastřešené do posezení.

10
Myslím, že během pár let prolítneš do třetí ligy a největší skok bude ve druhé, ale i tak mi přijdou české soutěže hodně lehké.
Co mě nejvíc trápí je udržet hráče. Bez těch smluv je to prokletý, když si pískne klub z lepší ligy. Škoda Franty Ptáčka, ten se mi líbil, i to jméno má dobrý.
And everyday I wake,I tell myself a little harmless lie, the whole wide world is mine

11
Druhá štace - Kuřim

Obrázek

Po nezdaru v krajském poháru MSK a tím pádem i neúčasti v MOL Cupu jsem uvažoval co dál. Dal jsem si do začátku června dovolenou s tím, že uvidíme co se stane, jestli se budu stěhovat nebo připravovat tým na I.A třídu. A nakonec mi přišly dvě nabíkdy na pohovor. Jedna z Lipníku nad Bečvou (pád z Olomouckého přeboru) a druhá z Kuřimi (těsná záchrana v Jihomoravském přeboru). Nakonec mi bylo paradoxně nabídnuto místo v Kuřimi, která bude hrát i nadále krajský přebor. Pro mě je to nečekaný posun, protože přeskočím I. A třídy a přejdu rovnou do páte nejvyšší soutěže.

Obrázek

Přesun na jih Moravy je pro mě tak trochu vystoupení z komfortní zóny (domova), ale ne zcela úplně. V Brně jsem 4 roky žil, do Kuřimi jsme pravidelně jezdili do wellnesu na rege, takže to pro mě není zcela nové prostředí, každopádně je to dál od domova. Samotná Kuřim je už taková větší dědina 😁, vlastně menší město (dle sčítání z roku 2011 už přes 11,5k obyvatel). Samotné město má dlouhou historii datující se už do 12. stolení n.l., se spoustou zajímavostí.

FC Kuřim
Něco málo k fotbalové historii Kuřimi:

Obrázek

Historie Kuřimi se datuje už do roku 1924, kdy vzniklo první fotbalové hřiště a první nadšenci zde začali hrát kopanou. Trvalo ještě 7 let, že došlo k registraci klubu/hráčů a klub se tak začal účastnit mistrovských soutěží. Nejvýše pak hrál klub ve 40. letech hned po válce, kdy byl součástí Divize, což se povedlo zopakovat opět na počátku 90. let. Mnohem větších úspěchů pak dosahovala kuřimská mládež, která se svého času pohybovala dokonce v soutěži nejvyšší, viz historie na stránkách klubu.

Obrázek

V roce 1934 se začalo budovat nové hřiště u nádraží, otevřeno bylo zápasem s týmem SK Židenice, který se představil s řadou ligových hřáčů. Po válce se klub musel znovu stěhovat, jeho stávající hřiště bylo zrušeno z důvodu výstavby kuřimského vlakového nádraží. Nové hřiště se budovalo na loukách u sokolovny. Historie městského stadionu se píše od roku 1956, kdy tělovýchovná jednota Spartak začala s jeho budováním u národního podniku Továrny obráběcích strojů Kuřim – bylo to už páté hřiště v tehdy dvacetipětileté existenci klubu. Stadion byl postaven s kapacitou 10 000 diváků, travnatou plochou, lehkoatletickou drahou a dalším cvičným hřištěm. V současné době se v areálu nachází 2 travnatá hřiště pro kopanou, škvárový atletický ovál a nově zrekonstruované multifunkční hřiště používané především házenkáři a kuřimskou ligou malé kopané. V roce 2001 byla v areálu hlavní tribuny otevřena sauna, která je přístupná široké veřejnosti.

12
Sezóna 2023/24 - FC Kuřim

Od této sezóny jsem nic extra nečekal, příchod do nového klubu je vždy takový "zvláštní". Základem bylo klub stabilizovat a hrát v poklidném středu. Myslet na horní příčky nebo snad boj o postup, to šlo úplně mimo nás.

Realizační tým
Opět jsem se bohužel dostal do klubu, kde nebyla ani noha. Naštěstí však nebyl takový problém získat nové lidi. Část se mi podařilo podepsat hned ze startu mého působení, zbytek už jsem nechal na samotném realizačním týmu. V rámci soutěže patříme mezi to nejlepší:

Obrázek

Přestupy
Když jsem přišel do týmu byla tam velká spousta mladých hráčů, z nichž někteří byli více než zdatní pro Krajský přebor. Bylo však zapotřebí tým postupně doplnit na všech postech. Za klíčové považuji přestupy brankáře Hrubého a útočníka Staška. Oba se stali klíčovými hráči, na kterých stály naše výsledky:

Obrázek

V první půlce sezóny jsme přišli na to, že obrana je slabší, než bychom potřebovali a na to jsme se snažili zaměřit v zimním přestupovém období, což se však úplně nepodařilo.

Obrázek

Cíle
Bez ohledu na predikce i požadavky klubu bylo cílem pouze zcela v pohodě zachránit krajský přebor a stabilizovat sestavu. S ničím jiným jsem do klubu nešel a nic jiného jsem od sezóny neočekával.

Zápasy
První mistrák v půlce srpna, ale začátek přípravy už v půlce června. To považuji trochu za problém (výhledově), ale na druhou stranu nám to umožnilo mít dlouhou přípravu a otestovat nemalé množství hráčů. Přípravě jsem nepřikládal velkou váhu, zvláště, když jsme docela točili sestavou, takže vítězná utkání beru s rezervou. Co máme čekat od Jihomoravského přeboru, to jsem vážně nevěděl. O to víc překvapený jsem byl našimi výsledky v průběhu podzimu. Pouhé dvě porážky, z toho jedna po penaltách, nás tak katapultovaly do jednoznačného vedení po podzimu. Už možná chápu, kde bookmakeři vzali ty kurzy.

Obrázek

Poměrně dlouho mi vrtalo hlavou, jak je možné, že jsem přišel do Kuřimi a ta byla v plusu 24k €, stejně jako mi vrtaly hlavou naše výsledky v soutěži. Takže jsem začal pátrat i ve statistikách a brzy jsem viděl příčinu. Průměrný věk všech týmů v soutěži je pod 18 let! Hráče starší 18 let byste v ostatních týmech napočítali na prstech obou rukou (možná i vysloužilého dřevorubce). To samé se týká platů, které tam vlastně ani nejsou (a to mnohdy ani formou bonusů). Co je ještě zarážející, je fakt, že kluby nemají téměř nikoho ani ve svých U19 týmech (což byl mj. případ i Kuřimi, když jsem zde přišel). Takže mi vlastně stačilo tým doplnit o pár opravdu kvalitních starších hráčů a kralovat celému přeboru nebyl problém. Samozřejmě totéž se týkalo i zaměstnanců, proto byla taky Kuřim v takovém plusu.

Obrázek

Vzhledem k podzimním výsledkům jsem věděl, že by nám mělo bohatě stačit vyhrát 4 utkání ze zbylých 8, které nás ještě na jaře čekaly. Sice jsme hned zkraje jara prohráli, ale na celkovém umístění se nic nezměnilo. Ostatním se totiž také občas nezadařilo, takže jsme si připsali vítězství v soutěži už pár kol před koncem. Postup do Divize je super a klub okamžitě zareagoval posunem do stavu poloprofesionálního a pak také oznámením o změně ve vedení klubu.

Mládež
Vzhledem k tomu co jsem psal výše (a píšu i níže) jsou úspěchy týmu U19 poněkud rozpačité. Jasně, je fajn, když se vašim mládežníkům daří a oni se posouvají dál. Je však otázkou, jak moc je ten postup "reálný". Každopádně úspěchy mládežníci mají, neboť skončili v semifinále U19 krajského poháru a pak vyhráli svou ligovou soutěž.

Obrázek

Shrnutí
Výsledkově je první sezóna v Kuřimi fantastická, bez ohledu na výsledek v poháru, jen to trochu kazí ti soupeři. Na druhou stranu nás příští rok čeká Divize a tam už si nemyslím, že to bude takto jednoduché. Za to jsem však přesvědčen, že při vhodném posílení bychom se mohli pohybovat alespoň ve středu tabulky.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/R4tTywT

Poznámky pod čarou
  • Tady navážu na věkový průměr hráčů (viz výše). Moc mi toto nejde do hlavy, jestli se jedná o bug DB nebo chybu ve hře. Ale např. v I.B třídě MSK to takové nebylo. Tam normálně týmy doplňovaly soupisku o starší kvalitní hráče, i když to také nebylo příliš výrazné (vždyť jsme kralovali dvě sezóny s týmem, co se poprvé sotva zachránil). Docela rád bych věděl, proč tomu tak je. Ale v prvních sezónách asi nebude vůbec žádný problém projít klidně i z I.B třídy až do Divize nebo třetí ligy, pokud ostatní týmy v soutěžích budou vše stavět jen na mladících. Za pravdu mi dávají i výsledky Staříče, který hrál hned po postupu na špici I.A a moc nechybělo k postupu dalšímu, jejich mládežníci dokonce svou soutěž opět vyhráli a postoupili výše.
Odpovědi
  • dexter07 - s tím se dá souhlasit a vlastně už jsem na tohle přišel sám, což píšu výše v poznámkách. Bohužel kvalita soutěží je nízká a postupovat není vůbec těžké, škoda. Zatím to pro mě není výzva.

13
Sezóna 2024/25 - FC Kuřim
Jak už jsem psal minule, síla týmů od I.B třídy do Divize není bůhvíjak velká, takže se ani nedivím vedení, že s jídlem narostla chuť. Hrát horní polovinu v Divizi se mi nezdálo jako zrovna zásadní problém. Jediné co bylo zapotřebí, bylo doplnění kádru. K tomu mi dopomohlo i rychlé převzetí klubu novým vlastníkem, takže embargo na přestupy bylo velmi krátké (cca dva týdny). Krátce poté mě vedení potěšilo i zprávou o vylepšení hrací plochy. Co mě však potěšilo ze všeho nejvíc byl posun našeho B-týmu do I.B třídy Jihomoravského kraje - opět další mistráky, které umožní rozvoj talentovaných mladíků.

Realizační tým
V rámci naší soutěže opět bezkonkurenční realizační tým:
Obrázek
Přestupy
Co si budeme nalhávat, kádr, který uhrál postup nebyl zrovna nejsilnější. Počítat se dalo tak maximálně s 8 hráči základní sestavy a pak dalšími 4 na střídání, zbytek se hodil pouze pro béčko. Nejvíce nás bota trápila na postu obránců, kde kromě mladého Černina chyběla jakákoli kvalita.
Obrázek
Na druhou stranu, nebylo zapotřebí investovat do posil nějak moc. Čeká nás pouze 28 soutěžních utkání, na což stačí bohatě silná 11, slušná lavička a pak talentovaný B-tým. Zase je třeba říct, že se nám podařilo i oslabit, když odešel náš hvězdičkově nejlepší hráč Smekal (AMC).
Obrázek
Cíle
Dříve bych byl obezřetnější a napsal bych udržení v soutěži, ale po loňské sezóně vím, že můžeme mířit nejen do horní poloviny tabulky, ale rovnou někam do TOP5, což je i naším cílem. Ostatně bookmakeři mají stejný názor.

Zápasy
Příprava začala už v červnu čtyřmi zápasy a pokračovala pak i v červenci a srpnu, což jsme si spestřili i domácím turnajem Kuřim CUP za účasti místních celků. Turnaj jsme nakonec vyhráli, když jsme ve finále porazili béčko Zbrojovky na penalty.
  • Pohár - letos se bohužel neúčastníme žádného poháru, ani toho krajského ani celostátního, což je škoda;
  • Divize D - podzim, jaro
Závěr přípravy nám vyšel fantasticky a stejným způsobem jsme začali i Divizi. Až do půlky října jsme byli ve vedení s mírným náskokem. Pár zápasů v říjnu se nám však nepovedlo a první už jsme nebyli. Ale zároveň to nebylo nic zásadního, prostě každý tým má své slabší chvilky. My se z toho nakonec oklepali a do konce podzimu jsme si připsali 4 vítězství, z toho nejdůležitější bylo proti Břeclavi, kde šlo o souboj mezi prvním a druhým. Vítězství sice bylo "haluzácké" díky brance v nastavení, ale na to se historie neptá a my tak přezimujeme na krásném prvním místě Divize D.
Obrázek
V zimě však nastaly jisté neshody v rámci klubu. V létě a na podzim totiž klub umožnil studovat vyšší licenci hned třem trenérům, z toho asistentovi umožnil studovat vyšší licenci, než mám zatím já. Pro mě osobně je obrovským zklamáním, že manager nebude člověkem, který má v klubu nejvyšší licenci. Osobně jsem totiž toho názoru, že ten kdo vede Áčko a má "za vše zodpovědnost" by měl mít i nejvyšší licenci a neměl by se schovávat za někoho jiného, kdo ji má (jak se to např. praktikuje v českých klubech). Proto jsem koncem prosince přepl zodpovědnost za veškeré dění v klubu na SŘ a vzal jsem si až do konce února dovolenou.
Obrázek
Druhá část sezóny pak byla tímto incidentem velmi ovlivněna. Realizační tým se totiž utrhl ze řetězu a přivedl hned několik nových tvářích, z nichž některé bych rozhodně nepodepsal. Tato fluktuace, neznalost taktiky, nesehranost a nesoudržnost pak přinesla výsledky, které bych v jarní části označil jako poněkud rozpačité. Co mě však neskutečně potěšilo, byl stav v Divizi před posledním kolem. Hned tři týmy mají šanci na vítězství a tím i postup do MSFL, a teoreticky ani čtvrtý tým není bez šance! My byli v nejlepší pozici a věděli jsme, že vítězství nad třetí Břeclaví nás posune o level výš. Bohužel jsme uhráli jen vítězství na penalty, což k postupu nakonec nestačilo (a zase ta Břeclav!).

Mládež
Oba naše týmy si vedly skvěle! B-tým jasně ovládl I.B třídu JMK, takže postoupili o level výše. Mládežníci (U19) pak opět prošli až do semifinále krajského poháru a zopakovali vítězství v lize, takže se vydatně přiblížili zopakování největšího klubového úspěchu této kategorie. Uvidíme, jak se jim bude příští rok dařit v lize druhé. Za mě rozhodně panuje spokojenost nad mládežnickými výsledky i nad náborem.

Shrnutí
Celá sezóna byla silně ovlivněna neochotou poslat mě na školení. Jsem přesvědčen, že by vše dopadlo mnohem lépe, kdybych se chodu hlavního týmu věnoval na 100 %. I tak však musím říct, že se sezónou panuje maximální spokojenost. Klub mi totiž v květnu studium vyšší licence povolil, takže jsem se vrátil zpátky do práce, ne však úplně s nadšením. Možná i proto, že v průběhu zimy a jara udělal realizační tým některé nesmyslné podpisy, které neúměrně zatížily naše finance, takže se Kuřim propadla do ztráty. Upřímně, nechce se mi to dávat do pořádku, takže nevím jestli se budu chystat na další sezónu v Kuřimi nebo půjdu zase o dům dál...

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/9CN8NQy

14
Zaměstnání třetí - FK Fotbal Třinec

FC Kuřim - epilog
Celou sezónu začínáme poněkud rozpačitě, nesmyslnými požadavky vedení a marnou snahou něco s nimi domluvit. Bohužel nás uprostřed přípravy opouští nadějný střední záložník Burda, takže následné vítězství v Kuřim CUP už vypadá spíše jako labutí píseň. A když nás odmítne hned 5 vytipovaných hráčů, tak podléhám velké skepsi - výsledkem jsou totiž nulové přestupy. Jediné co mě udrželo u týmu byly úspěchy v MOL Cup a postup až do 3. kola. Bohužel na konci září prohráváme tři zápasy v řadě, hlavně kvůli absenci kvalitních SZ. Na to už nemám nervy, takže se s Kuřimí loučím...
Obrázek
Čekání na dobrý job
Jako první se mi samy ozývají Vítkovice, což bylo ještě v průběhu minulé sezóny. Do konce však zbývalo jen pár kol a už bylo prakticky jisté, že Vítkovice sestoupí z druhé ligy do MSFL. Byl jsem velmi zklamaný, když nakonec vybrali jiného kandidáta, protože přesně tohle by byl ten správný krok - posun o jednu soutěž výš, ideálně do ambicióznějšího týmu. Tento neúspěch však ve mě pouze nahlodal odhodlání zůstat v Kuřimi.

Nebudu-li počítat některé pozvánky od týmů z Krajských přeborů, tak jsem zůstal nezaměstnaným docela dlouho. Paradoxem byla situace v Karviné, kde hledali nového manažera už před začátkem sezóny v létě. Zde jsem ve výběrovém řízení neuspěl, ale úspěšný manažer Zima vydržel jenom 109 dní. Opravdu dobrý výběr 😂👏. Tak jsem zkusil pohovor v Karviné zopakovat, ale bohužel opět neúspěšně.
Obrázek
Stále jsem však nepropadal skepsi a věřil jsem, že v zimě budou neúspěšné týmy hledat náhradu, což se také stalo. Nemusel jsem ani posílat své CV, sám od sebe se ozval Třinec. Trvalo to pak jen pět dní a já se po návratu domů, stěhoval jen o pár kilometrů na východ, do téměř polského Třince.
Obrázek
Za sebe musím říct, že je to opět nikoli posun vpřed, ale skok vpřed. Naposledy jsem přeskočil I.A třídu a nyní přeskakuji Třetí ligu. Budu však věřit, že skok nebude příliš velký a v Třinci se mi bude dařit dosáhnout alespoň základních úspěchů (tj. záchrana). Zároveň do hry konečně přidávám i ostatní státy V4, takže bude zajímavé sledovat co přinese budoucnost.

FK Fotbal Třinec
Něco málo k fotbalové historii Třince:

Obrázek

V případě Třince se nejedná o žádného "lokálního nazdárka", který měl úspěchy, pokud vůbec nějaké měl, někdy v meziválečném období. Ještě za doby Československa, avšak po druhé světové válce, se v Třinci hrála dokonce i nejvyšší soutěž. Byť se jednalo o krátkodobou a střídavou účast s postupy a sestupy z/do druhé ligy. Avšak i po rozpadu Československa se tým Třince pohyboval spíše ve druhé nejvyšší soutěži, ovšem s občasnými přestávkami v MSFL. Od roku 2013 hraje tým stabilně ve druhé lize (a to i v samotné hře).

Obrázek

Za úspěchy jednoznačně stojí průmysl a jeho sponzoring klubu, byť je nutné si rovnou říct, že v Třinci hraje prim hokej. Ten dostává mnohem více peněz a má lepší zázemí (viz Werk Aréna). Stadion Rudolfa Labaje sice měl projít rekonstrukcí, ale co jsem nalezl, jednalo se nakonec pouze o rekonstrukci travnaté plochy. Tribuny na řadu (zatím?) nepřišly, za to tréninkové prostory jsou mnohem lepší - umělá tráva, Stadion na Borku a Stadion na Lesní. Řekl bych, že na druhou ligu pěkné zázemí, byť další z "hřišť pod komíny" 😂.

15
ozývám se po kratší přestávce, nicméně stejně mimo Moravu a Slezsko mě upřímně moc dění nebralo :D takže jsem rád, že ses vrátil do "razoviteho kraja" a Třinec je dobrý tým, za jejich rezervu hrával můj známý, tak se tu a tam podívám na Livesport, jak se jim daří ;) držím palce

16
Třinec, moje tajná láska, ty jsem kdysi (tak FM 17,18,19??? ten čas letí...) vzal v druhý lize na posledním místě. Vlítnul mi tam gener Aleš Popelka přes akademii, který se ihned v patnácti stal hvězdou a nakonec vystřílel udržení a další sezonu hned postup. Ten měl neskutečný čísla snad 30 zápasů/ 60 golů. Pak mi ho vedení prodalo asi za 70mega někam na východ, tak jsem šel do hajzlu to už nevím kam. Nakonec jsem se probojoval po deseti letech přes různě kluby až do Brightonu, tak jsem si synka koupil zpět asi za 600mega kč z Německa. A po pár sezonách mi vystřílel LM, samozřejmě ve finále dal rohodující gol. Tam jsem pak už i skončil a přišel nový ročník a taky naposled co jsem LM vyhrál ve FM.
Ale od té doby nic podobného, že by mi do klubu přišel fakt hráč, který byl následně světový.
To je sen asi každého hráče FM.
Jinak za Třinec rychlý postup a pak už to bude dobrý a budou se hrát jen vyšší ligy a výzva už pojede na pořádné obrátky.

Hodně štěstí

17
Sezóna 2025/26 - FK Fotbal Třinec
Konečně přicházím do klubu, který funguje. Někteří zaměstnanci sice chybí, ale základní realizační tým zde je, takže hodně práce mohu nechat na nich. Také je zde fungující nábor, fungující mládežnický i rezervní tým. Seznamovací půl rok tak považuji za zatím nejjednodušší část mé kariéry a spíše jsem se zaměřil na vyrovnání finanční situace klubu.

Realizační tým
Realizační tým rozhodně není špatný, ale bylo zapotřebí jej trochu rozšířit. Zároveň jsem však musel dbát na finance klubu, neboť potřebuji mít jistou rezervu na příští sezónu. Realizační tým se nám nakonec podařilo zlepšit tak, že v rámci druhé ligy je nadprůměrný:
Obrázek
Přestupy
Upřímně, s přestupy, které provedl Třinec v létě nesouhlasím. Ti dva hráči co odešli by byli nyní v základu. Někteří z těch co přišli se mi zase moc nelíbí, ale celkově jsem nechtěl do kádru příliš zasahovat, neboť jsem chtěl dát každému šanci se ukázat. Není jednoduché si to jen tak z patra vyhodnotit, ale někdy se věci vyvinou jinak.
Obrázek
Ze zimních přestupů bych vypíchl dva hráče - Jiri Borek (GK) a Pedro Cabanillas (MC - ZTH). Kvalitní brankářskou dvojku jsme potřebovali hlavně proto, že naší jedničce je pouze 16 (a jedná se opravdu o supertalent). Pedro pak byl na zkoušce ve Vyškově a nakonec si vybral nás, což je skvělé neboť se jedná o zajímavého hráče jak aktuální kvalitou, tak svým potenciálem. Ostatní přestupy pak provedl realizační tým pro týmy U19 a rezervu. Naši sestavu tak považuji za obstojnou, alespoň dle hvězdiček, ale důležitější jsou samozřejmě výkony na hřišti a výsledky.
Obrázek
Cíle
Do klubu přicházím v zimě, kdy se Třinec pohybuje na chvostu druhé ligy. Sparta B už se jeví jako jistý sestupující, takže nám vlastně stačí dostat pod sebe jediného soupeře, abychom splnili klubové cíle. Osobně si myslím, že pokud začneme hrát slušný fotbal a uhrajeme pár solidních výsledků, mohli bychom uhrát i 12. místo (pokud půjde vše dobře tak 10.). Pro mě osobně je důležité skončit lépe než Karviná, aby věděli jakou chybu udělali.

Zápasy
Chlapci nevstoupili do sezóny vůbec dobře a vlastně se to s nimi táhlo celý podzim. Já k týmu přišel až v prosinci a krom jednoho prosincového přáteláku (abych si oťukl hráče) jsem vše nechal až na leden, kde nám velmi pomohla Tipsport liga.
  • MOL Cup - ten se konal bez mé účasti a Třinec nakonec vypadl ve 4. kole po porážce od Bohemky;
  • Tipsport Liga - tohle byla pro nás super soutěž, protože byla "regulérní" proti zajímavým soupeřům a já se tak mohl s týmem seznámit v ostrých utkáních;
  • Druhá liga - podzim, jaro;
Nutno říct, že nám Tipsport liga výsledkově nevyšla, ale to se dalo čekat. Z čeho jsem trošku zklamanější jen Silesia Winter CUP, kde jsem čekal už o něco lepší výsledky. Ale byl to odraz špatné tréninkové morálky některých hráčů, což jsem pak vyřešil umístěním těchto hráčů na přestupní listinu nebo přeřazení do B-týmu. Čistku jsem tak začal dělat o mnoho dřív, než jsem měl původně v plánu, ale bylo zapotřebí jít do jarní části sezóny se zdravým týmem.
Obrázek
Pro únor jsem už pak zvolil spíše lehčí soupeře (Divize a MSFL), plus jednu zajímavou konfrontaci s předním slovenským týmem MFK Žilina (mj. finalista Tipsport ligy). Únorová příprava vyšla výborně, hlavně zápas s Žilinou ukázal, že se můžeme rovnat i lepším, neboť jsme s nimi odehráli vyrovnanou partii (vítězný gol dala Žilina až po prostřídání základních sestav). Pro nás klíčový duel nastal už 15. března, kdy jsme se utkali venku s Karvinou. Do zápasu jsme sice nevkročili pravou nohou, ale nakonec jsme jej zvládli, což je takové hezké zadostiučinění ☺.
Obrázek
Za sebe mohu být maximálně spokojený s tím, jak jsme zvládli duben. S výjimkou Žižkova to byly vždy souboje s týmy v TOP6 a krom Opavy jsme všechny zvládli. Někdo by mohl říct, že to byly "jen remízy", ale proti silnějším týmům to byly opravdu zlaté remízy. Jistotu záchrany jsme získali po výhře nad béčkem Sparty, a vlastně celý květen jsme si udrželi výbornou formu, což se odrazilo na konečném umístění.

Mládež
Jedním slovem - PARÁDA! Velmi zajímavý a hlavně povedený nábor. K tomu téměř dominující U19, která skončila v semifinále krajského poháru a ovládla MSDL. Béčko pak hrálo v horní polovině MSFL, což považuji také za úspěch, nyní nebudeme mít důvod posílat hráče na hostování (leda by hráli druhou ligu v jiném týmu). Celkově mě pak těší počet mladíků, kteří v těchto týmech jsou a říkají si o pozici v Áčku. Např. Janecek (AMC) a Cihal (AMR) svou šanci dostali už v této sezóně a zbytek hráčů ji pravděpodobně dostane v té další.

Shrnutí
Sezónu je zapotřebí hodnotit převážně pozitivně. Záchrana se povedla s předstihem a nakonec z toho bylo docela hezké 10. místo, což byl takový můj malý-velký cíl. Pro mě nejdůležitější bylo, že jsme skončili před Karvinou. Co mi však dělá velké starosti jsou finance. Vedení je sice s mou prací spokojeno, ale finanční bilance je tristní a nepomohly ani prodeje hráčů (snad to další roky bude lepší). Příjmy sice trochu vzrostly, ale výdaje stouply raketovým tempem. Platy hráčů bychom měli dostat pod kontrolu (i když nám zase nepomůže prodlužování/vylepšování smluv). Možná bude na pořadu dne i redukce zaměstnanců, ale hlavně bude zapotřebí minimalizovat výdaje na přestupy, o to zajímavější celá příští sezóna bude.

V rámci shrnutí se také zaměřím na naši sestavu, protože některé hráče už v nové sezóně neuvidíte:
  • Ondřej Herc (DR/L, 33) - už poměrně starší hráč, který se příliš neukázal a pak se zranil na 5 měsíců, smlouvu jsem se rozhodl mu neprodloužit;
  • Filip Zorvan (MC/AMC, 30) - tohle nebyl (dva roky zpátky za 37k) dobrý nákup, od takto zkušeného hráče bych čekal lepší výkony, za 6.64 si novou smlouvu nezaslouží;
  • Erik Puchel (DM/MC, 30) - další starší univerzál, který v Třinci strávil celou FM hru, ale nikdy se neprosadil; za 2,8k příliš drahý!
  • Miroslav Routek (DC, 30) - opět starší hráč, který se zranil dřív, než mohl něco ukázat; ale jeho dosavadní hodnocení v pěti sezónách v Třinci říkají, že je načase ho pustit;
  • Denis Alijagic (ST, 23) - šanci dostal, moc se neukázal a ještě odmítl novou smlouvu; květnová nabídka z Bosny byla vysvobozením pro všechny strany;
  • Michal Ostrak (ST, 20) - nechtěl podepsat novou smlouvu, takže jsem rád, že o něj projevila zájem Jihlava a domluvili jsme se velmi rychle;
  • Matej Soul (DC, 24) - skvělé tréninkové nasazení a dokázal občas nahradit zraněné hráče, ale kvalitou to na druhou ligu prostě není;
  • Michal Sekanina (ST, 23) - útočník se zajímavým potenciálem, ale slabý na VU; zatím je to spíše na třetí ligu než druhou, ale chtěl pravidelně hrát, takže na smlouvě jsme se nedohodli;
  • Adam Lasota (ST, 24) - další zajímavý útočník, který však chce hrát víc, než mu mohu zaručit a tak jsme se nemohli dohodnout na nové smlouvě;
  • Junioři (19 hráčů) - dále větší množství hráčů z U19 (8) a B-týmu (11), kteří si prostě neřekli o prodloužení kontraktu, popř. je realizační tým označil za neperspektivní;
  • Zajímavostí určitě je, že díky této čistce ušetřím na platech téměř 30k měsíčně, což dává úlevu cca 350k za sezónu - tedy necelou polovinu toho, co jsme za sezónu prodělali. Jedinou kaňkou na této čistce je, že jsme nedokázali tyto hráče zpeněžit, i pár stovek/tisíc za každého by opravdu pomohlo.
Se zbytkem sestavy jsem docela spokojený a je třeba říct, že někteří hráči jsou pro druhou ligu nadstandard - Vlcek (DR), Doudera (AML), Matejka (ST) nebo Ruzicka (ST). Zvláště Vlcek, Ruzicka a brankář Zlamal patří k tomu nejcennějšímu co máme (mladí a perspektivní) a já věřím, že se všechny tři podaří v Třinci velmi výhodně zpeněžit. Zároveň mi variabilita středních záložníků umožňuje měnit rozestavení (i taktiku) mezi 4-2-3-1 a 4-3-3 (viz výsledky). Když k tomu přidám velmi slibné mladíky v B-týmu i v U19, tak věřím, že Třinec čeká slibná budoucnost.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/mHRGrx7

Poznámky pod čarou
  • FC Kuřim - Áčko Kuřimi skončilo 3. v Divizi D, béčko vyhrálo I.A třídu, takže zahrají si Jihomoravský přebor a U19 skončila v poklidném středu MSDL (2. liga);
  • FK Staříč - Áčko Staříče skončilo 3. v I.A třídě MSK, zatímco U19 padá z Moravskoslezského přeboru zpět do 5. ligy;
  • Bývalým týmům se tedy docela daří a myslím, že se staly etablovanými v dané soutěži. Bohužel hra už neumožňuje zjistit jejich aktuální finanční bilanci, ale zvláště u Kuřimi by mě to docela zajímalo (ta sekera tam byla docela velká).
Odpovědi
  • Pajinos - tak já to beru zároveň i jako exkurzi do cizích krajů; přiznám se, že žádnou z ostatních zemí nesleduji, takže pro mě bude výzvou hrát pak v Maďarsku, Polsku nebo na Slovensku. Možná pak ty týmy začnu sledovat i v reálu, kdo ví 😂 Třeba Leverkusen jsem úplně ignoroval, dokud jsem tam v FM17 nestrávil 7 krásných sezón, zakončených vítězstvím v LM. Od té doby nedám na Leverkusen dopustit a sleduji každý jejich zápas, který je v TV.
  • dexter07 - jsem rád, že mohu "svým výběrem" někoho potěšit 😉. Každopádně takového genera co popisuješ, ti mohu pouze závidět. V českých klubech jsem ho neměl nikdy, jen když jsem se dostal ven (Leverkusen, ManUtd, Atletico), ale tam se takový gener dá očekávat, že... Ale musím říct, že v Třinci potenciál je! Těch šikovných mladých hráčů, co mohou kralovat v první lize je tady docela dost a někteří jsou i přímo odchovanci klubu. Každopádně díky za povzbudivá slova ☺

18
Sezóna 2026/27 - FK Fotbal Třinec
V Třinci nás nečekala lehká sezóna. Finančně jsme na tom špatně, takže bylo nutné šetřit, zkrouhnout platy všem a u případných přestupů dbát na to, aby nás nic nestály. Výhodou byl poměrně kvalitní kádr doplněný o velmi solidní mladíky. Nakonec z toho byla velmi povedená sezóna.

Realizační tým
V rámci druhé ligy patří náš realizační tým mezi špičku a za to jsem rád. Investice do trenérů jsou důležité, hodně důležité...
Obrázek
Přestupy
Tady nebylo o čem - buďto úplně volní hráči pro A-tým nebo mladící z nižších soutěží spíše s perspektivou do budoucna. Ať tak či tak, cílem bylo na přestupy nevydat ideálně ani €, ale přitom získat jednoho ofenzivního záložníka a jednoho stopéra - obojí do rotace v A-týmu.
Obrázek
Samozřejmě jsme se nevyhli odchodům, ale to se dalo očekávat. Naši mladíci byli horkým zbožím, o které se strhla mela. Jako první šel obránce Vlcek za téměř 0,5M € + velké bonusy do Slávie, následoval jej útočník Ruzicka za 375k € + bonusy do Liberce. V zimě to byl Janecek za 400k € do Plzně. Sice jsme ani za jednoho nezískali jeho plnou cenu (dle výstupních klauzulí), ale získali jsme je zadarmo na hostování, což je další příjemný bonus. Co však hodně zabolelo byly odchody Doudery (AML) v létě a pak Caniballase (MC) v zimě, u nich jsem věřil, že by u nás mohli ještě sezónu vydržet.

Jako posily A-týmu přichází Jan Kostal (AMC) a Rostyslav Kasyanenko (DC/DM/MC), oba mladíky jsem vytáhl z nižších českých soutěží (Hrachovec a Most) primárně do rotace a vytáhl jsem i některé mladíky z U19 a B-týmu. V zimě pak musel přijít Jakub Janetzky (MC), který v reálu aktuálně nastupuje za Zlín. V našem týmu vidím primárně perspektivu.
Obrázek
Cíle
Vedení chce střed tabulky, bookmakeři si myslí 7. místo. Já osobně nevím co od sezóny s omlazeným kádrem čekat. Perspektivou bych nás viděl na první trojku, ale realita by měla být jiná. Jakékoli umístění do 8. místa bude úspěch.

Zápasy
Příprava nám vyšla na jedničku, takové výsledky jsem rozhodně nečekal. A to jsem točil sestavu a nechával hrát mladíky, zajímavé. Každopádně letos se to obešlo bez klubového poháru, ten si zahrajeme možná příští rok. Ze začátku ligy jsme se primárně soustředili na sehrání sestavy a hlavně na úspěch v domácím poháru, neboť v lize nemáme žádné vysoké ambice. Bohužel v nevhodnou chvíli se nám zranili oba krajní beci a k tomu i OZ, takže jsem nuceně přešel na jinou taktiku (pro kterou jsem měl hráče), ale dobré výsledky to nepřineslo. Naštěstí jsme se z nepovedeného září vzpamatovali a nakonec jsme zakončili podzim na hezkém 3. místě, a to jen o skóre (nebo vzájemné zápasy).
Obrázek
Uprostřed sezóny přišlo něco nečekaného, Třinec mi nabídl novou tříletou smlouvu a zároveň mi umožnili studovat další trenérskou licenci. Musím říct, že mi to dodalo obrovskou porci energie a s o to větší chutí jsem se pustil do zimní přestávky. To bylo důležité, protože výprodeje, které se konaly v zimě mi na náladě nepřidaly. A nevyšla nám úplně ani příprava, hlavně domácí Silesia WINTER Cup, kde jsme skončili až třetí. Ale poslední tři zápasy přípravy nám vyšly a to bylo důležité.
Obrázek
Jak jsme totiž ukončili přípravu, tak jsme začali ligu. Pro mě nejdůležitější zápas byl hned ten první, když jsme porazili Karvinou (opět hezké zadostiučinění 😎). I přes dvě porážky a pět remíz se nám nakonec podařilo skončit na fantastickém 3. místě, čímž jsme se dostali do play-off o První ligu. Zde nás čekaly trápící se Pardubice a náš mladý kádr toto dvojutkání zvládl fantasticky, zvláště pak v prvním domácím utkání, kde jsme Pardubicím nic nedovolili. Zaslouženě jsme tak vybojovali historicky nejlepší umístění pro Třinec v ČR a zároveň postup do první ligy.

Mládež
Mládežníky prostě musím pochválit! Béčko vstoupilo do třetí ligy pravou nohou a byť ten tým má jen 11 kmenových hráčů a zbytek doplňují hráčí z Áčka, tak si vedou celkově dobře. Celou dobu byli na špici a nakonec je z toho krásné 4. místo. To U19, do nejvyšší dorostenecké soutěže vlétli jako uragán a po prvních 7 zápasech byli na prvním místě bez ztráty kytičky. Bohužel se zde projevila moje čistka a to, že tým tvořilo pouze 13 hráčů, které neměl kdo doplnit. Ale i tak musím jejich výkony v lize hodnotit pozitivně neboť skončili jako nováčci na solidním 3. místě a v poháru to dotáhli opět do semifinále. A příští rok by mohl být ještě lepší, neboť se v Třinci opravdu povedl nábor.
Obrázek
Shrnutí
Co napsat? Tahle sezóna byla fantazie. Podařilo se nám výhodně prodat mnohé naše hráče a vyrovnat bilanci. I s mírně oslabeným kádrem a mnoha mladíky se nám podařilo postoupit do ligy, což je nad rámec všech cílů a snad i těch nejoptimističtějších představ. Sám moc nechápu, jak se nám to mohlo podařit, když hráči s PH nad 7.00 byli jen ti z obrany. Ale asi platí pořekadlo z NFL "útok baví diváky, obrana vyhrává tituly". A třešničkou na dortu je pak ocenění pro manažera 2. ligy.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/5ztxgc7

Poznámky pod čarou
  • Po velkém hype okolo B-týmů nastala krásná věc, z druhé ligy letos spadly obě Béčka, co tam byly. Velmi dlouho to pak vypadalo, že by příští rok nemuselo být ve druhé lize žádné Béčko, ale nakonec si postup ukopaly B-týmy Slávie Praha a Baníku Ostrava.
  • K Baníku se pak váže druhá zajímavost. Moc totiž nechybělo a do druhé ligy mohl jít oba jejich týmy 🤣 (což by se samozřejmě nestalo), ale Baník nakonec první ligu zachránil.
Odpovědět

Zpět na „Manažerské kanceláře“