Re: Bury - zpátky na fotbalovou mapu

41
ten Kiely vyzerá skvelo, na to, že prišiel zo 7. ligy 😲 tam musel byť za veľkú hviezdu 😁 sezóna parádna .... myslím si, že rozdiel medzi 4. a 3. ligou nie je veľký, takže som čakal, že by si sa mohol pohybovať vysoko, ale priamy postup som nečakal .... gratulujem, je to veľký úspech ....pekne sa ti darilo aj v FA Cupe ... škoda, že s Liverpoolom si nehral vonku, mohol si sa znova pekne nabaliť 😁
som teraz naozaj veľmi zvedavý, ako sa ti bude dariť v The Champ ... z mojich skúsenosti viem, že ide o najväčší skok, keďže rozdiely medzi tímami sú v tejto lige naozaj enormné .... stačí sa pozrieť na tvojej financie (aj keď si v pluse, tak 3M je pre väčšinu klubov v 2. lige tak jeden priemerný nákup hráča 😁) ... teraz sa začne veľká šou, teším sa, ako sa s tým popasuješ a držím palce
na záver ešte otázka ku taktike - akú používaš? .... ten počet strelených gólov je famózny, toľko 7 gólových zápasov som snáď ešte nevidel 😁

42
#21 - Sezóna 2031/32

Náročná první sezóna v Championship začala už 5. května 2031, ale o to sladším oznámením, že klub postaví nový stadion! Zajímavostí je, že jsem o nový stadion žádal už minulou sezónu v březnu (když nás doháněly odložené zápasy kvůli terénu). Ale tehdy mi vedení řeklo, že nemáme silnou fanouškovskou základnu (přitom tou dobou už jsme mívali vyprodáno), ovšem najednou už to možné je. Nebudu nadále lamentovat nad důvody, za sebe jsem rád, že Bury AFC bude mít konečně stánek, který si zaslouží - moderní Gigg Lane.

Další důležitou věcí bylo, že po postupu do Championship přišlo na řadu postupné obnovování smluv (stačí si prohlédnout galerii níže). Hráči totiž nebyli spokojeni se svými platy, což chápu. Brát v průměru 2,7k je prostě mimo realitu Championship, ale ne se všemi bylo možné se dohodnout. Některé dohody jsem pak odložil až na konec sezóny (takže de facto na tu příští).

Realizační tým
Tady už nejsme nejlepší, ale lehký nadprůměr je taky pořád v pohodě. Takže došlo jen k pár vhodným doplněním: Odchody
Fluktuace je opět větší, ale to se dalo čekat vzhledem k postupu do Championship. Samozřejmě neřeším mladíky, kteří na to neměli. Mrzí mě však odchod některých opor.
  • Moreiras, James - konec hostování a nebyl ze strany nových klubů zájem o jejich prodloužení, škoda (přitom James nakonec na hostování skončil!);
  • Dunne, Pons, Anderson, Thompson Tom, Buxton, Gordon - hráči, kterým skončila smlouva a já neměl zájem o její prodloužení;
  • Rodgers - loni ztratil místo v základu, takže prodat ho za 50k je skvělý obchod pro všechny strany (škoda, že si to nemyslí vedení);
  • Mackay - tohoto hráče jsem se snažil prodat už loni, ale nepodařilo se to, takže letos šel zadarmo (opět proti názoru vedení);
  • Bamford, Hughes, Quinlan- vývojová hostování, která přinesla své ovoce alespoň u Hughese (Quinlan taky nebyl marný);
  • Jack - řekl si o novou smlouvu, což respektuji, ale být důležitým hráčem a brát 16k + bonusy? Tak to ani náhodou a jelikož byl nespokojen, musel z klubu pryč;
  • Biffle - už se z něj stávala regulérní dvojka s výhledem na post jedničky, ale pak se strhla v lednu mela (trvala cca dva týdny a začínala na 500k+ €), ze které vyšel vítězně tým Reading s částkou až 5M €;
  • Moseley - tady jsem věřil, že jej udržím, ale poslední den přestupů se strhla mela, kterou vyhráli Wolves s 6M+ €; (hned jsem stáhl Quinlana z hostování)
  • Quinlan - sotva jsem jej stáhl z hostování, přišla nekompromisní nabídka z Derby, kterou chtěl hráč využít, hajzl! (hned jsem stáhl z hostování Bamforda)
  • Carr - vzápětí dorazila nabídka na Carra, naštěstí bylo možné vyjednávat, takže krom vyšší částky za přestup jsem vyjednal i hostování do konce sezóny;
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Příchody
Příchody mladíků jsem finalizoval v průběhu dubna minulé sezóny, neboť náš nábor je opravdu marný. Zbytek už byl jen o vhodném doplnění kádru, neboť jsem se rozhodl věřit své sestavě vhodně doplněné o nějaké mladíky. Základem bylo udržet rozehrávajícího obránce Webba, což se podařilo.
  • Godfrey, Howard - mladíci do U18 pro FA Youth Cup a jestli se prosadí, tak tím lépe;
  • Jack Jones - OZ z “partnerského” Radcliffe Boro s potenciálem na Championship, rozhodl jsem se, že ho nenechám nikomu jinému a do Radcliffe jsem poslal o něco více peněz, než bylo potřeba;
  • Paul Sephton - když se v Torquay objevil hráč s potenciálem na Premier League, tak jsem ho nemohl nechat někomu jinému;
  • Andrew Fitzpatrick - podobný případ jako Sephton, akorát z konkurenčního Crewe (L1, kterou znám skrz na skrz), snad ten svůj PL potenciál obhájí;
  • Alex Guest - OZ co se neprosadil v Sheffieldu, v dubnu loňské sezóny přišel na zkoušku a uspěl; do kádru zapadl, ale Kiely byl nakonec lepší;
  • Chris Hughes - mladý levonohý RO, jenž má naplánováno vytížení až na další sezóny, což mi dovolilo poslat Quinlana na další hostování; na první sezónu dobré statistiky a těším se co bude předvádět dál;
  • Scott Russell - levý podhrot, který přišel do základu poté co se dlouhodobě krátce za sebou zranili McBride a Smith; a raději jsem podepsal hráče do 21 let, abych nemusel řešit registraci; bohužel se nejedná o dobrý podpis…
  • Adrian Fischer - když mi na začátku března poslal jeho agent zprávu, že je volný, tak jsem váhal (je to cizinec), nakonec přišel na zkoušku a ani ne po týdnu jsem mu nabídl smlouvu; jsem hrozně moc rád, že ji přijal;
Cíle
Budu se opakovat, ale opět bylo hlavním cílem vyhnout se sestupu. U pohárových soutěží jsem chtěl dojít tak daleko, jak jen to bude možné, aniž bych riskoval pád s Championship.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zápasy
Přípravu jsme si opět zpestřili domácím turnajem BORO Cup, který jsme opět vyhráli. Trochu proti očekávání jsme se však ve finále utkali proti Bacup Boro! Zbytek přípravy byl na pohodu. Takže nyní k pohárům:
  • Carabao (EFL) Cup - Bradford nebyl soupeř a Hull proti nám postavil juniory (my zase lavičku); podobnou “chybu” udělali i Citizens, které jsme za to vytrestali na penalty. Nutno říct, že jsme v nastavení přežili vlastní smrt! Takže jsme skončili až o kolo později na kopačkách Crystal Palace.
  • EFL Trophy - došli jsme do čtvrtfinále, což je úspěch, ale nakládačka od Leedsu nebyla fér - těžko říct, kdy budeme mít lepší šanci dojít až do finále;
  • FA Cup - celé putování pohárem nám přálo štěstí jak na los, tak při penaltách. Takže jsme se dostali do semifinále, což je opravdu jen kousek od našeho cíle. Tam jsme se utkali s vysvněnými Red Devils a dostali jsme hezkou nakládačku, ale i tak panuje spokojenost. Těšit nás může alespoň rekord v počtu vstřelených branek.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

V lize jsme chytli skvělý start, kdy jsme se hned po prvním zápase ocitli na třetím místě, to jsem si říkal “pískej konec”. Pak přišly porážky a my klesli tabulkou, abychom se zase po čase objevili na místě druhém. Tady, kdyby skončila liga, nezlobil bych se 😎 Realita, ale byla jinde a celkově jsme se v počátku sezóny pohybovali výše, než bychom měli (očekávali) nejen dle predikcí, ale hlavně kvůli platům. Ono celkově ta sezóna byla (svým způsobem) legrační už od začátku, když jsem si přečetl např. o finančním fair-play. Alespoň, že slušné jsou odměny za TV práva.

Tou správnou zábavou v průběhu sezóny však nebyly zápasy s našimi soupeři, ale vyjednávání s hráči ohledně jejich smluv. V League One na to nebyl prostor, ale po postupu si začali říkat hráči o podstatně větší gáži! Ještě před sezónou jsem podepsal hlavní strůjce úspěchů, tedy útočníky Walda a Spoonera, oba za plat okolo 10k € a se štěstím jsem je ukecal na vytížení regular starter. Těch smluv bylo hodně, takže jsem na konci sezóny vyplácel hráčům přes 180k €! Což je cca 8 % ligového průměru 😂

Obrázek

Zbytek sezóny pak odpovídá tomu, co asi každý čekal. Přechod z L1 byl příliš rychlý, tým nevyzrálý a výsledky to pouze potvrzují. Nakonec jsme se pohybovali okolo 15. místa což nebylo špatné, ale při menší krizi už jsme nakukovali do pásma sestupu. Přesto jsme se dokázali relativně s přehledem udržet (dvě kola před koncem), i proto, že jsme se zpočátku drželi výš, než bychom měli. Opět nás dohnal zimní program (a pár odložených utkání kvůli nekvalitnímu trávníku), kdy jsme se tabulkou propadli.

Celkově však hodnotím sezónu pozitivně, neboť jsme uspěli v Championship a v lize se udrželi. Dále se nám podařilo dojít do semifinále v FA Cup, což je skvělý výsledek a opravdu chybí už jen "kousek" k vytouženému cíli. A v neposlední řadě jsme prodali pár hráčů za pořádný ranec! Hezky jsme si napakovali kapsy a přitom ještě zbylo na vylepšování klubu (tréninkové prostory, mládež, přidružený klub nebo lepší scouting).

Obrázek

Mládež
Letos se konečně podařilo, že alespoň U18 hraje reálnou soutěž, nepočítám-li FA Youth Cup. Mládežníci přišli do regulérní ligy a krom toho se zúčastnili i ligového poháru. Nutno říci, že v lize excelovali a vyhráli hned při své první účasti. Naopak v ligovém poháru vypadli hned po skupinové fázi, což však nepovažuji za zásadní problém. Více mě mrzí vypadnutí v FA Cupu, zvláště v době, kdy je tým U18 nejsilnější za celou dobu kariéry. Na tomhle bude třeba ještě zapracovat. Třeba pomůže i nábor, který sice není optimální, ale už se tam objevil první hráč s potenciálem na Championship.

Hodnocení
Na závěr si ještě dovolím zhodnotit svou sestavu, neboť postup do Championship nám vystavil zrcadlo a tentokráte ukázal jasné limity naší sestavy. Jako skvělé beru jakékoli hodnocení nad 7.00, ale cokoliv nad 6.80 považuji za dobré, jen u SZ jsem trochu méně kritický (použitá taktika je vždy tak trochu diskriminuje). Ještě je třeba rozlišit hodnocení celkové (je vidět na screenu) a hodnocení čistě za Championship, což jsou u některých hráčů zcela odlišná čísla (např. McIlver 6,7 v lize vs 7,07 celkově).
  • Nejlepší z brankářů Biffle bohužel přestoupil, ale dvojice Cochrane a Towell nezklamala. Oba jsou spokojeni se svou rolí jedničky a dvojky. Dokud nebude třeba, nebudu nic měnit.
  • V obraně excelovali Webb (7.10/7.11), kterého bych rád získal na trvalý přestup a čerstvá akvizice Fischer. V dobrém světle se ukázali i Hughes (6.91/7.02) a Ridley (6.89/7.02), kteří mohou být budoucností klubu.
  • Vyloženě nezklamal žádný obránce, což je pozitivní zjištění, když si vemu, že jejich potenciál je výš než aktuální schopnosti. Ale jisté obavy mám z formy Dana Taylora a nejspíš mu umožním přestup jinam, takže bude nový křídelní obránce.
  • Ve středu hřiště je to horší, ale zase je třeba vzít v potaz, že DYZ mi hráli dva mladíčci - Flanagan a Johnston. Ti dva a Sterling rozhodně nezklamali, stejně jako Guest a Kiely.
  • Andy Jones - jasné zklamání z této sezóny, bohužel pro něj bude stropem L1, možná pomezí L2 a L1. U nás se zhoršoval každou sezónu a letos jen ukázal, že na tuto úroveň už nemá. Budu muset najít jiného ZTH.
  • V útoku opět exceloval Waldo (7.14/7.17 dokupy 28 branek), kterému ostatní jen těžko sekundovali. Dařilo se to hlavně Thompsonovi a McBridovi. Beck je ještě mladý, ale musím říct, že ani z výkonů ostatních nejsem vyloženě zklamaný.
  • Mark Spooner - své hodnocení vytáhl nahoru dobrými výkony v závěru sezóny, jinak to ale byla bída. Ale uznávám, že mu uškodily dvě delší zranění, takže ještě rok asi dostane.
  • Sam Smith - na začátku roku si řekl o smlouvu, ale nepodpořil to svými výkony (jen 6.65/6.82). Ani jemu se nevyhlo dlouhodobé zranění a nutno říct, že se mu v útoku vedlo lépe než na křídle, možná tam ještě nějakou šanci dostane.
  • Scott Russell - tohle nebyl dobrý podpis. Za celou sezónu toho moc nepředvedl, ale asi měl jen delší adaptační období, protože na konci roku předvedl tři skvělé zápasy - 7.1, 9.3 a 7.2, 4 góly + 1 asistence. Ale zklamání z něj přetrvává.
Suma sumárum, moc hráčů pro Champ a případný útok na FA Cup nemám. V následujících třech až pěti sezónách nás tak čeká razantní obměna kádru. Bohužel to vidím tak, že ta přestavba bude po vzoru Liberce, či-li každý (půl) rok téměř nová sestava, zvláště, když se u nás budou provádět výprodeje jako letos v poslední přestupní den celé sezóny.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/F0QJMpZ

Poznámky pod čarou
  • Dá se nějak zařídit, aby hráči U18 nemohli hrát za U23? Aniž bych musel vést U23 sám!?
    Zajímavou sezónu za sebou má Sunderland. V roce 17 spadli z Premier League a hned o sezónu později z Championship. V L1 se plácali až do sezóny 28/29, aby se tam po roce v CH vrátili. Opět však postoupili z prvního místa, ale letos už uhráli play-off v Championship.
Odpovědi
  • luckymen - TOP hráč nebyl, ale hvězda asi jo (statistiky). A divím se, že tam byl tak dlouho. Co se týče toho rozdílu mezi L1 a Champ, tak na to reaguje celý můj part 😞 Jinak já používám upravenou Jamieho taktiku z FMscout pro FM19. Jamieho sleduji už dlouhodobě, moc toho ke stažení nedává, ale to co je dispozici má hlavu a patu.

43
za mňa dobrá sezóna .... uhral si si kľudný stred tabuľky s relatívne pohodlným náskokom na zostupové priečky .... peknú jazdu si predviedol aj v Carabao Cupe, ale najmä v FA Cupe ... semifinále je veľký úspech .... škoda, že sa ti nepodarilo prebojovať až do finále, ale jasné, United sú niekde inde, takže prehra nikoho neprekvapila
myslím si, že kľúčom k úspechu bude zlepšenie obrany .... v útoku nemáš problémy, ale inkasovaných gólov je dosť veľa .... každopádne verím, že za nejaké 2-3 sezóny budeš v Premier League a tam rozbehneš finále tejto skvelej jazdy z 10 (?) ligy
potešujúci je pohľad na financie .... rozdiely medzi tímami budú určite veľké, ale si v peknom pluse, čo ti môže pomôcť do ďalších bojov ... GL :)

44
Lucky, díky za reakci. Osobně nevím, jestli to do PL dotáhnu, při výhodném losu v FA Cupu se podle mě tento save dá dohrát i z Championship, ale uvidíme.

Každopádně jsem jen chtěl napsat, že si dávám kratičkou pauzu. Venku už je hezky, tak toho chci využít a dohnat nějaké resty. Tento týden bych mohl začít zase hrát po večerech, ale bude ještě nějakou dobu trvat, než tady nahodím další part 😉 Ale rozhodně to chci dokončit, jen se to podaří asi spíše až o prázdninách, takže tady ty posty budou přibývat pomaleji, než v zimě...
Odpovědět

Zpět na „Manažerské kanceláře“