Máte zájem o tuto kancelář?

Anketa končí za 24 zář 2021, 10:50 Můžete vybrat 1 možnost

Ano
Celkem hlasů: 11 (100%)
Ne (Žádná hlasování)
Celkem hlasů: 11

Re: Král Višegrádu

21
Zaměstnání čtvrté - AS Trenčín

Nedaleko od Trenčínááááá bývá malá Katarinááááá

Obrázek

Město Trenčín
Po konci v Třinci opouštím svou rodnou zem a vydávám se na první misi mimo Českou republiku, takže je na čase udělat si i malou vzdělávací akci a seznámit se tam s novým působištěm. Přeci nechci vypadat jako rasistický buran ze zapadákova někde v Beskydech. Nemohu přeci dávat těm britským pošahancům ani jedinou šanci na nějaký útočný článek. 😂😎 Trenčín je krajské a okresní město na západě Slovenska na řece Váh, 110 km severovýchodně od Bratislavy, 12 km od hranic s Českem. Se svými přibližně 56 tisíci obyvateli je 9. největším slovenským městem.

Obrázek

Patří mezi nejstarší slovenská města. Jeho vznik determinovalo zúžené místo údolí Váhu, kde byl na vyvýšenině nad řekou vybudován Trenčínský hrad s rozhledem na kotliny po i proti proudu. Po řadu staletí byl hrad a posléze město pod ním střediskem uherské župy zahrnující střední i horní Pováží. Za Československa byl Trenčín jen řadovým okresním městem (součást Bratislavského, resp. Západoslovenského kraje), ale po osamostatnění Slovenska je od roku 1996 opět střediskem vlastního kraje a celostátně významným centrem obchodu, hospodářství, kultury a sportu. Více na Wiki.

Město vypadá hezky, znám ho z písničky a mám to blízko domů, takže taková hezká štace.

AS Trenčín
Něco málo k fotbalové historii Trenčína:

Obrázek

Trenčín je jedním z mladších týmů, založen byl teprve v roce 1992 a do nejvyšší soutěže se musel postupně vypracovat. Dostal se tam však už v roce 1997. Po odkoupení klubu bývalým hráčem Ajaxu Tcheu La Lingem klub z první ligy na pár sezón spadl. Zpět se propracoval v roce 2011. Od té chvíle se také začalo psát nejúspěšnější období klubové historie. Mezi lety 2012 až 2016 klub skončil nejdříve třetí, pak druhý a následně si připsal double v sezónách 14/15 a 15/16.

Nutno říct, že od té chvíle se už nejedná o žádnou hitparádu a klub v reálu spíše uvadal (došly peníze?). V reálu bylo nejlepšímu místěním 4. místo v sezóně 16/17, ve hře jsou to pak dvě druhá místa v sezónách 24/25 a 26/27. Já přicházím proto, abych do Trenčína vrátil titul z ligy i výhru v domácím poháru, kdyby to bylo formou double, nezlobil bych se 😁😎.

Obrázek

Co se týče zázemí, to mají v Trenčíně hezké (Třinec by mohl závidět!). Štadión Sihoť je totiž podle všech informací zrekonstruovaný (nově postavený?) s reálnou kapacitou 11500 míst. Podle fotek vypadá fakt dobře, ale bohužel se informace nějak mixují a nevím, jestli už je otevřen nebo ne (někde jsem totiž našel jako informaci jen, že se zbouraly tribuny, něco se staví a kapacita je 4300). Každopádně ve hře je uvedený stadion s kapacitou 11500 a skvělé zázemí jak pro tréninky, tak pro mládež.

22
Sezóna 2027/28 - AS Trenčín

Přicházím do docela zajímavého klubu, který na tom není vůbec špatně. Ve hře budu jejich teprve druhý manažer. Áčko je aktuálně 4. po 18 zápasech, obdobně jsou na tom i naši mládežníci, kteří jsou v době mého příchodu třetí. Zbytek sezóny v Trenčíně bych však popsal slovy: "Chceš-li rozesmát Boha, řekni mu co sis naplánoval!"

Realizační tým
V rámci Slovenska máme nadstandardní tým a já bych byl rád, aby se posunul do naprosté špičky.
Obrázek
Přestupy
Stejně jako v Třinci jsem chtěl dát šanci všem hráčům, aby se ukázali a vybojovali si místo v sestavě nebo novou smlouvu. Opět to samozřejmě nevyšlo. Někteří hráči už byli na odchodu před mým příchodem, jiní si o odchod sami řekli a byli i tací, kteří prostě chtěli využít šanci jít jinam, když na ně přišla nabídka.
Obrázek
Nám tak nezbylo nic jiného, než postavit kádr na tom zbytku a vhodně jej doplnit z juniorky, protože jsem prostě nechtěl přivádět žádného nového hráče, dokud neznám ty stávající (a zbytek sezóny mi dal za pravdu, že to bylo dobré rozhodnutí).
Obrázek
Cíle
Vedení na mě vůbec netlačí, vlastně nechtějí vůbec hodnotit následující půlrok. Ze dvou soutěží už je totiž klub mimo, ale i tak bych byl radši, kdyby byl stanoven výkonnostní cíl pro první ligu. Bookmakeři mají jasno - kvalifikace EKF; a to je i mým cílem. Na vedoucí Slovan už to asi nedotáhneme, ale věřím, že druhé místo na konci sezóny bude naše!

Zápasy
Sezóna Trenčínu se dá rozdělit na dvě části - před mým příchodem a po něm! V podzimních výsledcích nevidím zásadní problém na začátku, kde tým musel bojovat v ECL, ale až na konci. Po vyřazení z obou pohárů totiž přišla série dobrých výsledků, které se však zlomily koncem října v sérii těch méně uspokojivých. Minulému manažerovi asi zlomil vaz i nepovedený přechod na rozestvení 5-3-2.
Obrázek
Z čeho jsem překvapený je, jak rychle si hráči zvykli na tréninkový plán i celkovou taktiku. V podstatě už po třech týdnech všichni trénovali v zelených číslech (v Třinci mi to trvalo skoro 4 měsíce donutit je všechny makat). I taktiku hráči zvládli poměrně rychle, což je vidět nejen na zimní přípravě, ale hlavně na dohrávce základní části. Tam jsme totiž všechny soupeře přehráli a po 22 zápasech jsme byli (díky ztrátám soupeřů) na 2. místě jen o 2 body za Slovanem! Souboj o titul tak byl otevřený.
Obrázek
Co musím přiznat je, že se mi líbí slovenská verze nadstavby. Tam to má hlavu a patu! Šest nejlepších si to rozdá o titul i místenky do pohárové Evropy, každý s každým a reálnou šanci dostane každý (byť příznivcem play-off zrovna nejsem). V našich podmínkách je nadstavba nesmysl, kde by bylo vhodnější pro více zápasů mít raději 18 týmů v první lize (popř. dle návrhu pana Csaplára méně, pak by nástavba smysl měla).

My se na Slovensku utkali s těmi nejlepšími a výsledky předčily všechna očekávání. Tři kola před koncem už jsme vedli o 7 bodů a vše bylo v našich rukou, takže jsme díky dominanci nad Žilinou získali mistrovský titul.

Mládež
U mládeže začnu tím, co mě nejvíce trápí a to je absence B-týmu, který by hrál pravidelně zápasy. V Trenčíně totiž není vůbec žádný B-tým, takže se blbě řeší rozehranost širšího kádru, to je v české DB vyřešeno lépe. A kvůli absenci rozšiřujících DB pro HUN, POL, SVK dojde všude k tomu, že pokud už B-tým bude existovat, tak nebude hrát soutěž a bude zapotřebí neustále domlouvat nějaké přátelské zápasy. K samotnému týmu U19 - vyhráli ligu a na jaře prokoukli někteří hráči do Áčka, takže mládežníci jednoznačně plní svou roli.

Obrázek

Shrnutí
Když napíšu, že tohle jsem nečekal, tak to nebude klišé jako od Karla Gotta při přebírání Slavíků. Ale hrozně nám výrazně pomohli naši soupeři, neboť si Slovan připsal jen 3 výhry a Dunajská Streda jen 5 výher z deseti zápasů v nástavbě. My jsme uhráli 8 výher, prohry jen venku s týmy bojujícími o titul. Ale když jsem přebíral v zimě tým, očekával jsem, že uhrajeme nejlépe druhé místo. Titul je sice nadplán, ale plně zasloužený. U mě panuje spokojenost s tím, že se kouknu konečně do Evropských pohárů a mám splněnou první osminu výzvy.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/3DRgQZ0

Poznámky pod čarou
  • A malé ohlédnutí za bývalými týmy, v případě těch prvních dvou to je i ohlédnutí poslední: Třinec , Kuřim, Staříč
  • Staříč - v letošní sezóně je součástí nehratelné I.A třídy, ve které se "udržel"; paradoxně mládežnické soutěže vypnout není možné, takže ty se generují stále a U19 skončila na 6. místě v I.A třídě;
  • Kuřim - Áčko se stále drží v Divizi D, ale už z toho bylo X. místo; Béčko krásné 8. místo v JM KP a tým U19 ostudně sestoupil z MSDL;
  • Třinec - Áčko se bohužel propadlo do play-off o První ligu kde nestačili na Brno a po roce se tak poroučí zpět do FNL; Béčko na krásném 4. místě v MSFL, na postup chyběl jen kousek; U19 se nepovedla jarní část první ligy a nakonec je z toho "až" 7. místo;
  • Btw. Karviná pořád trčí v první lize 😂😂😂 kdyby angažovali mě, mohli hrát tu první 😎;
  • Co se týče DB, diskuze tady na fóru proběhla později, než jsem se dostal do nové sezóny, takže ještě i ta příští bude s omezenou DB, což bude bohužel znát na síle některých týmů/národů.
Odpovědi
  • luckymen - díky. Každopádně pořád uvažuju, jestli nějak neupravit formát. U něčeho méně informací? Někde víc? Aby to všechno bylo třeba efektivnější. Nebo jestli sem dávat všechny obrázky... Ale pokud to vyhovuje, asi to nechám tak.

24
to bola krásna jazda .... preberal si mužstvo na 4. mieste, takže sa dalo čakať, že budeš bojovať o pohárové priečky, ale titul si asi nečakal ani ty sám .... aká bola predikcia médií pred sezónou? Trenčín asi patrí medzi najlepšie kluby, ale minimálne Slovan a Dunajska by mali byť lepšie nie?

som zvedavý na pokračovanie. Neviem, či teraz ostaneš v Trenčíne, keďže si vyhral ligu, ale rád by som si pozrel tvoje účinkovanie v pohárovej Európe 😎 GL

25
No krása! Naozaj zaujímavý denník. V Česku som priznám sa hrával len za mojich obľúbencov Bohemians 1905 (ešte ked boli v druhej lige). Ale normálne som dostal chuť rozbehnúť Tenshiho databázu keď ju dokončí pre FM22.

Zatiaľ som dal vo FM 22 dve sezóny za moju Dukličku Banská Bystrica (až v druhej sezóne postup do prvej ligy = hanba :) )

BTW. V dobrom obdivujem Vás manažérov, ktorí dokážete tak často meniť kluby. Mne tak priľne k srdcu klub a jeho hráči, že prestupy medzi klubmi sú pre mňa ťažkou ranou :D

Veľmi sa mi páči tvoj štýl písania. Dovolím si ho prevziať do svojej kancelárie.

26
Sezóna 2028/29 - AS Trenčín
Sezóna s jediným cílem - ukončit výzvu v první zemi!

Realizační tým
Stále držíme asi ten nejkvalitnější trenérský tým v lize!
Obrázek
Přestupy
Chtěl jsem udržet tým pohromadě a vhodně jej doplnit, jenže mi do toho hodily vidle týmy z východu, které začaly až nesmyslně rozhazovat (opět vysoké přestupní částky a nesmyslně vysoké nabídky platů - těm nejde konkurovat). Poměrně citelné odchody Musy, Vargy ale hlavně Ševčíka, neboť se ve středu obrany zformovala fungující dvojice Pires-Varga a ve středu zálohy Musa-Ševčík. Tyto dvojičky byly strůjci úspěchu, zvláště záložníci měli krásné PH 7,3 a 7,17 (snad poprvé co mi s touhle taktikou fungovali středoví záložníci).
Obrázek
Hodně jsem rád za příchody Markovice (DC/DM/MC) a Sroma (MC/AMC), kteří nám dali přednost před ostatními, když jim končily smlouvy v původních klubech. Dále se vyplatilo angažování skautů se znalostmi z Afriky, protože přišli vynikající křídelní obránce Rudolf Bekoe (DR) a ZTH Moussa Traoré (DM/MC). Skvělé nákupy, kterými jsme omladili kádr a zároveň jsme jej celkem posílili. Ševčíka se nám však nepodařilo nahradit, příchozí Daniel Langhamer (MC) však nezklamal. Nakonec ještě přivádím útočníka Dinh Manh Hung (opět díky novým skautům) jako náhradu za dlouhodobě zraněného Azanga a zároveň abych splnil slib.

V zimě pak nenechávám nic náhodě a posiluju tým na důležitých postech, abychom uspěli všude, kde to jen bude možné. Na pozici brankářské jedničky přichází reprezentant Stefan Kovac (GK) ze Žiliny, do středu zálohy přichází Brazilec Zezinho (DM/MC), který chtěl zkusit štěstí v Evropě.
Obrázek
Cíle
Tady není o čem. Na ligu kašlu, cílem je vyhrát Slovenský pohár a pokud to bude jen trošku možné dostat se do základní skupiny pohárové Evropy... V půlce sezóny to přehodnocuji na zisk double!

Zápasy
Více soutěží snad už tým ani absolvovat nemůže 😂😎: Přípravou pro nás byly de facto souboje o pohárovou Evropu a zde se pozastavím. Citelně bylo znát, že přišli noví hráči, kteří se potřebovali sehrát a zároveň odešly opory uplynulého ročníku. Jsem přesvědčen, že kdyby ti hráči zůstali a vhodně jsme je doplnili, tak bychom zvládli už dvojápas s Červenou hvězdou. Bohužel pro dvojzápas s Legií jsme přišli ještě o Ševčíka a to rozhodlo. Takže jsme našimi výsledky pomohli pouze klubové pokladně (přes 5,5M € za předkola a postup do skupinové fáze EKL), ale vůbec jsme nezlepšili pohárový koeficient týmu ani celého Slovenska.
Obrázek
Podzim se nesl primárně v duchu Evropské konferenční ligy a domácího poháru, to byly soutěže, na které jsme se soustředili i za cenu případných ztrát v lize. Hlavně jsme však vykrývali ztráty z úzkého kádru (málo odchovanců, takže nebylo možné registrovat celou sestavu v EKL) a z toho plynoucích problémů při zranění či únavě některých hráčů. Dařilo se to docela dobře, hlavně tedy v EKL, což pro mě bylo překvapením (tedy jen do chvíle než jsem zjistil, že problém je v málo načtených soutěžích 😞 - proto mé výsledky v pohárové Evropě berte se značnou rezervou).
Obrázek
Jaro jsme nezačali úplně dobře, zatímco příprava super, do začátku ligy se vše sesypalo. 8 zraněných nebo vykartovaných hráčů a v podobném duchu jsme pokračovali hned několik zápasů, takže je zázrak, že jsme vyhráli základní část. I když si tedy myslím, že Dunajská Streda na tom byla líp, když prohrála jediný zápas. Pro nás nejdůležitější zápasy přišly v rychlém sledu v březnu (pohár, kde jsme postupně porazili D. Stredu i Žilinu) a pak až finále poháru na konci dubna, které jsme také zvládli (i když nás Nitra o týden dřív v lize překvapila). Naštěstí byl závěr celé soutěže poklidnější než předchozí průběh, takže jsme nakonec v přímém souboji porazili Stredu, abychom slavili zasloužený double.

Mládež
Mládežníci se letos zúčastnili CEE Cup, kde ostudu neudělali, ale bylo z toho "jen" 2. místo ve skupině. Poté zaslouženě opět vyhráli ligu.

Obrázek

Shrnutí
Jelikož jsme získali suverénně nejvíce bodů v prozatímní historii ligy (zatím na titul vždy stačilo cca 64bodů), bylo by s podivem, pokud bychom titul nevyhráli. Nutno však říct, že bodový zisk našeho soupeře by také pokaždé vedl k titulu (letos to bylo o jediném vzájemném utkání, kdo jej vyhrál získal titul). Ale zároveň přiznám, že jsem v titul nevěřil, Streda mi přišla až do našeho posledního duelu lepší. Celkově to byla velmi vydařená sezóna, korunovaná doublem. Vedení je nadmíru spokojeno s výsledky, ale asi méně s tím, že jsem 3x odmítl vyjednávat o nové smlouvě. V tuto chvíli beru Slovensko jako uzavřenou zemi a chci se posunout dál. Proto jsem se rozhodl v klubu skončit krátce po posledním zápase. Považuji to za férovou záležitost - já budu mít čas najít si nové angažmá a Trenčín má šanci najít nového manažera ještě před začátkem letní přípravy. Přitom zanechávám klub ve velmi dobré kondici. Je zde spousta skvělých hráčů (hlavně těch mladých) a ty finance...

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/Sp5zj3g

Poznámky pod čarou
  • Zajímavostí budiž, že v této sezóně je český koeficient pro poháry na 10. místě!!! Skupinovou fázi si však zahrály pouze Sparta (LM) a Slávia s Viktorkou (EL).
Odpovědi
  • Pajinos - jéééžiš, jenom né journeyman 🤣 to mi přijde docela náročné, cestovat každé dvě sezóny a pořád něco vyhrávat. Horší je snad už jenom "yes-man" 😎 Každopádně díky za odpověď a momentálně mohu říct, že bych rád do Maďarska, ale zatím nevím, kam to bude...
  • luckymen - nevím úplně jak před sezonou, ale v půlce když jsem k týmu přišel, tak nám predikovali čtvrtou příčku, což s ohledem na mančaft co jsem zdědil nebylo úplně správné; před náma měla teda být i Žilina, která měla prohánět Slovan i Stredu; ale ano titul je překvapením i pro mě (stejně jako ten letošní); měli jsme však výhodu v dalším nulovém vytížení a mohli se soustředit jen na ligu, letos to bylo mnohem náročnější, i když to podle výsledků tak nemusí vypadat;
  • mikhail - koukal jsem, že ty taky rozjíždíš deník/kancl za Bystricu, takže se těším na Tvůj pokrok 😉 a pokud je můj kanclík pro Tebe inspirací, tak mi to lichotí; co se týče střídání, je to pro mě teď taková výzva (něco na způsob "From Zero to Hero"), ale vůbec se na to netěším po návratu do Česka; střídat kluby v okolí mi nevadí a těším se na další výzvu, ale mám strach z toho, jaký klub mě nakonec osloví až se budu vracet domů 😂😂😂;

27
líbí se mi, jak se snažíš držet top realizák, mám to úplně stejně :) přestupy hodnotit nemůžu - znám tam pouze Budinského, který odešel :D - ale podle screenů vypadají solidně (a od toho se právě odvíjí kvalitní zaměstnanci)

gratulace k triumfu v poháru, který sis přál a zároveň k lize, v té Evropě nakonec solidní jízda - nehledě na ty soutěže - a Bilbao je soupeř z hodně těžké kategorie, se kterým jsem míval v Barceloně pořád problém, čili sis rozhodně neudělal ostudu ;)

jsem zvědav, kam tě vítr foukne tentokráte, hodně štěstí :)

28
Famózny výkon v tom Trenčíne! Po takej sezóne by sa asi odchádzalo každému manažérovi ťažko, ale už sa teším na ďalšie kluby, v ktorých bude účinkovať.
Najmä tá EU konferencia ma veľmi potešila. Podľa mňa tá súťaž dáva hre úplne iný rozmer a možnosť aj pre malé kluby popasovať sa o EU slávu. Mňa vždy najviac mrzelo, že keď som aj vytiahol nejaký treťoligový klub zo Slovenska do EU líg, tak jednoducho som sa nikdy nemohol dostať príliš ďaleko. Z logiky veci som to nehejtoval, ale tá konferencia je presne ten typ súťaže, kde môže motyka vystreliť a malý tím sa môže stať víťazom.

29
Zaměstnání páté - Mezőkövesd-Zsóry SE

Po konci v Trenčíně jsem začal zvažovat své možnosti. V červnu se naskytly pouze příležitosti z nižších soutěží v ČR, z druhé polské ligy a pak dvě možnosti v Maďarsku. Jediné, co jsem věděl jistě bylo, že nechci zůstat zase půl roku nezaměstnaný. Takže jsem tentokráte nečakal, až se nějaký tým ozve sám od sebe, ale rozesílal jsem své CV do týmů, které hledaly nového manažera. Nakonec jsem měl na výběr ze dvou možností. Průměrný tým Diósgyőri VTK, který bohužel v sezóně spadl do druhé ligy a nebo poměrně ambiciózní klub Mezőkövesd-Zsóry SE, který by rád bojoval o příčky nejvyšší, ale uplynulá sezóna se jim vůbec nevydařila.

Obrázek

Osobně jsem si říkal, že by to mohla být docela slušná výzva, hrát za Dios a krom zpětného postupu do ligy zkusit urvat následně i pohár a první ligu. Jenže by to bylo na hodně sezón (můj nejoptimističtější odhad by bylo 5 sezón) a je pravděpodobné, že než bych dokončil práci, dostal bych nabídku z lepšího klubu. Nakonec mou polemiku rozsekl Mezokovesd, který mi nabídl práci jako první, takže pak prostě nebylo co řešit.

Obrázek

Město Mezokovesd
Na rovinu říkám, že o téhle díře jsem v životě neslyšel! Ono celkově o Maďarsku mám velké rezervy ve vzdělání, neboť znám jen Budapešť a Gyor, ale jinak jsem tam nikdy nebyl. Nedaleko Budapešti se na Hungaroringu jezdí (nejen) formule a do Gyoru jsem měl jet s volejbalovou repre na MEVZA, ale bohužel chřipka byla proti. Takže tento můj virtuální výlet je vlastně má první "zkušenost" s Maďarskem, když nebudu počítat paprikáš 😂.

Samotné město bych přirovnal k našemu Pelhřimovu, tedy 16k lidí na cca 100 km čtverečních. O moc víc se toho člověk na české Wikipedii nedozví, snad jen, že vznik je datován už do roku 1275 a po nájezdech Turků v 16. století bylo město na nějakou dobu opuštěné. Umístění je pak na severovýchodě Maďarska cca 2 hodiny jízdy od Košic a cca hoďku a půl od Budapešti. Větší blízká města jsou pak Eger a Miskolc.

Obrázek

Něco málo víc, se pak člověk může dozvědět na hlavních stránkách města, nebo ještě lépe na anglické Wiki. Zde už se dozvídáme, že ve městě byl objeven termální pramen a jsou zde i termální lázně. Dále také, že sesterská města jsou v Itálii, Německu nebo např. v Polsku, pro Ostravu, blízký Žárov (kousek od Rybnika).

Mezőkövesd-Zsóry SE
Něco málo k fotbalové historii Mezoko:

Obrázek

Klub patří jednoznačně mezi ty mladší, jeho vznik je datován do roku 1975. A až do uplynulého desetiletí se žádných výraznějších úspěchů nedočkal, ty přišly jednoznačně až po roce 2010, ovšem klub je sbíral hlavně ve druhé maďarské lize. Nejdříve totiž v sezóně 2010-11 skončil druhý ve východní skupině (je zajímavé že vítězem byl Diosgyor), aby pak v sezóně 2012-13 klub vyhrál poslední sezónu, kdy byla soutěž rozdělena na dvě skupiny. Po pádu z první ligy se jim podařilo v sezóně 15-16 skončit na druhém místě a opět se dostat do nejvyšší soutěže, kde se už klub následně etabloval.

Asi nejúspěšnější reálnou sezónou tak je ta 2019-20, kdy se týmu podařilo skončit na krésném 4. místě nejvyšší maďarské soutěže (bohužel bez postupu do pohárové Evropy i když se až do předposledního kola držel na 3. místě) a také si zahrál finále domácího poháru, avšak opět bez úspěchu. V mé simulaci pak jsou výkony týmu jako na houpačce, ale už si konečně připsal první trofej, to když v sezóně 2027-28 vyhráli nejvyšší soutěž a získali tak první titul. V poháru pak zopakovali druhé místo v roce 2025. Pro českého fanouška pak může být "zajímavostí", že v klubu nyní působí český hráč Ondřej Chvěja (AMC) a to už 4. sezónu - ostatní reálné hráče však vůbec neznám.

Obrázek

Není tedy divu, že tento klub je na maďarské poměry bohatý a také náležitě ambiciózní. Ale na maďarské poměry má docela malý fotbalový stánek, Városi Stadion se 4 183 místy k sezení. Méně už má jen Pancho Aréna Puškáčovy Akademie (3816). Varosi Stadion však prošel rekonstrukcí (znovupostavením?) v letech 2013 až 2016, takže se dá považovat za docela moderní stánek s přírodním povrchem. Bohužel ostatní zázemí je podprůměrné, což značí, že úspěchy klubu bude asi zapotřebí "koupit".

A jedna perlička na závěr. To Zsóry v názvu klubu, je odkaz na rodinu, která ve městě objevila ony termální prameny a Zsory Bath (tedy ony lázně) jsou pak hlavním sponzorem klubu...

33
Sezóna 2029/30 - Mezőkövesd-Zsóry SE
Jsem daleko od domova, hodně daleko od domova. Poprvé úplně v cizí zemi, kde se mluví divným jazykem, ale mají tady zajímavou gastronomii. Zároveň jsem se dostal do klubu, který je na tom velmi dobře finančně a je poměrně ambiciózní, což mi vyhovuje. Podaří se mi zopakovat spanilou jízdu z Trenčína?

Analýza klubu
Jednou z podmínek mého angažmá je, že v pozici SŘ zůstane László Tóth. S tím nemám zásadní problém, i když bych si na pozici SŘ dokázal představit někoho lepšího. Bohužel obdobnou (tedy průměrnou) kvalitu má i zbytek realizačního týmu, takže tady mě čeká perné léto, abychom přestali být "průměrným" týmem. Naopak je dobře, že se klub nebojí investovat do zázemí a rád by pracoval s mladými hráči. To je přesně podle mého gusta 😎☺.

Co se týče hráčského kádru, ten se mi opravdu líbí! Základní jedenáctka, to je slušná kvalita. Bohužel to je tak jediné, co je na sestavě dobré. Celkově je velmi stará a chybí ji i potřebná hloubka. Např. na pozici obránců mám k dispozici kvalitní čtyřku, ale pak už jen jediného náhradníka - to je prostě bída! Jelikož rezervní tým i U19 žádnou kvalitou neoplývají, nezbývá mi než se pořádně poohlédnout na přestupním trhu. Krom obránců pak bude potřeba sehnat i nějakého ofenzivního hráče, buďto AMC nebo AMR (podhrot), uvidíme kdo bude k mání.

No a poslední stránkou celé analýzy jsou finance. Oproti Trenčínu jsem si dokonce ještě o trochu polepšil. Finanční situace je velmi dobrá, klub je v plusu 11M € a rozpočty na přestupy i platy jsou nadmíru vysoké. Velkou měrou se na tom podílela loňská účast v evropských pohárech, kde klub získal dohromady 6,5M €. Letos však s těmito penězi nemůžeme počítat, neboť se žádného poháru účastnit nebudeme. Očekávám tedy, že letošní sezónu ukončíme ve ztrátě, což by však klubu nemělo ublížit ani z krátkodobého ani z dlouhodobého hlediska.

Realizační tým
Na začátku to byl jen průměrný realizák, ale po nějakém čase se nám podařilo jej vylepšit na nadprůměrný:
Obrázek
Přestupy
Měl jsem svým způsobem štěstí, v době mého příchodu byli už podepsáni RO Serban Ursu (DC) z Kluže po ukončení smlouvy dokonce zadarmo a ZTH Jozef Holub (MC) (jehož přestup, jsem však později potvrzoval já, zvláštní). Dále se mi podařilo podepsat další mladé obránce, které jsem měl naskautované už dřív - Peter Bajza (DC) (za pěkný ranec z Michalovců), Ladislav Kucera (WBL) po konci smlouvy v Dukle a Ulrich Bamba (WBL) (bez smlouvy z Pobřeží Slonoviny). A přestože Bamba má pozici WBL, tak je to pravák a já jej přivádím na pravou stranu obrany, věřím, že si tam brzy zvykne. Poté jsem se zaměřil na ofenzívu, takže jsme ještě získali vytouženou posilu na pozici AMR a to za výstupní klauzuli ze Senice Michala Svantnera.

Obrázek

S takto doplněným kádrem už jsem byl docela spokojený. Naopak mě docela zklamal přístup hlavního útočníka Crisana, který odmítl podepsat novou smlouvu a dokonce si následně řekl o přestup, což těžce rozstřelilo kabinu a výrazně mi to ztížilo situaci. V zimě pak začalo "správné Grande tóčo", které se mi však vůbec nelíbilo:
  • O přestup řekl Vutov, který měl dohromady jen 3 soutěžní zápasy a já se tak rozhodl přesunout Tourého na AMR, abych na pozici útočníka přivedl fyzicky skvělého mládežnického reprezentanta Bence Lukácse (jenže Vutov u nás zůstal, protože si vybral nabídku co přišla na ukončení smlouvy).
  • Dalším kdo pak neunesl svou pozici na lavičce, byl levý obránce Yougbaré a ten si vydupal přestup do Belgie, ale náhradu za něj se nám získat nepodařilo, takže jsem nahoru vytáhl "nejlepšího" juniora Eleka (DL).
  • "Super" nabídka z Belgie pak přišla také na Bayera, který ji chtěl vehementně využít. Naštěstí jsem jako náhradu přivedl dalšího mládežnického reprezentanta, Gábor Torma (MC) z Dun. Stredy, mj. však odchovance Puškáčovy Akademie 😂.

Obrázek

Cíle
    Vedení by rádo horní polovinu, ale tohle neberu. Pro Mezoko by mělo být cílem TOP3 a tedy zajištění si účasti v pohárové Evropě. Zajímavější je to v poháru, kde po nás chtějí finále - to už zní jako dobrý cíl! Osobně bych pak rád předvedl majstrštyk z jiného save, kde jsem přišel do AC Milán (které skončilo na 11. místě) a jelikož jsem se soustředil jen na ligu a pohár, získal jsem s ACM double. Tohle předvést i v Maďarsku, tak budu maximálně spokojený.

Zápasy
    Řekl bych taková klasická seznamovací příprava, kdy se chlapci učí taktiku a snaží se spolu sehrát. Já celou přípravu hodnotím pozitivně. Na naší zápasové formě se na podzim podepsalo hned několik věcí. Tou nejzásadnější podle mě byly neshody v kabině, které vyústily ve slabou tréninkovou morálku a pomalé seznámení se s taktikou. Druhou, avšak neméně podstatnou věcí, pak byly postupné zranění klíčových hráčů Chvěji (AMC) a Ozóga (MC), kteří tak nabírali zápasovou praxi se zpožděním, ale nejvíce nás bolelo zranění stopéra Oradoviče. Když se k tomu připočte velmi slabá forma některých starších, zkušenějších, ale velmi kvalitních hráčů, není se co divit, že výsledky byly jaké byly. Zlomit se nám to podařilo v trojutkání pohár-Puškáč-Videoton, což pro nás byly tři zatraceně důležité výhry, které nás katapultovaly na první místo po třetině odehraných utkání.
    Obrázek
    Zbytek podzimu se nám také víceméně porazil a na jaře jsme pak navázali na perfektní zimní přípravu, což považuji za hodně důležité. Trošku zapeklitá situace nastala proti MTK Budapešť, když nás 2x za sebou totálně vymazali a byli lepším týmem. Už hrozilo, že vypadneme z poháru, ale úpravou taktiky těsně před utkáním jsme to zlomili a postoupili dál. Pro nás nejdůležitější pak byly ztráty soupeřů, které nám dovolily navýšit náskok ve vedení soutěže na 6 bodů po druhé třetině zápasů. Upřímně jsem čekal, že nás ty tři remízy pošlou dolů, zvláště ta ostudná doma s poslední Kisvárdou, ale naštěstí ne.
    Obrázek
    Třetí třetinu jsme pak rozehráli odvetou poháru na půdě Ferencvárose, kterou jsem úspěšně zvládli. Další zápasy pak odrážely naší formu a hlavně sehranost týmu. Letní posily už hrály fantasticky (hlavně pak oba mladí stopéři), ale i zimní posily se rychle zapracovaly do kádru a jak záložník Torma, tak útočník Lukács, se stali tahouny mužstva. Takže po domácím vítězství nad MTK Budapešť jsme se stali mistři ligy. Pak už nás čekalo jen finále poháru a já jsem nesmírně rád, že se nám podařilo vyhrát poslední zápas sezóny a získat tak double.

Mládež
    Tady snad ani nemá cenu cokoli psát. Mezoko je malý klub s teprve budujícím zázemím. Jak rezervní tým, tak U19 jsou velmi slabé. Pokud se tam náhodou objevil zajímavý hráč, hned jsem si jej vytáhl do Áčka a buď jsem mu dal šanci, nebo naše hostování. I proto jsem vše co se týká mládežnického a rezervního týmu nechal na ostatních a soustředil jsem se pouze na A-tým. Samozřejmě s jedinou výjimkou a to podpisy příchozích hráčů - nenechám si přece realizákem vyluxovat přestupový rozpočet, že 🤑😎. Dále mi vadí, že rezerva nehraje žádné zápasy a U19 je zablokovaná v národní lize, kde však poslední zápasy hráli v roce 2026.Proto se v rámci hry za Mezoko nebudu touto částí vůbec zabývat.

Obrázek

Shrnutí
    Vzhledem ke kvalitě kádru jsem očekával, že Puškáči všechny zválcují a minimálně vyhrajou ligu. Jsem velmi rád, že jsme nakonec všechny zválcovali my a zcela zaslouženě získali double. Největší zásluhu na tom všem mají posily, kdy zvláště čtyři příchody do obrany se prokázaly jako stěžejní. Všichni čtyři si v průběhu roku vybojovali pozici v základu, kterou už nepustili (viz PH těchto hráčů). Podržel nás i záložní brankář Zoldesi, který předváděl lepší a konzistentnější výkony. Byť se nejdná o TOP útočníka, rozhodně nám pomohl nově příchozí Lukács. Celkově musím hodnotit naše posily pouze pozitivně, byť tu nejlepší (stopér Ursu) udělal klub už před mým příchodem.

Mi se tak potvrdilo, že se prostě vyplatí kontinuální scouting a ve chvíli, kdy už pomýšlím na přesun jinam skautovat hráče pro nový, nikoli ten stávající klub. I díky tomu jsem do kádru Mezoko přivedl oba křídelní obránce a že se jedná o kvalitu jsem si zjistil už v Trenčíně. Nyní tak mám splněno v Maďarsku a mohl bych se přesunout dál, ale v plánu to nemám. Rád bych ten kádr ještě trošku dobudoval (minimálně to chce jedno kvalitní křídlo a brankářskou jedničku) a chci si užít cestu pohárovou Evropou, uvidíme jestli se tentokráte dostanu tak daleko, jako s Trenčínem. Rád bych taky trošku naplnil klubovou kasu, kterou jsem v průběhu uplynulé sezóny trošku podojil (-6M €). Na druhou stranu, pokud by přišla hodně zajímavá nabídka z Polska... 😎

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/CkQjQHW

Poznámky pod čarou
    • V této sezóně už jsem načetl i další soutěže, takže počet hráčů se zvýšil nad 100k, hra se celkově výrazně zpomalila, ale věřím, že teď už to v evropských pohárech (a vlastně i celkově) nebude tak snadné.
    • Další podstatnou informací je, že mi v lednu Mezoko dovolilo studovat na kontinentální licenci A, takže bylo jasné, že v klubu bych chtěl zůstat i pro začátek další sezóny. Nejsem hajzl a chci splatit důvěru.
    • A také malé ohlednutí za bývalými kluby:
      • Trenčín - Áčko na třetím místě jen kousek za Slovanem a Stredou (opět si tak zahrají v pohárech); U19 předposlední (11) v první divizi - po dvou vítězstvích docela propad;
      • Třinec - krásné 8. místo ve druhé lize, po loňské bídě (13) je to zlepšení; Béčko také 8., ale v MSFL; U19 pak těsně uhájili první ligu (na 12. místě o 10 bodů);
    Odpovědi
    • Pajinos - ano, už v Bury jsem zjistil, že kvalitní realizační tým "dělá zázraky" a v tomto save se toho držím; já si naopak myslím, že hodně výsledků, zvláště pak výhra ve skupině, bylo dáno právě těmi načtenými soutěžemi - ovšem toto už se mění (viz výše), takže další výslydeky už budou reálnější;
    • mikhail - no, bylo to 50 na 50; na jedné straně jsem měl splněno, na druhé straně jsem v Trenčíně viděl i docela slušný potenciál; ale tahle "výzva" je koncipována jinak, takže bylo potřeba zvednout kotvy a posunout se zase dál; s tou EKL víceméně souhlasím, že to může být zajímavá soutěž právě pro silné celky ze slabých zemí, ale i tak očekávám, že tam stejně skončí nějaké "slabší" týmy z Anglie, Španělska nebo Německa a soutěž vyhrát bude prakticky nemožné;
    • dreamboy - nemám tušení 😂, fotku jsem bral z Wikipedie s vědomím, že tam by to mohlo být správně...
    • luckyman - mi je to taky trošku líto, s tím rozpočtem jsem mohl z Trenčína udělat fakt monstrum! A teď uvidím, jak dlouho se zdržím v Maďarsku, nevím jestli by se mi chtělo do Polska k nějakým looserům 🤑🤩.

34
Takže půlka hotová. Upřímně nevím co čekat od Polské ligy, tam asi bude už jiná reputace chytnout nějaký konkurence schopný tým o titul hned o začátku. Uvidíme...
And everyday I wake,I tell myself a little harmless lie, the whole wide world is mine

35
Sezóna 2030/31 - Mezőkövesd-Zsóry SE
První sezóna, kterou jsem se rozhodl si užít. V červnu se totiž neobjevila žádná TOP nabídka/příležitost z Polska (přitom z Ekstraklasy spadly Bielsko-Biala i Katowice), takže zůstávám ještě pro tuto sezónu v Maďarsku. Cílem je doplnit kádr a hlavně vylepšit finanční bilanci úspěchem v pohárové Evropě.

Realizační tým
Tady ke změnám nedocházelo a náš tým stále patří mezi nadprůměr:
Obrázek
Přestupy
Odešli dva hráči, které fanoušci oplakali - Piscitelli (GK) a Vutov (AMR/AML). Brankář měl podprůměrné hodnocení a jeho dvojka jej přechytala (za 17k € měsíčně zbytečně drahý). Vutov sice hrál dobře, ale málo, takže odchod 34letého hráče nás nemrzí. Na začátku přestupního období (a tedy už na boje v pohárech) přichází mládežnický reprezentant Soma Móra (DL), tento hráč nám do obrany opravdu chyběl (mladý, perspektivní, schopný nastoupit i do základu). Bohužel se nám dlouho nedařilo sehnat podhrota (AMR) a nějakého solidního brankáře.
Obrázek
Do brány jsme nakonec sehnali z Krylya Sovetov Vitaly Ovschinnikova, u kterého však byla potíž s registrací (ale byl levný a chtěl k nám). Za odchozího Bambu (vyplacení klauzule), jsme přivedli bulharského mládežnického reprezentanta Petara Tsenova (DR). Dále nás opustil levý obránce Láďa Kučera, ale toho máme na roční hostování, takže pohoda (díky tomu jsem vzal i nižší částku, než byla klauzule). Na konci léta nás opustil i DZ Holub, který místo naší skvělé nabídky nové smlouvy využil nabídky z Charleroi (výstupní klauzule).
Obrázek
Cíle
S jídlem roste chuť, na což už jsem si zvykl, ale vedení podle mě žádalo docela hodně. Každopádně pro mě bylo cílem dostat se do základní skupiny EL a z ní pak do vyřazovací fáze EKL.

Zápasy
Naše příprava byla ovlivněna účastí v evropských pohárech, takže jsme střídali přípravná utkání s těmi soutěžními, vlastně i zápasy v evropských pohárech byly takovou naší přípravou na ligu.
  • Liga mistrů - v prvním kole kvalifikace nemohoucí Lublaň, poté opět Legia, které toho má co vracet Mezoko i Trenčín (oba týmy dva roky zpátky postupně vyřadila z LM) - a vendeta se vydařila; stopku nám tak vystavila až Basilej, ostudu jsme však neudělali;
  • Evropská liga - v cestě do EL nám stal Olympiakos a my se rozhodli obětovat tomuto dvojzápasu vše, což se nám vyplatilo; bohužel na nás padla skupina smrti, čemuž odpovídají i výsledky; mrzí hlavně porážka v Karabachu, kde jsme si nejdříve dali vlastňáka a pak se nechali zbytečně vyloučit - pak už bylo po nadějích;
  • Magyar Kupa - bez problémů jsme propluli do třetího kola, ale dál už je to jiná cesta...
  • OTP Bank liga - podzim
Od zápasů jsem asi čekal víc hlavně v pohárové Evropě, bohužel se obávám, že nás doběhly odchody hráčů. Odešel hlavní DYZ Holub a pak oba křídelní obránci. Za žádného z nich jsme vlastně nenašli adekvátní náhradu, spíše talenty s výhledem do budoucna. Takže z toho byla alespoň hra na špici tabulky, ale ten výprask v Evropské lize mě prostě štve, to jsme si nezasloužili.
Obrázek
Vedení v lize (o skóre) po 15 zápasech sice bylo fajn, ale já se nemohl zbavit dojmu, že podzim jsme měli zvládnout lépe. Prosincová nabídka z Gliwic tak přišla jako vysvobození, protože jsem se děsně obával zájmu o naše hráče a už se mi nechtělo lepit další výprodej z Mezoko.

Shrnutí
Podařilo se, co jsem si předsevzal. Půlsezónu jsem si užil (dokonce jsem odmítl nabídku od Getafe), do týmu se podařilo přivést pár velmi slibných mladých hráčů a také se nám podařilo naplnit klubovou kasu. Do konce sezóny by klubu mělo zbýt určitě víc, než kolik bylo v kase před mým příchodem. Kaňkou na celém působení tak je pouze naše vystoupení v pohárové Evropě, ale tak už to bohužel občas bývá. Svým způsobem to může být i obrázek kvality celé maďarské soutěže (byli jsme jediným zástupcem ve skupinové fázi). Na druhou stranu, kádr je zdravý, s odchody některých hráčů si poradí a na přestupy je přes 7M €, takže považuji za férové, aby si nové přestupy už dojednával nový manažer. Já bych stejně vzal roha nejpozději v červnu...

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/hXvQFY7

Odpovědi
  • dexter07 - ano, půlka je za mnou a zavírám dveře i v Maďarsku 😎; co se týče Polska, tajně jsem doufal v Legii 🤑, ale upřímně, taky nevím co a jak tam bude; v reálu na tom nejsou Gliwice špatně, ale ve hře už to taková hitparáda není, tak uvidíme...

36
Zaměstnání šesté - Piast Gliwice

V Mezoko se mi podařilo dosáhnout všeho během jediné sezóny. V té druhé jsem pomohl napravit finanční stránku klubu, ale cítil jsem, že už je zapotřebí posunout se zase o dům dál. Přiznám se, že mě trošku mrzelo, že nebyly k dispozici místa manažera v Bielsko-Biale nebo v Katowicích. Oba týmy totiž uplynulou sezónu spadly z Ekstraklasy, takže jsem čekal, jestli náhodou nebudou měnit manažera. Bohužel se tak nestalo.

Obrázek

Ani jeden z týmů sice není momentálně na postupových pozicích z První ligy, ale já už hledal další výzvu. Nabídku z Gliwic proto beru všema deseti, neboť se jedná o českým fanouškům (tedy minimálně těm ze severní Moravy) známý klub. A tak se stalo, že opět v lichém roce své kariéry měním klub.

Obrázek

Město Gliwice
Přiznám, že tady už vím mnohem víc, do čeho jdu. Gliwice (česky Hlivice) leží jen kousek od Ostravy (nějakých 85 km, i do Olomouce je to dál!) ve slezském regionu s dalšími většími městy, kde se také hraje fotbal (Rybnik, Žory, Tychy, Katowice a další). Město rozhodně nepatří mezi malé, necelých 180k obyvatel na 134 km čtverečních. To je pro fotbal velmi dobré, on je totiž celý slezský region (nebo po polsky vojvodství) fotbalovým krajem.

Obrázek

Historické zmínky o městu jsou datovány už do roku 1276, kdy však bylo město součástí Koruny království českého, až v 18. století připadlo Prusům. Stejně jako Ostrava, se i Gliwice staly důležitým průmyslovým městem, neboť zde byly zprovozněny průské slévárny železa. I díky průmyslu zažilo město velký rozmach, ale nejznámější je asi kvůli fingovanému přepadení hlivické radiostanice, které de facto odstartovalo druhou světovou válku. Po válce se zde otevřelo Slezské vysoké učení technické díky přistěhovalcům ze Lvova (a díky nim vlastně i klub Piast Gliwice). Také se zde po válce situovaly továrny na výrobu vojenské techniky (dnes BUMAR Labedy) a průmysl hraje ve městě prim i nyní. Více např. na české Wiki.

Piast Gliwice
Něco málo k fotbalové historii Gliwic:

Obrázek

Jak už jsem se zmínil, historie klubu se začala psát po válce v roce 1945 a klub prošel mnoha proměnami. V roce 1964 se sloužil s GKS Gliwice, čímž vznikl největší sportovní klub v regionu. Rozkvět klubu poznamenal i fotbal. V sedmdesátých letech patřil gliwický celek mezi nejlepší týmy druhé ligy a několikrát byl blízko postupu do nejvyšší soutěže. Za největší úspěch se považuje postup do finále Polského poháru v roce 1978. Po prohře se Sosnovcem (0:2) museli přenechat pohár svému soupeři. O pět let později se tým z Gliwic dostal do finále Polského poháru podruhé, tentokrát byla nad jejich síly gdaňská Lechia.

V devadesátých letech začal klub upadat. Špatná finanční i transformační politika vyvrcholila v roce 1993 odhlášením mužského týmu ze soutěže. O dva roky později se Piast Gliwice znovu objevil na fotbalové mapě a v roce 2003 vyvrcholilo snažení klubu v návrat do druhé ligy. Znovuzrozený klub svým rychlým postupem vpřed přepisoval historii a v sezóně 2007/08 otevřel brány nejvyšší polské soutěže, kde působil dvě sezóny. Největší postavou gliwického fotbalu je 75-násobný polský reprezentant, střední útočník a ikona polského fotbalu Wlodzimierz Lubaňski. Jako jeden z mála fotbalistů se může pyšnit zlatou olympijskou medailí z Mnichova 1972.

Tady u nás jej známe pravděpodobně díky toho, že jej v letech 2015 až 2017 vedl Radek Látal, takže je podepsán i pod některé úspěchy klubu, např. 2. místo v nejvyšší soutěži v sezóně 2015/16. Další sezóny Gliwic byly jako na houpačce, místy to byla jen těsná záchrana, ale nakonec z toho byl i první titul v sezóně 2018/19, o rok později skončily třetí. V poháru zatím na předchozí úspěchy nenavázali. Co se týče mého save, zde byli druzí v sezóně 22/23 a o rok později třetí, aby se v následujících letech propadli zpět do první ligy. Zde uhráli postupy v sezónách 26/27 a 28/29. Nyní už se drží na chvostu Ekstraklasy.

Obrázek

Co se týče zázemí, Gliwice na tom rozhodně nejsou špatně. Zápasy hrají na Městském stadionu Piotra Wieczorka, který byl sice postaven už v roce 1926, ale zásadní rekonstrukce se dočkal 10 let zpátky. Celková kapacita činí 9913 míst a ani ve hře se tyto parametry nezměnily (stav stadionu i trávníku je velmi dobrý). Netuším, jak jsou na tom zařízení v reálu (nechce se mi to ani hledat), ale ve hře to není úplně špatné, i když v Trenčíně byly zařízení i nábor lepší.

37
tak po Slovensku si veľmi rýchlo ovládol aj Maďarsko .... pre mňa trochu škoda, rád by som si pozrel tvoje pôsobenie v nejakom klube aj dlhšie ako sezónu alebo sezónu a pol :D :D .... každopádne, chápem že výzva je výzva a treba sa posunúť ďalej .... škoda, že ti v Poľsku nevyšli tie druholigové kluby, bolo by to trochu iné ako na Slovensku a v Maďarsku ... každopádne aj Gliwice sú fajn ... keďže hrajú v posledných rokoch len o záchranu, resp. 2. ligu tak by to malo byť o niečo ťažšie ako v predchádzajúcich kluboch .... teším sa na pokračovanie, GL :)

38
Sezóna 2030/31 - Piast Gliwice

Slušně řečeno: Do pěkných sraček jsem se to dostal!!! Asi takto bych nazval situaci v Gliwicích krátce po mém příchodu. Kasa v mínusu, na přestupy 960 € (slovy devětsetšedesáteur), bod nad sestupem a tým o jehož kvalitě se dá pochybovat. Že já raději nezůstal v tom Maďarsku...

Analýza klubu
Situace v klubu nic moc. Co se týče financí, tak je zbytečné cokoli říkat - stačí se podívat. Jediným pozitivem snad je, že platy jsou dostatečně nízké, nic dalšího mezi pozitiva nepatří. Realizační tým je podprůměr a v této sezóně s tím asi nepůjde moc udělat (vedení si přálo realizační tým zachovat), hlavně se děsím počtu skautů - 1+2 je opravdu málo, takto se nedá úplně realizovat vyhledávání a přivádění mladých talentů.

Na druhou stranu je třeba říct, že i když můžeme přivádět posily vlastně jen z trhu volných hráčů, nemusí to být až tak velký problém - v užším výběru mám téměř 300 hráčů, z nichž někteří jsou k dispozici ihned. A jak ve druhém týmu, tak v U18 je několik zajímavých talentů, které bychom případně mohli využít. Zároveň by nás měl čekat velmi zajímavý nábor, takže zde vidím i šanci do budoucna, jak vylepšit klubový rozpočet. Nesmím pak ani zapomenout, že klub je stále ve hře o jednu trofej - domácí pohár.

Realizační tým
Měl jsem strach, že klub nebude chtít do lidí investovat, ale opak byl pravdou! Nakonec se mi podařilo vedení přesvědčit, aby navýšili počty skautů, fyzioterapeutů a dokonce i trenérů. Nedošlo sice k výraznému posunu, ale (až na trénink brankářů) už nepovažuji náš realizační tým za podprůměrný a díky Dr. Karen Julius máme nejlepší zdravotnické oddělení:
Obrázek

Přestupy
Že nás přestupy neminou bylo jasné hned po mém příchodu, kádr průměrný a 5 hráčů na přestupní listině (+ někteří hráči z rezervy). I proto zde vypíchnu jen ty zajímavé přestupy. Hned prvním je Massimo Huart (AML), kterého klub nalákal ještě před mým příchodem, stejně jako dalšího mladíka Abdelali Benali (AMR). O těchto dvou jsem věděl prd, takže jsem se rozhodl věřit realizačnímu týmu a přestupy potvrdil. Ani jeden však nebyl aktuální posilou pro A-tým, takže Huart odešel na hostování a Benali odehrál pár zápasů jako záskok.
Obrázek
První opravdovou posilou pro první tým byl Petr Náprstek (AMR/AML), obounohý křídelní univerzál, kterého sleduji už 4 roky, takže když se v lednu objevil jako volný hráč nebylo nad čím váhat. Nakonec se jednalo o jedinou posilu prvního týmu, vše ostatní bylo k doplnění rezervy nebo U18.
Obrázek
Cíle
Před mým příchodem jsem si říkal, jak bude fajn, skončit v horní polovině a začít machrovat. Když jsem pak ten nepořádek viděl, řekl jsem si, že reálným cílem bude opravdu pouze záchrana a pak nějaký zázrak v poháru.

Zápasy
Hodnotit výsledky předchozího manažera mi nepřísluší, ale podle mě stejná chyba jako v Trenčíně - tzn. zbytečný přechod na 5-3-2 KO. Výsledky sice nebyly bůhvíjak skvělé, ale ta změna tomu podle mě neprospěla. Výhodou však je, že se klub udržel v domácím poháru a dostal se do čtvrtfinále!
  • Puchar Polski - klub už byl ve čtvrtfinále po mém příchodu a los nám přál. Postup do semifinále neměl být problém, ale tam už na nás čekala Cracovia, kterou jsme porazili i přes drobné problémy se sestavou; o finále proti Legii Warszawa píšu níže...
  • Ekstraklasa - podzim se moc nevydařil, jaro nakonec vyšlo parádně;
Výsledky, které náleží mnou koučovanému týmu už hodnotit mohu. Příprava nám vyšla velmi dobře, tedy až na zásadní zranění klíčového hráče - Muradyana (MC). To byla zásadní čára přes rozpočet, protože Arsen patří mezi naše jednoznačně nejlepší hráče a měl tvořit hru ve středu hřiště. Bohužel se nám nepodařilo nikoho sehnat jako náhradu, takže jsem z U18 povolal nadějného mladíka - Jakuba Dawidowicze (AMC).
Obrázek
Začátek jarní části nám vyšel na jedničku, když jsme v přímém souboji sestupem ohrožených týmů zdemolovali Zaglebie Sosnowiec. A to přesto, že jsme měli hned 7 zraněných hráčů, z toho 4 hráče základní jedenáctky! Když jsme hned vzápětí porazili i Lech Poznaň (nutno říct, že jejich forma byla VRRP), věřil jsem, že by to nakonec nemusela být tak špatná sezóna. Sice jsme prohráli s první Legií Warszawa, ale zápas to byl velmi vyrovnaný a my se neměli za co stydět. Bohužel následující zápasy ukázaly, že to tak lehké nebude.
Obrázek

Ovšem po domácí remíze s Wislou se něco zlomilo a my si připsali ve zbytku března 5 výher v řadě! Největší měrou se na tom podepsali Kucharczyk (MC-ZTH) a Perovic (ST), kteří táhli tým úplně fantasticky! V půlce dubna už bylo prakticky jisté, že ligu zachráníme a tak jsem dával šanci všem hráčům a systematicky jsme se začali připravovat na finále poháru. Důležité bylo, aby žádný hráč na finále nebyl v karetním trestu - na rozdíl od zranění jsem toto mohl ovlivnit. Jenže to byly nakonec zranění, které zápas rozhodly, neboť jsme šli do utkání prakticky bez středových obránců a levých beků. I přes to porážku 2:1 beru jako úspěch, na kterém budeme stavět - vždyť jsme v osekané sestavě hrdě a úspěšně vzdorovali nejlepšímu týmu z Polska!

Mládež
Rezerva sice nehraje žádnou ligu, ale nějakou kvalitu má (hlavně mi umožňuje zlepšit trénink pro A-tým). Momentálně mám v plánu rezervu využívat k tomu, že tam schovám všechny hráče na hostování a nechám tam rozehrávat hráče z Áčka (když budu držet v rezervě cca 8 hráčů, tak by to neměl být problém). Velkou radost mám však z U18, kde se nám podařilo vybudovat nejsilnější realizační tým v soutěži a díky vhodným posilám (a silnému náboru) kluci zabojovali o postup zpátky do nejvyšší dorostenecké soutěže, vítězstvím ve své lize a následně i úspěchem v play-off. Uvidíme, kam to dotáhnou příští rok.

Shrnutí
Sezóna nám vlastně jen potvrdila to, co jsem zjistil v prvních dnech po mém příchodu - tým je plný mladých nadějí a přestárlé kvality. Bohužel zde zcela chybí nějaká střední generace, tedy hráči na kterých by to mělo stát. Je pak smutné, že jedním z nejlepších hráčů je 34letý útočník a celý tým je poměrně náchylný ke zraněním (což jsme snad vyřešili zlepšením realizačního týmu). Celkově však musíme sezónu hodnotit pozitivně, nejen že jsme zachránili Ekstraklasu, ale dostali jsme se i do její horní poloviny, což je určitě nad plán. Mládežníci pak předvedli perfektní jaro a jedinou kaňkou na uplynulé sezóně tak zůstává finanční situace klubu, kterou "vylepšily" až odměny za umístění v lize.

Vzhledem k výše uvedenému nás bohužel čeká perná offseason a vlastně i celá příští sezóna. S finanční stránkou budeme muset něco dělat, zároveň nám to však nedovoluje se řádně porozhlédnout na přestupovém trhu. Naší jedinou šancí budou hráči s končící smlouvou, resp. hráči volní. Bohužel však budeme mít velmi těžkou pozici i v případě udržení našich talentů. Když si do toho připočtu, že musíme nahradit starší a odcházející hráče - nečeká nás vůbec lehká sezóna.

Stačí si rozebrat stávající sestavu. Na brankářském postu máme jedničku v nejlepších letech, která ale neprokazuje své kvality (PH 6,68 je katastrofa). Obranné řady tvoří přestárlí hráči bez perspektivy (bez urážky, ale se stávající obranou se trofeje vyhrávat nedají!) a v záloze nám pro změnu chybí kvalitní DZ/DYZ, tedy hráč schopný alternovat na pozicích DM/MC. Spokojenost tak panuje pouze nad ofenzivní částí sestavy, kde však máme dva staré útočníky, které bude zapotřebí také pomalu nahradit. A do toho se celé jaro objevují zprávy ohledně prodeje klubu. Situace momentálně rozhodně není jednoduchá...

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/DJpNRZT

Poznámky pod čarou
  • Adam Blazek z Třince dal přednost Cagliari před Gliwicemi 😂 (joke), ale Taliáni za něj vysolili 1,2M €! V Třinci se teď určitě musí slavit.
  • Na začátku června (takže vlastně v offseason) mi klub dovolil studovat vyšší trenérskou licenci, takže ze mě bude za rok totální profík.
  • A nesmí chybět ani ohlédnutí za bývalými kluby:
    • Kuřim - celkem nečekaně se Kuřim objevila v MSFL! Ale žádná hitparáda to nebyla, jen očekávatelné poslední místo a zase sešup dolů do Divize;
    • Třinec - Třinci uteklo play-off o první ligu až v posledním kole, i tak je to krásné 6. místo, stejně jako od Béčka v MSFL; U19 se stále drží v první lize a skončili 11.;
    • Trenčín - titul suverénně získala Žilina, ale Trenčín si alespoň zahraje o Konferenční ligu díky 3. místu; U18 opět vyhořela v první lize a skončila na 10. místě;
    • Mezoko - titul jim ukradl Honvéd Budapešť jen o skóre (nebo zápasy), ale druhé místo je posílá do bojů o Konferenční ligu;
Odpovědi
  • luckymen - tak Slovensko i Maďarsko byly "anomálie" v podobě opravdu silných týmů (nejen hráčsky, ale i finančně), hrát v Polsku za Legii tak mám po sezóně hotovo 😂; Gliwice budou větší výzva, ale také mě mrzí, že mi nevyšela ani Bielsko-Biala (tam jsme jezdili na volejbal, takže to tam trošku znám) ani Katowice (družební klub Baníku, také by to mělo své kouzlo); možná pak zpátky v Česku sáhnu po nějakém slabším klubu, třeba opět po Třinci 😋😎;

39
po delší době se ozývám s komentářem, takže Maďary vezmu telegraficky: gratulace k doublu v první sezoně, to je opravdu solidní počin ;) taky bych odešel v té půlce, jak sám píšeš - vše jsi udělal hned za první rok, tak co se tam zdržovat, když je to svým způsobem journeyman

u Polska, velká škoda že nevyšly Katovice :/ nevadí, Hlivice furt lepší než (t)Chořov ... krasojízda v poháru (škoda, ale Legia je Legia no, ta trápila v ročníku 2020 i mě) a na ty poměry, o kterých píšeš solidní 8. flek v tabulce Klasy - odteď to půjde jen nahoru, tomu věřím
jinak ta Jamajčanka, to nenapíšeš :D už jsem zažil Kubánce v Novém Jičíně, ale toto v Polsku :D no jo, vše je možné

ať se daří i nadále

40
Sezóna 2031/32 - Piast Gliwice
Máme za sebou sezónu jako na houpačce, plnou překvapení a zajímavých momentů. A nutno říct, že Gliwice letos útočily na první trofej.

Realizační tým
Ještě koncem uplynulé sezóny jsem přivedl nového hlavního fyzioterapeuta - Michael Harding, čímž jsme se v této oblasti stali nejlepším týmem. Klub se rozhodl dále vylepšovat realizační tým, takže jsme dostali šanci přivést nějaké nové tváře.
Obrázek

Přestupy
Hlavním cílem bylo vyztužení obrany a hledání náhrad za odchozí hráče (ideálně v nejlepším fotbalovém věku okolo 25 let). Vím, že v mnoha kancelářích kritizuji fluktuaci hráčů, ale nám v této sezóně ani nic jiného nezbylo, ovšem pozastavím se jen u každého zajímavého hráče:
  • Cherno Janneh (DR) - naši skauti si oblíbili Španělsko a nalezli tam tohoto hráče, mj. jediného pravého beka, který k nám chtěl přijít; do rotace výborný hráč, který se však v prosinci dlouhodobě zranil;
  • Romulus Paun (DC) - poprvé jsem si jej všiml ještě, když jsem končil angažmá v Trenčíně; za tu dobu neskutečně vyrostl, i když tedy nejlepší výkony předváděl jen v rezervě Kluže; pro nás však klíčový přestup do obranných řad!
  • Képler Laveran (DM/MC) - vysněná posila do středové řady, hráč schopný hrát jako defenzivní i dynamický záložník; v Gdansku se neprosadil, ale pro nás se stal jackpotem (i když PH tomu neodpovídá, ale evidentně nebyl zvyklý na roli DYZ)!
  • Riekelt Faasse (MC/AMC) - univerzál do středové řady, primárně jako záskok za uzdravujícího se Muradyana, ale rozhodně nám ještě nepředvedl vše co dokáže;
  • Javier Valerio (AMR/AML) - hráč na hranici nejlepších let, schopný nastupovat na obou křídlech, ale primárně jako levý podhort; výkony nebyly špatné a možná si tak řekl o další přestup;
  • Michalis Revithis (ST) - útočník, který přišel s výhledem do budoucna, že by se po určité adaptaci mohl postupně propracovat do sestavy; v pár zápasech dostal šanci, ale nakonec šel na hostování;
  • Martín Benítez (AMC) - skauty opěvovaný mladý hráč, který přišel v zimě zadarmo posílit konkurenci a doplnit kádr kvůli zraněním; nakonec to nebyl tak špatný přestup, dokonce měl lepší výkony než Dawidowicz, kterého jsem tak přesunul na pozici dynamického záložníka, kde se mu dařilo mnohem víc; tenhle přestup nám hodně pomohl;
Obrázek
Co se týče odchodů, poněkud mě vypekli brankář Osobinski a záložník Kucharczyk, kteří chtěli mermomocí přesotupit, aby si to v poslední den rozmysleli. Ovšem v tu chvíli, už jsem za ně měl náhradu, takže si chlapci po zbytek svého účinkování u nás kopli leda za rezervu. V zimě jsme však přestupy dotáhli do konce, zvláště pak čistku v kádru, takže jsme i trošku posílili klubovou kasu, leč příchody se nakonec (bohužel) nekonaly.
Obrázek
Cíle
Jednoznačným cílem byl zisk nějaké trofeje a snaha zabojovat o evropské poháry.

Zápasy
Příprava nám začala krásným vítězstvím na domácím Silesia CUP, když jsme ve finále porazili Baník Ostrava. Králem Slezska se tedy pro letošní rok stávají Gliwice. Po solidní přípravě, kam bych započítal i superpohár, jsme ve stejném duchu začali v lize a pohybovali se celou dobu na předních příčkách. A i když to ne vdžy šlo dobře, mohli jsme se spolehnout na silnou a kvalitní lavičku, takže nám vlastně bylo jedno jestli se někdo krátkodobě zranil nebo vykartoval. Pokaždé se objevil hráč schopný a ochotný naskočit a předvést solidní výkon. To byla obrovská změna oproti loňsku. Podzim se nám vyvedl a my tak přezimovali na krásném 2. místě, hned v závěsu za Legií.
Obrázek
V zimě se nám opět podařilo se dobře připravit na mistrovská utkání, ale samotné mistráky, to už byla jízda na horské dráze. Jednou jsme byli nahoře, podruhé zase dole. Dokonce i naše umístění se přelévalo snad po každém kole. Pro nás "nejdůležitější" zápas přišel na konci února, kdy se nám konečně podařilo porazit Legii Warszawa. Sice nás tento zápas nekatapultoval na první místo, ale aspoň jsme se přiblížili Legii a mohlo nás těšit, že jsme konečně porazili nejlepší tým v Polsku! Samozřejmě jsme dělali vše pro to, abychom zkusili vyhrát i ligu, ale cílem byl jednoznačně pohár, čemuž jsme podřídili vše. A o to více si cením výhry v semifinále poháru, když se nás opět nedržela štěstěna a místo vykartovaných hráčů, jsme jich měli zase hodně na marodce. Zvláště pak obránce, kde jsme měli vlastně jen 4 beky a lavičku tvořili hráči z U18.
Obrázek
Opět musím své hráče pochválit, protože i přes totálně pozměněnou sestavu kvůli finále poháru, jsme se drželi v závěsu za Legii a teoreticky tak bojovali o případný titul! Nutno říct, že nám hodně přál los a výsledky soupeřů, neboť jsme se ve finále poháru utkali s druholigovým Zaglebie Sosnowiec. Díky kompletní sestavě a celotýdenní přípravě jsme z finále udělali jasnou záležitost. Díky tomuto vítězství jsme tak mohli slavit premiérovou trofej z domácího poháru. Bohužel jsme krátce poté ztratili šanci na titul, ale takový už je sport.

Mládež
Mládežníci zažili doslova snovou sezónu! Podařilo se jim totiž získat ligový titul a to přesto, že ještě loni hráli o úroveň níž. Evidentně se tak vyplatily investice do mládeže, ale hlavně se zde podle mého prokázal vliv taktiky v mládežnických soutěžích. Na druhou stranu se opět podařil nábor, takže ty výsledky U18 nebudou úplně náhodné. Vypadá to totiž, že někteří mládežníci dostanou příští rok šanci i v Áčku.

Obrázek

Shrnutí
Být nejlepším týmem ze zbytku za Legií Warszawa? To rozhodně bereme, zvláště když jsme vyhráli pohár, takže máme konečně i nějakou trofej. Jenže to má i odvrácenou stránku, tedy, že se zvýšil zájem o naše hráče. Nyní, na konci sezóny, tak nejsme ve "WIN NOW" módu, ale bohužel v "MUST WIN" - nevěřím totiž, že se nám podaří ten kádr udržet pohromadě, takže buďto příští rok vyhrajeme ligu, nebo se nám to rozpadne a zase budeme ten tým skládat od začátku. Ale vidím na tom i pozitivum - podařilo se nám značně posílit finance a to hlavně díky odměnám za úspěchy (což se může příští sezónu ještě zlepšit financemi z evropských pohárů). Pokud výrazně neoslabíme a naopak se nám podaří získat další posily do obrany, tak bychom o ten titul v příští sezóně bojovat mohli.

Kompletní fotogalerie zde: https://postimg.cc/gallery/Jzm0sFJ

Poznámky pod čarou
  • Před sezónou byli vyhozeni manažeři jak z Bielsko-Biale, tak z Katowic. Škoda, přišlo to o rok později...
  • Určitou zajímavostí je, že ve hře tak nějak uvadá Jablonec, který se po pádu do druhé ligy ne a ne zvednout a bude zajímavé sledovat, kam bude dál směřovat. Že by předzvěst reality bez Pelty?
  • A nesmí chybět ani ohlédnutí za bývalými kluby:
    • Třinec - Třinec odehrál svůj standard, když skončil 8. ve druhé lize a vypadl ve 3. kole MOL Cupu;
    • Trenčín - do posledního kola bojoval Trenčín o titul se Slovanem, bohužel z toho bylo nakonec jenom druhé místo opět o skóre; v poháru pak Trenčín padl také se Slovanem, avšak již ve 3. kole;
    • Mezoko - Mezoko se opět po roce stalo šampionem (tedy již potřetí v posledních 5 sezónách), zahráli si EKL (třetí ve skupině) a na závěr vyhráli i v poháru, takže slaví double!
Odpovědi
  • Pajinos - díky za komentář 😉 a pěkné shrnutí i přání štěstí; jak říkáš, to nenapíšeš, ale ve spojení s tím anglánem jsou fakt vynikající a jsem rád, že jsme podepsali zrovna tyto fyzioterapeuty - přijde mi, že se situace okolo zranění letos zlepšila, i když ne o moc (ale od reality mají tyto angažmá samozřejmě daleko 😂);
Odpovědět

Zpět na „Manažerské kanceláře“