SSD Palermo - Siamo Aquile #6 (2026/2027)

1
Obrázek
Ahojte, vítam Vás pri mojej novej kancelárii, tentokrát už z aktuálnej hry Football Manager 22. Po dlhšom hľadaní vhodného klubu mi do oka padlo niekoľko talianskych klubov a napokon som sa rozhodol pre znovuzrodený klub SSD Palermo zo Sicílie. Pomohol k tomu aj fakt, že v Taliansku som už dlhšie nehral a nepamätám si, že by som v tejto krajine odohral viac po sebe idúcich sezón. Cieľom tejto kancelárie a celej hry je dostať Palermo na vrchol talianskeho a neskôr aj svetového futbalu. Rozhodol som sa, že tentokrát si nebudem dávať žiadne obmedzenia týkajúce sa národnosti hráčov a podobne. Osobne som typ hráča, ktorí v hre uprednostňuje mladé talenty, takže sa budem zrejme uberať touto cestou, ale rozhodne to nebude žiadna podmienka. To je na úvod tejto kancelárie všetko. V ďalšej časti už budú len info o klube a štadióne, takže kto nemá rád tieto úvodne party, môže prestať čítať a ku kancelárii sa vrátiť až s ďalším partom, ktorý už bude herný!
_________________________________________________________________________________________________________
Obrázek
Oficiálny názov: Società Sportiva Dilettantistica Palermo
Prezývky: Le Aquile (Orly), I Rosanero (Ružovo-čierní)
Dátum vzniku: 1. november 1900
Klubové farby: ružová, čierna
Vlastník klubu: Hera Hora S.r.l.
Klubový prezident: Dario Mirri
Domáca súťaž: Serie C (skupina C)
Umiestnenie v sezóne 20/21: 7. miesto

SSD Palermo je taliansky futbalový klub sídliaci v meste Palermo na ostrove Sicília. Vznikol už v roku 1900, čo ho radí medzi najstaršie talianske futbalové kluby. Aj napriek svojej dlhej histórii sa klub doteraz neradoval zo žiadnej významnej trofeje. Medzi najväčšie klubové úspechy sa teda radí účasť vo finále talianskeho pohára zo sezón 73/74, 78/79 a 10/11 a takisto aj 5 víťazstiev v Serie B a to zo sezón 31/32, 47/48, 67/68, 03/04 a 13/14. Za najúspešnejšie obdobie klubovej histórie sa považuje začiatok 21. storočia, kedy sa Palermo po dlhých rokoch v Serie B konečne prepracovalo do Serie A a navyše si aj 5krát zahralo v pohári UEFA. V tomto období bol majiteľom klubu Maurizio Zamparini, ktorý je považovaný za jedného z najlepších majiteľov v histórii klubu. Po jeho odchode sa v klube kopili problémy a všetko to vyvrcholilo na konci sezóny 18/19, kedy bolo Palermo pre finančné problémy a kvôli vážnym finančným nezrovnalostiam preradené do Serie C. Klub sa však odvolal, dokonca aj uspel, avšak prišli ďalšie problémy a keď pred sezónou 19/20 nevedelo klubové vedenie dodať potvrdenie o platnom poistení klubu (každý profesionálny taliansky klub musí mať platné poistenie klubu), vedenie talianskeho futbalu ho muselo preradiť až do Serie D. A tu už začína nové obdobie klubu pod vedením spoločnosti Hera Hora Srl, ktoré zatiaľ vyvrcholilo postupom do Serie C, kde už začína moja cesta.

Pri predstavení klubu treba spomenúť aj jedno meno, ktoré sa spája aj s našimi končinami. V povojnovom období v klube pôsobil aj pražský rodák Čestmír Vycpálek, ktorý si okrem Palerma zahral aj za Slaviu, Juventus a Parmu, avšak práve obdobie, ktoré strávil v sicílskom klube bolo jeho najlepším v kariére. V Palerme neskôr pôsobil aj ako tréner. Za Palermo však hralo mnoho skvelých futbalistov, pričom najväčšie mená tu pôsobili v 21. storočí. Za všetkých stačí spomenúť hráčov ako Simone Pepe, Luca Toni, Andrea Barzagli, Fabio Grosso, Salvatore Sirigu, Edinson Cavani, Simon Kjær, Javier Pastore, Josip Iličić, Andrea Belotti, Alberto Gilardino, či Paulo Dybala.

Obrázek

Štadión: Stadio Comunale Renzo Barbera
Kapacita: 36 365
Vlastník: mesto Palermo
Otvorený: 24. januára 1932
Prvý zápas: Palermo - Atalanta
Renovácie: 1948, 1984, 1990
Veľkosť ihriska: 105 x 68 metrov
Povrch: tráva

SSD Palermo hráva svoje domáce zápasy na Stadio Comunale Renzo Barbera, ktorý bol postavený ešte v roku 1932 pod názvom Stadio Littorio. Už v roku 1936 sa štadión premenoval na Stadio Michele Marrone a to na počesť vojaka Michele Marrone-ho, ktorý bol zabitý v španielskej občianskej vojne. Po konci 2. svetovej vojny sa štadión opäť premenoval, tentokrát na Stadio La Favorita, ktorý odkazoval na starodávnu sicílsku hru La Favorita, ktorá bola veľmi populárna v 13. storočí. Tento názov si štadión udržal až do roku 2002. Počas tohto obdobia bol štadión aj trikrát zrekonštruovaný, pričom najväčšia rekonštrukcia prebehla v roku 1984, kedy sa zvýšila kapacita až na 50 000 divákov. Avšak pred MS 1990 došlo k poslednej rekonštrukcii, pri ktorej sa, kvôli bezpečnosti, znížila kapacita na súčasných 36 365 divákov. Paradoxom bolo, že rekonštrukcia mala pomôcť k väčšiemu bezpečiu fanúšikov, no pri samotnej prestavbe došlo k nehode, ktorá zabila piatich robotníkov. Ako som už spomínal, 18. septembra 2002 došlo k poslednému premenovaniu štadióna na súčasný názov Stadio Comunale Renzo Barbera. Štadión teda nesie názov po jednom z najúspešnejších klubových predsedov, Renzovi Barberovi, ktorý bol predsedom v 60. a 70. rokoch 20. storočia a ktorý zomrel práve v roku 2002.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #1 (2021/2022)

3
Obrázek
_________________________________________________________________________________________________________

2021/2022

Obrázek

Príchody:
  • Isma Cerro (RM/LM) - 26ročného španielskeho krídelníka sme získali v zime zadarmo. Nemal som od neho nejaké veľké očakávania, nakoľko prišiel skôr na rozšírenie kádra. Napokon to nebolo zlé, avšak na základ to nie je,
  • Riccardo Ladinetti (DM) - mladý defenzívny záložník k nám prišiel na hosťovanie z Cagliari. Bohužiaľ, ani Riccardo nevyriešil náš problém na DZ (zatiahnutý tvorca hry), kde sa nevie uchytiť žiadne náš hráč. Navyše, Riccardo sa aj dlhodobo zranil, takže toto hosťovanie nám veľmi nevyšlo,
  • Daan Dierckx (CB) - aj mladého stopéra sme získali na hosťovanie, tentokrát z Parmy. Daan nám na jar veľmi pomohol, okamžite sa usadil v základnej zostave a jeho výkony boli viac než dobré.
Opory:
  • Samuele Massolo (GK) - Samuele nie je žiadna hitparáda, ale na 3. ligu ide o veľmi dobrého brankára. To potvrdil aj na ihrisku, kde nás často držal nad vodou. V sezóne udržal až 28 čistých kont (vo všetkých súťažiach),
  • Alberto Almici (RB) - Alberto je náš najlepší hráč. Na pravej strane obrany predvádzal famózne výkony, ktoré vyšperkoval 16timi asistenciami. Skvelé číslo,
  • Maxime Giron (LB) - aj ľavú stranu obrany sme mali kvalitne obsadenú. Giron nebol až taký famózny ako Almici, ale aj on podával veľmi dobré výkony. Bohužiaľ, nechce s nami predĺžiť zmluvu, takže toto bola jeho posledná sezóna v klube,
  • Moses Odjer (CM) - myslím si, že 25ročný ghanský záložník mohol podávať o niečo lepšie výkony, ale často som ho využíval na DZ, kde nie je až tak doma. Každopádne, keď hral na tejto pozícii on, naša hra bola omnoho lepšia a z toho dôvodu bol pre nás veľmi dôležitý,
  • Francesco De Rose (CM) - náš rozum zo stredu zálohy. Skúsený, 34ročný Francesco, režíroval našu hru zo stredu poľa a bol tak úplne kľúčovou postavou nášho tímu. Dúfam, že si formu udrží ešte zopár sezón,
  • Matteo Brunori (ST) - 28 gólov vo všetkých súťažiach, to je bilancia Brunoriho, ktorého sme si požičali z Juventusu. Najmä prvú polovicu sezóny mal famóznu, no ani v druhej sa nestratil.
Odchody:
  • Alessio Seidita (RB) - mladík bez perspektívy. Nemalo zmysel ho držať v kádri.

Prvé zmeny nastali aj v zamestnaneckom tíme. Okrem mňa do klubu prišli ďalší traja noví zamestnanci, ktorí by mali zvýšiť našu kvalitu. Tá nie je na požadovanej úrovni, no na druhej strane to nie je žiadna katastrofa. Posilnenie zamestnaneckého tímu budeme riešiť až po postupe do Serie B.

Obrázek

Počas prvého leta pod mojim vedením sme absolvovali o niečo kratšiu prípravu, avšak s kvalitnými súpermi. Dokonca sme získali aj prvú trofej, aj keď neoficiálnu. Vyhrali sme totiž domáci Coppa don Salieri. V dobrom svetle sme sa prezentovali aj v generálke so silným Laziom, ktorému sme podľahli len o gól. Do sezóny sme teda vstupovali dobré naladení a zároveň aj s veľkými očakávaniami, nakoľko sme boli jedným z favoritov na víťazstvo a postup do Serie B. Isté obavy tu však predsa len boli, nakoľko človek nikdy nevie, ako budú fungovať mechanizmy pri nových fm-kách, keďže sa niekedy stane, že to, čo fungovalo v jednom dieli, už nefunguje v tom ďalšom. Našťastie, gegenpress funguje vždy a darilo sa aj nám. V podstate celú jeseň sme hrali výborne, nezvládli sme akurát sicílske derby s Messinou, ktorej sme podľahli 1:2. Naopak, ďalšie sicílske derby, tentokrát s Cataniou sme zvládli, čím sme potešili nejedného nášho fanúšika. Ako som už písal, jeseň nám vyšla skvelo, zakončili sme ju s výbornou bilanciou 15-4-1 a na prvom mieste tabuľky. Trochu ma znepokojovali výsledky s našimi úhlavnými rivalmi v boji o postup (Bari, Foggia Calcio, Avellino), keďže sme nedokázali zdolať ani jedného z nich, ale aj tak bol náš 6bodový náskok na čele tabuľky viac ako dobrý.

Pred začiatkom jarnej časti nás média pasovali za najväčšieho favorita na postup, no rozhodne nás nečakalo nič ľahké. Navyše, v prvých dvoch jarných kolách sme získali len 2 body a náš náskok sa pomaly stenčoval. Na prelome januára a februára sme sa, našťastie, dostali späť do jesennej formy, no keď sme vo februári prehrali zápasy s Cataniou a Foggiou Calcio, bolo zle-nedobre. Po 30. kole sme dokonca spadli až na 3. miesto v tabuľke, aj keď s minimálnou stratou na tímy pred nami. Posledných 8 kôl sľubovalo poriadnu drámu a tak sa aj stalo. Paradoxom bolo, že mužstva bojujúce o titul sa v závere predbiehali v zbytočných stratách a miestami to vyzeralo, že postúpiť nechce nik. Aj 4 kolá pred koncom bola situácia veľmi zamotaná, to už sme na čele tabuľky boli znova my. Ako prvé z hry o postup odpadlo Bari, ktoré absolútne nezvládlo záver ligy. Dráma napokon vyvrcholila v poslednom kole, v ktorom sme cestovali práve do Bari, zatiaľčo Foggia Calcio hostila Monopoli. Vedeli sme, že v Bari budeme musieť pravdepodobne vyhrať, no chlapci sa z toho neposrali a po dobrom výkone vyhrali 2:0, čím si zabezpečili titul a postup do Serie B!

V závere sezóny sme ešte odohrali miniturnaj o celkové víťaza Serie C. Našimi súpermi boli víťazi ostatných dvoch skupín 3. ligy - US Triestina a Pescara Calcio. Na turnaji sme napokon obsadili 2. miesto, čo znamená, že oficiálny titul pre víťaza Serie C sme nezískali, no to už nič nemení na našom postupe do 2. ligy!

Obrázek

Bohužiaľ, na účinkovanie v národnom pohári si ešte musíme počkať, no aspoň sme si zahrali talianský pohár pre tímy zo Serie C. V podstate nepodstatná súťaž v ktorej som dával šancu hráčom zo širšieho kádra. Chlapci má však milo prekvapili. V niektorých kolách to bolo veľmi tesne, v niektorých celkom jednoznačné, až sme to napokon dotiahli do samotného finále, kde nás čakala Triestina, s ktorou sme sa stretli aj v Super Cupe o celkového víťaza Serie C. Tam nás náš súper dokázal zdolať, no vo finále pohára to bolo o niečom inom. Vyhrali sme oba zápasy, doma i vonku, a tak sme sa zaslúžene tešili z trofeje pre víťaza!

Obrázek

S prvou sezónou na Sicílii nemôže panovať nič iné len spokojnosť. Získali sme double, aj keď oficiálne sme ligu nevyhrali. Každopádne, spomedzi víťazov jednotlivých skupín sme získali jednoznačne najviac bodov (ostatní víťazi mali len 75, respektíve 66 bodov). Neviem, či by som na tejto sezóne našiel nejaké mínus. Snáď len mierne zhoršenie v jarnej časti, avšak ani jarná časť nebola zlá. Teraz nás však čaká poriadna letná drina. Serie B bude o niečom inom a vypadávajú z nej až 4 tímy, takže budeme mať čo robiť, aby sme sa v nej udržali. Tešiť nás môže aspoň finančná situácia. Na mzdy máme 80K €/týždenne, pričom súčasná výška platov (aj po zvýšení za postup do vyššej ligy) je 50K €/týždenne, takže máme peknú rezervu. Mužstvo budem chcieť určite posilniť, no o tom všetkom až nabudúce.

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #0

4
Hodně zajímavá sezóna 👍 výhra skupiny, druhý celkově a výhra "bezvýznamném" poháru, to vše se počítá 😉 Důležité bude co nejlépe nahradit hráče, kteří odejdou a zároveň vhodně posílit. Idálně jednoho super hráče do každé řady. Ale těžko říct, jak moc tě to pak provětrá, ovšem za úspěch se musí platit 🤑😁

Docela se mi líbí i mládežníci, v ligách super a nábor taky dobrý. Předpokládám, že se jedná o nějaký delší save, takže se s těmito hráči možná za pár sezón potkáme. Těším se.

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #2 (2022/2023)

6
Obrázek

2022/2023

Obrázek

Príchody:
  • Alessandro Mallamo (CM) - 24ročného stredného záložníka sme získali z Atalanty, aj keď väčšinu svojej kariéry pôsobil na hosťovaniach v rôznych kluboch Serie B. Pre nás išlo o veľkú posilu a Alessandro na ihrisku ukázal svoju kvalitu,
  • Unai Veiga (CM) - španielskeho záložníka sme získali na hosťovanie z Las Palmas, no Unai nenaplnil svoj potenciál. Síce začínal v základnej zostave, no napokon z nej vypadol a plnil len úlohu náhradníka,
  • Pablo García (LB) - aj Pabla sme získali na dvojročné hosťovanie, tentokrát z Gjiónu. No narozdiel od Veigu, jeho výkony boli skvelé a to aj smerom dopredu, nielen dozadu. Ľavá strana obrany bola našou veľkou prednosťou,
  • Rodrigo Guth (CB) - brazílskeho stopéra sme získali zadarmo a aj jeho podpis sa dá považovať za výborný. Okamžite sa usadil v základnej zostave a bol jedným z našich najlepších hráčov,
  • Rodrigo Farofa (ST) - hroťaka z Brazílie sme kúpili zo slávneho Realu Madrid. Prvú polovicu sezóny mal famóznu, no potom sa akosi zasekol a jeho výkony šli rapídne dolu. Stál nás len 130K € a ja verím, že môže byť našou ofenzívnou oporou,
  • Félix Correia (RM) - nájsť dobrých krídelníkov je pre nás veľký problém. V tomto prípade sme skúsili šťastie v Turíne, kde sme si z Juve požičali mladého Portugalca. Jeho výkony boli dosť kolísavé. Bilancia 8+3 nie je zlá, no PH 6,72 nie je práve najlepšie. Uvidíme, čo ukáže v 2. sezóne,
  • Paolo Bastianello (GK) - fail mňa i mojich skautov. Paolo vyzeral na skvelú posilu, pasovali sme ho do role neohrozenej jednotky. Napokon v bráne vydržal len polovicu sezóny, navyše aj skauti upravili jeho hodnotenie. Tešiť nás môže aspoň fakt, že sme ho získali zadarmo,
  • Gabriele Corbo (CB) - v úvode sezóny sa nám zranil stopér zo základnej zostavy a tak sme narýchlo získali Corba na hosťovanie z Bologne. Popravde, čakal som od neho lepšie výkony, vzhľadom na jeho kvalitu, no výhodou bolo, že sme zaňho platili celkom smiešne peniaze,
  • Daan Dierckx (CB) - mladý belgický stopér už u nás hosťoval minulý rok a nebol dôvod, aby sme mu hosťovanie nepredĺžili. Bohužiaľ, ešte v lete si nepríjemne zlomil nohu a tak bol mimo 3/4 sezóny. Uvidíme, aký bude jeho ďalší osud,
  • Matteo Brunori (ST) - skúseného útočníka sme opäť dotiahli na ročné hosťovanie, avšak na svoje výkony z 3. ligy, kde bol najlepším strelcom, nedokázal nadviazať. Paradoxne, jeho PH bolo lepšie ako PH Farofu, ktorý bol našim útočníkom č. 1.

Odchody:
  • Maxime Giron (LB) - jedna z našich najväčších opôr v 3. lige. Bohužiaľ, vôbec sa s nami nechcel baviť o predĺžení zmluvy a tak sme ho museli v lete pustiť zadarmo,
  • Roberto Crivello (LM), Roberto Floriano (RM), Nicola Valente (LM) - skúsení borci, ktorí však nemali až takú kvalitu, aby mohli hrávať v základe. Každopádne, chcel som si ich nechať aspoň na lavičke, no všetci traja si pýtali nenormálny plat, ktorý by nás zbytočne zaťažil. Preto v lete všetci traja odišli,
  • Manuel Peretti (CB), Andrea Giglio (ST) - mladíci bez perspektívy,
  • Bubacarr Marong (RB) - jeden z našich veľkých talentov. Budúcu sezónu mu chcem dať šancu v áčku, preto sme ho poslali do 3. ligy, aby hral pravidelne mužský futbal.

Veľké zmeny nastali aj v realizačnom tíme. Postupne sme do tímu zobrali 8 nových zamestnancov na rôzne pozície. V lekárskom tíme máme medzery, avšak zvyšok našich zamestnancov patrí k nadpriemeru Serie B. Lepších zamestnancov majú len tímy, ktoré hrávali dlhodobo v Serie A. Verím, že sa im dokážeme čoskoro vyrovnať, no v súčasnej finančnej situácii je toto náš strop.

Obrázek

V lete sme odohrali slušnú porciu zápasov, pričom smerodajné boli najmä zápasy na domácom pohári Coppa don Salieri, kde sme vyzvali nemecké Schalke a anglickú Aston Villu, a takisto zápasy s ligovými súpermi Regginou a Pordenone. Výsledky sme mali viac než slušné, takže pred začiatkom sezóny panovala v kabíne veľmi dobrá nálada. Ako ligový nováčik sme mali len jeden cieľ - zachrániť sa v Serie B. Na to sme potrebovali skončiť najhoršie na 15. mieste, v horšom prípade na 16. a 17., keďže tímy na týchto pozíciách hrajú medzi sebou baráž o vypadnutie. Úvod sezóny bol z našej strany celkom dobrý. V auguste i septembri sme získali 4 body, pričom sme ani raz neboli na zostupových priečkach. Skvelo nám vyšiel október. Ten sme odštartovali troma remízami v rade, na ktoré sme nadviazali víťazstvami nad Crotone i Frosinone. Náš náskok na zostupové priečky sa pomaly zväčšoval a nič na tom nezmenil ani horší november. Za absolútne kľúčový mesiac sezóny však považujem december, v ktorom sme vyhrali všetky 3 zápasy (hrali sme proti našim priamym súperom v boji o záchranu). Týchto 9 bodov nás vyšvihlo až na skvelé 8. miesto, pričom na zostupové priečky sme mali 16-bodový náskok a na barážové priečky 14-bodový náskok.

Na prelome decembra a januára nás čakala dlhšia pauza, ktorú sme si skrátili dvoma víťaznými zápasmi. Možno to bude znieť veľmi sebavedomo, ale pred začiatkom jari som vedel, že nás nebude čakať boj o záchranu, nakoľko som neveril, že by na nás prišla taká veľká kríza. Úvod jari bol síce trochu rozpačitý, ale 7 bodov zo 6tich zápasov nebola žiadna tragédia. Po prehre v Cremonese prišiel, ako sa neskôr ukázalo, kľúčový zápas jari. 21. februára sme doma zničili Monzu, ktorá bola pred zápasom na 3. mieste, vysoko 4:0 a tým odštartovali famóznu jazdu, počas ktorej sme prehrali len 3 zápasy a 1 remízovali. Vo zvyšných zápasoch sme dokázali našich súperov zdolať a vďaka tejto skvelej forme sme napokon obsadili fantastickú 5. priečku, ktorá nás poslala do play-off o postup do Serie A!

Samotné play-off bolo pre nás sladkou odmenou za fantastickú sezónu. Bohužiaľ, dlho sme sa v ňom neohrali, keďže už v 1. zápase sme podľahli tímu SPAL 1:2, no sklamaní sme rozhodne neboli. V zápase som totiž nemohol rátať s viacerými oporami, keď mi postupne vypadli až piati hráči zo základnej zostavy (traja pre zranenia a dvaja pre kartové tresty). To sa podpísalo na našom výkone, ktorý nebol dobrý, no ako som už spomínal, sklamaní sme rozhodne neboli, nakoľko si myslím, že postup do Serie A by nám skôr uškodil.

Obrázek

Dočkali sme sa! V tejto sezóne sme si prvýkrát pod mojim vedením zahrali aj taliansky pohár. Dlho sme sa v ňom neohriali, keď nás už v 1. kole vyradilo Sassuolo zo Serie A. Samotný zápas bol z našej strany celkom slušný, avšak domáci kanonier Domenico Berardi nás zostrelil hattrickom.

Obrázek

Prvá sezóna po návrate do Serie B bola pre nás nezabudnuteľná. 5. miesto je absolútne fantastické a vôbec som ho nečakal. Skôr som tipoval, že sa budeme pohybovať niekde v okolí 10. - 11. miesta, kde sme boli po jesennej časti. Každopádne, tretiu tretinu súťaže sme mali famóznu a to nás vynieslo tak vysoko. Ako som písal vyššie, som rád, že sa nám v play-off nedarilo. Myslím si, že postup medzi taliansku elitu by prišiel príliš skoro a ešte naň nie sme pripravení. Svedčí o tom aj naša finančná situácia. V podstate sme sezónu zakončili na nule, čo nie je dobrá správa. Aj platový strop máme natlačený na maximum, takže bude čoraz ťažšie a ťažšie doniesť do klubu kvalitných hráčov. Navyše, kvalitní hráči už niečo stoja, takže to vyzerá na náš ďalší problém. O tom všetkom však až na budúce, teraz si ideme vychutnať zaslúžený oddych po ťažkej sezóne.

Ďakujem za komentáre :)
vonTrips - na mládežníkov sa teším, zatiaľ oba nábory juniorov dopadli výborne, takže za nejaké 2-3 sezóny by sa už mohli títo mladíci objaviť v áčku :)
Pajinos - napokon bol z toho boj o postup a nie o záchranu :D

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #2 (2022/2023)

7
Zajímavé přestupy, i když ti teda nevyšly všechny, ale tak už to hold chodí... Ovšem ty výsledky, to je VELKÁ PARÁDA! 👍 A hrát play-off o Serii A, o tom se ti určitě ani nesnilo co? Řekl bych tak sezónu, dvě a budeš hrát Sérii A. To teprve bude ta správná zábava 😎 zvláště, když do toho započítáme ne zrovna hezkou finanční situaci.

Možná se pak dostaneš do situace, ve které jsem byl v Bury. Tedy, že výsledkově budeš mít na postup výš, ale raději zvolíš setrvání v nižší soutěži a finanční stabilizaci. Ono je někdy lepší hrát o úroveň níž, ale na špici s relativně stabilním kádrem, než se potácet na hraně sestupu a bojovat o holé přežití s penězi. Na druhou stranu se ti zase povedl nábor, mládežnické týmy hrají výborně a tohle může být cesta, jak zajistit klubu další finance - vychovat nějaké mladíky a výhodně je prodat. Uvidíme, držím palce do další sezony.

Ale musím se vyjádřit k jedné věci, která mě hodně štve - Tvůj zápas proti Monze! Jako zrovna Monzu bys porážet nemusel 😂😂😂 K Monze mám trochu vazbu - byl jsem tam poprvé naživo na F1 a sleduji jejich volejbalový tým. Zároveň si říkám, že kdybych někdy rozjel kariéru v Itálii, bylo by to právě za Monzu...

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #3 (2023/2024)

9
Obrázek

2023/2024

Obrázek

Príchody:
  • Ángel Rodado (ST) - španielskeho útočníka sme získali z Ibizy, kde mu skončila zmluva. Úvod sezóny mal horší, no potom sa rozbehol a napokon sa stal 3. najlepším strelcom Serie B,
  • Jonas Rouhi (LB) - mladého beka sme získali z Juventusu, kde dokonca odohral pár zápasov v Serie A. U nás však plnil len rolu náhradníka, pričom chodil hrávať za tím U20. Tam sa mu darilo veľmi dobre, no neviem, či to bude stačiť aj na áčko,
  • Andrea Ghion (DM/CM) - konečne sme našli defenzívneho záložníka, ktorému sa u nás darilo. 2+10 je skvelá bilancia, navyše aj jeho obstarávacia cena bola veľmi nízka. Za 17K € sme získali skvelého hráča,
  • Arthur Desmas (GK) - ďalší vydarený podpis. Skúsený francúzsky brankár chytal posledné dve sezóny v Ligue 1, no jeho mužstvo z nej vypadlo a tak prišiel k nám. U nás chytal výborné, dokonca pokoril hranicu 7 v PH, čo sa u brankárov nestáva často,
  • Marcel Lavinier (RB) - dlho sme nevedeli nájsť vhodného pravého beka. Napokon sme to vyriešili hosťovaním 23ročného Portugalčana. Marcel síce nedosiahol kvalít Almiciho, ktorý bol našou jednotkou na pravom bekovi posledné dva roky, ale rozhodne nesklamal,
  • Daan Dierckx (CB) - dlho som zvažoval, či mám znova predĺžiť hosťovanie tomuto mladému stopérovi, nakoľko minulý rok mal ťažké zranenie. Napokon som mu dal dôveru a urobil som dobre. Daan hral veľmi dobre počas celého roka a bol našou oporou,
  • Christopher Lungoyi (LM) - 23ročný krídelnik z Konga pôsobil naposledy v Juve. Dlho nás odmietal, keďže chcel hrať vyššie, no napokon sme sa dohodli a ja som veľmi rád. Christopher bol celkom produktívny a dá sa povedať, že bol našou oporou,
  • Sídnei (CB) - skúsený borec mal pomôcť našim mladíkom na ihrisku i mimo neho, no veľmi sa mu nedarilo. V jeho prípade išlo o asi najhorší podpis spomedzi všetkých hráčov, ktorých sme získali,
  • Pablo García (LB) - hosťoval u nás druhý rok a aj tento rok hral famózne. Dokonca si dovolím tvrdiť, že patril medzi najlepších bekov celej ligy,
  • Unai Veiga (CM) - rovnaký prípad ako García. Minulú sezónu nemal veľmi vydarenú, avšak v tejto sa mu darilo veľmi dobre. Po slabšom úvode sa dostal do formy a v základnej zostave vydržal celý rok,
  • Félix Correia (RM) - aj do tretice predĺžene hosťovanie. Félix hrával na ľavom krídle a aj on hral celkom slušne. Štatisticky na tom nebol až tak dobre ako Lungoyi na druhej strane, ale svojimi výkonmi nám určite pomohol.

Odchody:
  • Alberto Almici (RB) - posledné dve sezóny bol náš najlepší hráč, no prekvapivo s nami nechcel predĺžiť zmluvu. Bol som naňho pekne nasratý, keďže u nás mal všetko, no nedalo sa nič robiť. Moje srdiečko zaplesalo na konci sezóny, keďže Almici v zime podpísal zmluvu s Cittadellou, ktorá zo Serie B napokon vypadla. Každý si je strojcom svojho šťastia,
  • Alberto Pelagotti (GK) - doplatil na pretlak na brankárskom poste. Podarilo sa nám ho predať za pár šušňov,
  • Alessio Buttaro (CB) - Alessio bol po mojom príchode do klubu považovaný za najlepšieho mladíka v klube s veľkým potenciálom. Dal som mu aj šancu v áčku, avšak nebolo to ono. Preto som sa ho rozhodol poslať na hosťovanie do Serie C, kde mal potvrdiť svoje kvality. Bohužiaľ, ani v Messine to nebolo ono a tak je veľmi otázne, čo s ním bude,
  • Jérémie Broh (CM), Andrea Accardi (CB), Gregorio Luperini (CM), Michele Somma (CB/RB) - hráči, s ktorými som nepočítal, alebo ktorí chceli priveľký plat vzhľadom na ich postavenie v kádri.

V trénerskom tíme tentokrát nenastali žiadne zmeny.

Obrázek

Počas leta sme absolvovali kvalitnú prípravu a napokon aj veľmi úspešnú. Zdolali sme napríklad Udinese, Levante, či turecké Fenerbahçe, teda kvalitné tímy z rôznych kútov Európy. Do sezóny sme teda vstupovali s veľkými očakávaniami, no hneď sme zažili studenú sprchu. Po ôsmych kolách sme sa nachádzali na predposlednom mieste tabuľky s piatimi bodmi a situácia bola viac než zlá. Bolo potrebné niečo urobiť a ja som sa rozhodol zmeniť taktiku a úlohy jednotlivým hráčom. Rozostavenie sme zachovali (4-3-3), no takmer všetci hráči na ihrisku dostali nové pokyny a ono to nakoniec prinieslo svoje ovocie. V dôležitom zápase sme zdolali poslednú Alessandriu a zároveň odštartovali skvelú sériu, ktorá nám vydržala až do konca jesene. Z 12tich zápasov po zmene taktiky sme vyhrali hneď 8, 2krát sme remízovali a 2krát prehrali. 26 získaných bodov nás katapultovalo na 7. miesto tabuľky, s ktorým som bol veľmi spokojný a ktoré tak nejak odrážalo našu kvalitu.

Počas zimnej pauzy sme stihli odohrať dva prípravné zápasy. V jednom z nich sme až prekvapivo ľahko zdolali Bayer Leverkusen, čo len odrážalo našu skvelú formu. Tú sme síce nepotvrdili v prvom jarnom kole, keď sme prehrali s Pescarou, no potom sa všetko vrátilo do starých koľají. Hrali sme naozaj skvelo. V deviatich zápasoch po sebe sme neprehrali, pričom prevažne sme zo zápasov vydolovali 3 body. Až prišiel posledný marcový zápas a naša forma bola fuč. Z prekvapivej prehry s Avellinom, ktoré bojovalo o záchranu, sme sa už nedokázali oklepať a až do konca sezóny sme sa na ihrisku trápili. Našťastie prišlo aj pár dobrých zápasov, ale celkovo to nebolo vydarené obdobie. Napokon to vypálilo tak, že sme obsadili veľmi dobré 6. miesto a po roku si tak znova zahrali v play-off.

Do play-off sme nešli s veľkými očakávaniami, nakoľko forma v závere sezóny bola biedna. Svoj tieň sme neprekročili ani v 1. zápase play-off. Treba povedať, že sme nehrali vyslovene zle. S Pescarou sme odohrali vyrovnaný zápas, no nakoniec sme ho prehrali 1:0 a play-off sa pre nás skončilo už po prvom zápase.

Obrázek

Po roku sme sa znova predstavili aj v národnom pohári. Svoje minuloročné pôsobenie sme dokázali vylepšiť, keď sme sa dostali o jedno kolo ďalej. Po hladkom vyradení Parmy nám stopku vystavilo turínske FC, ktorému sme podľahli 0:2. Škoda, keďže v tom čase sme mali skvelú formu.

Obrázek

Druhá sezóna v Serie B bola veľmi zvláštna. Po tom hrôzostrašnom úvode sezóny berieme konečné 6. miesto všetkými desiatimi. Pomohol nám k tomu risk, keď som prekopal taktiku v podstate od základov. Nie vždy to prinesie ovocie, no v našom prípade to bola vydarená zmena. Sezóna nám ukázala, že mužstvo má svoju kvalitu a že so správnou taktikou môžeme bojovať o najvyššie priečky. Budúca sezóna bude pre nás treťou v Serie B a ja už začínam pokukovať po postupe medzi taliansku elitu. Bude to však ťažké, keďže finančná situácia klubu nie je veľmi pozitívna. Navyše, po sezóne u nás skončilo niekoľko dôležitých hráčov, takže má čaká poriadne perné leto. O tom ale až nabudúce.

vonTrips - máš pravdu, v prvej sezóne som play-off rozhodne nečakal. Vedel som, že mužstvo má kvalitu na to, aby nehralo o záchranu, ale play-off som určite nečakal. K tej druhej časti - je veľká škoda, že v Serie B nie sú väčšie odmeny. V podstate každý rok končím v mínuse (našťastie nie veľkom, len okolo 100K - 150K €), ale určite by mi pomohli väčšie odmeny. Z tohto pohľadu by bol postup do Serie A veľká pomoc.
xfox88 - ďakujem, bol to naozaj parádna jazda.

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #3 (2023/2024)

10
Začnu jako vždy u posil, které jsou dle mého fantastické. A je jedno jestli byli do obrany nebo do útoku, PH nad 7 je vždy výborné a tví hráči (až na výjimky) to potvrdili 😉 Jinak výsledky super, bylo z toho Play-off což považuji za úspěch. Podle mého bys ještě pár let mohl hrát na pozicích PO než se dostaneš výš, před tím by ses měl dostat taky trošku dál v poháru. Já osobně bych měl strach jít rovnou do Série A, spíše bych ten rozpočet polepil prodejem hráčů 😉 Ale tak třeba příští rok překvapíš, uhraješ postup, získáš víc peněz a s týmem se budeš pravidelně držet alespoň ve středu tabulky Serie A. Pak už budeš prakticky za vodou.

PS: Nejdříve porazíš Monzu a pak Bayer, kamaráde, Ty si umíš vybrat!!! 😡😎😂

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #4 (2024/2025)

12
Obrázek

2024/2025

Obrázek

Príchody:
  • Marcel Lavinier (RB) - Marcela sme si opäť požičali na ročné hosťovanie, pričom tento rok hral skvelo. Bol dobrý aj smerom dopredu, čo bolo pre nás veľké plus,
  • Wilgot Marshage (CM) - zaujímavý prípad. Skauti ho najskôr ohodnotili ako veľký talent, takže som ho zadarmo podpísal. Po príchode do klubu sa jeho hodnotenie upravilo (k horšiemu) a tak som ho nechal v tíme U20. Tam sa mu však darilo, preto som mu dal šancu aj v áčku a nestačil som sa čudovať. Mladý Švéd sa stal tretím najlepším strelcom mužstva, pričom ide o stredného záložníka,
  • Christian Pastina (LB) - trefa do čierneho. Christian mal ťažkú úlohu, keďže musel nahradiť Pabla Garcíu, ktorý hral minulú sezónu famózne, no už sa nám ho nepodarilo získať na hosťovanie. Christian sa však s touto úlohou popasoval veľmi dobre a bol našim najlepším hráčom,
  • Erik Stocchino (DM/CM) - veľký talent talianskeho futbalu sme si požičali z Cagliari, no úvodná sezóna u nás mu veľmi nevyšla a prevažne plnil len úlohu náhradníka,
  • Abdallah Basit (D/CM) - 25ročný ghanský záložník prišiel zadarmo, aby posilnil stred zálohy. Doplatil však na nevyrovnanosť výkonov, čo je jeho najväčšia slabina,
  • Etienne Kinkoue (CB) - ďalší zásah do čierneho. Mladý kamerunský stopér nám v defenzíve veľmi pomohol a bol jedným z našich najlepších hráčov,
  • Mattia Florio (LM) - naopak, toto hosťovanie nám vôbec nevyšlo. Našťastie, s Mattiom som rátal len ako so záskokom na lavičku, no napokon z toho nič nebolo, keďže takmer celú sezónu bol zranený,
  • Simone Canestrelli (CB) - talianskeho stopéra sme v zime získali za 87K z Crotone, keďže sme narýchlo potrebovali zohnať stopéra. Napokon sa ukázal v dobrom svetle a aj napriek silnej konkurencii na jeho poste stihol odohrať slušnú porciu jarných zápasov,
  • Daan Dierckx (CB) - Daan je už naša klasika, keďže u nás hosťuje už štvrtú sezónu. Tento rok bol opäť skvelý, no bohužiaľ, toto je jeho posledná sezóna u nás (keďže po sezóne prestúpil z Parmy do Serie A),
  • Félix Correia (RM) - aj Félix už u nás pôsobí dlhšie a aj on má za sebou skvelú sezónu. Bilancia 9+10 je výborná, no aj pri ňom platí, že sa už u nás neobjaví, nakoľko v ďalšej sezóne už bude pôsobiť v nemeckom Mainzi,
  • Nino Mazzouf (DM) - prvý plod našej práce s mládežou. Nino s nami trénoval celý rok a napokon sa dočkal aj šiestich zápasov v Serie B. Verím, že v budúcnosti dokáže naplniť svoj potenciál.

Odchody:
  • Rodrigo Farofa (ST) - brazílsky útočník bol pre mňa ideálny náhradník, nakoľko vedel zahrať na oboch krídlach i na hrote. Jemu však rola náhradníka nevoňala a napokon sme sa dohodli, že od nás odíde. Jeho novým pôsobiskom je Clube Athletico Paranaense, ktoré zaňho zaplatilo 500K €,
  • Rodrigo Guth (CB) - rovnaký prípad ako Farofa. Aj Rodrigo nebol spokojný s rolou náhradníka a zhodou okolností aj on prestúpil do Paranaense. Jeho cena sa vyšplhala na slušných 1,1M €,
  • Edoardo Lancini (CB) - za pár šušňov sme predali aj nepotrebného stopéra Lanciniho,
  • Paolo Bastianello (GK) - Paolo doplatil na pretlak medzi brankármi, no nepodarilo sa nám ho predať. Nakoniec skončil na ročnom hosťovaní v tíme Como,
  • Ivan Marconi (LB), Sídnei (CB) - skúsení borci sa rozhodli ukončiť svoje kariéry, no až tak ma to nemrzelo, nakoľko som už ani s jedným z nich nerátal,
  • Jacopo Dall´Oglio (CM), Masimiliano Doda (LB), Gabriele Barcellona (CM), Isma Cerro (LM/RM) - hráči bez potrebnej kvality alebo potenciálu, ktorým sme nepredĺžili zmluvy.

Zmeny nastali aj v zamestnaneckom tíme. Posilnili sme najmä skautský a lekársky tím, ktoré sa konečne dostali na požadovanú úroveň. Aj tu platí, podobne ako pri tréneroch, že patria medzi ligový nadpriemer (od 2. po 8. miesto), pričom lepšie sú na tom len tímy, ktoré pravidelne striedajú Serie A a Serie B a majú podstatne lepšiu finančnú situáciu ako my.

Obrázek

V lete sme stihli absolvovať mesačnú prípravu, počas ktorej sme odohrali niekoľko zápasov s rôznymi európskymi tímami. Potešili najmä hladké výhry s Feyenoordom a Bournemouthom, no výstrahou pre nás boli prehry s moskovským Spartakom a najmä švajčiarskym Young Boys. Tieto prehry síce mrzeli, no na druhej strane mužstvu ukázali, že nič nepôjde samo a že ak sa chceme pobiť o postup, musíme tvrdo makať. Našťastie, mužstvo sa z tých dvoch prehier dokázalo otrepať a nezanechali na ňom žiadne stopy. Jeseň bola v našom podaní famózna. Na svoje konto sme si pripísali len 3 prehry a to na ihriskách SPALu, Regginy a Pescary. Zvyšných 16 zápasov sme dokázali vyhrať a tak nie je žiadnym prekvapením, že sme zimovali na 1. mieste tabuľky. Okrem skvelých výkonov ma tešil aj náš náskok na čele tabuľky, ktorý bol už 11bodový (na 3. miesto, ktoré zaručuje účasť v play-off).

Dobrú formu sme potvrdili aj cez krátku zimnú pauzu, počas ktorej sme zdolali nemecký Hoffenheim i belgický Standard Liège. Musím sa priznať, že do jarnej časti som šiel s veľkým sebavedomím, pričom som veril, že postup nám už jednoducho neujde. Nič na tom nezmenila ani prehra v úvodnom jarnom kole, nakoľko potom sme sa znova dostali do správnej prevádzkovej teploty. V nasledujúcich 11tich zápasoch sme znova nepoznali chuť prehry a náš sen o návrate medzi taliansku elitu dostával čoraz reálnejšie kontúry. Ako sa však vraví, posledný krok býva najťažší a to platilo aj v našom prípade. V apríli sme nevyužili hneď dve možnosti na spečatenie postupu, keď sme najskôr prehrali s Veneziou a potom aj s Parmou. Napokon však všetko dobre dopadlo. 20. apríla sme doma hostili druhú Salernitanu, ktorú sme zdolali 2:1 a tým si definitívne zabezpečili postup do Serie A a zároveň aj ligový titul!

Obrázek

Tohtoročná edícia Coppa Italia bola pre nás prelomová, nakoľko sa nám prvýkrát pod mojim vedením podarilo zdolať tím zo Serie A. V 1. kole sme totiž vyradili FC Turín, ktorému sme tak oplatili vyradenie z minulej sezóny. Bohužiaľ, ďalšie kolo už bolo pre nás konečnou, keď sme nestačili na silný Neapol.

Obrázek

Dočkali sme sa! Po troch sezónach v Serie B sa sťahujeme medzi taliansku elitu a ja som absolútne spokojný. Osobne som zástancom priamych postupov a nie postupov cez play-off, nakoľko postup z prvého miesta dokazuje, že naše mužstvo má veľkú kvalitu a je teda väčšia šanca, že by sme sa mohli v Serie A udržať. Navyše, v lige sme napokon získali 90 bodov, čo je neskutočne číslo, pričom za ligovým rekordom Udinese sme zaostali len o 6 bodov. Zaujímavosťou našej spanilej jazdy bol aj fakt, že hneď 16 zápasov sme vyhrali len o gól, čo dokazuje, že mužstvo má aj veľkú vnútornú silu, nakoľko sme vedeli zvládať aj zápasy, v ktorých sa nám nie vždy darilo tak, ako by sme si predstavovali. Dobrou správou je aj naša finančná situácia, ktorá sa o niečo zlepšila, takže máme nejaké prostriedky na posilnenie kádra, aj keď ich nie je veľa. Nasledujúca sezóna bude pre nás absolútne kľúčová, nakoľko odmeny v Serie A (za televízne práva i umiestnenie) sú diametrálne odlišné oproti Serie B. Ak sa nám podarí zachrániť, bude to prvý, ale o to dôležitejší krok k ceste na výslnie.

vonTrips - tak napokon to vyšlo už v 3. sezóne .... tvoj plán má hlavu a pätu, avšak v Serie B nie sú takmer žiadne odmeny, čo je veľká škoda .... a ani ten predaj nie je bohviečo, nakoľko o hráčov nie je takmer žiadny záujem ... takže z toho pohľadu som za postup rád .... v Serie A by mali cinknúť riadne penízky, dôležité bude sa prvú sezónu udržať
honzyk - tak už sa môžeš tešiť na Serie A :)

13
Začnu u posil - Marshage je tedy zajímavá anomálie, jsem zvědavý co z něj bude. Hrozně se mi líbí i levý bek Pastina a stopér Derckx. Jen je škoda, že některé hráče už dále mít nebudeš. Ale pozitivem je první odchovanec na cestě do základní jedenáctky! 👍👏 A je třeba si říct, že přestupy jsou super v tom ohledu, že jsi v plusu 1,5M 😉

K zápasům pak snad nemá ani cenu se vyjadřovat... Velká gratulace k postupu! Splnilo se Ti přání postoupit, což je super hlavně kvůli financím. Takže si vlastně budeš moct dovolit utratit více peněz na posily, než je aktuální bilance, protože se ti to vyrovná vyššími přijmy. Uvidíme co přinese další sezóna, ale věřím, že se udržíš

14
Výborná sezona, Posily slušné, Pastina i znovu Diercx. Skvěle tě táhnul Rodado. :)

I ten gener vypadá solidně. Ale celkem mě překvapil ten Řek ze SPALu, to bude asi bombarďák.

Ligu jsi opanoval luxusně, tak konečně máme Palermo zpátky mezi elitou.
Držím palce, ať se daří a nespadneš. Pokud se udržíš, je skoro jistý, že v další sezóně už bude finančně jinde a na cestě na vrchol:)

Držím palce a opět chválím za super zpracování.

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #5 (2025/2026)

16
Obrázek

2025/2026

Obrázek

Príchody:
  • Peque Polo (ST) - trochu unáhlený podpis. Španielsky útočník pôsobil naposledy v barcelonskom béčku, odkiaľ sme ho získali zadarmo. U nás sa však nedokázal presadiť a to najmä vďaka veľkej konkurencii na jeho poste,
  • Ivor Pandur (GK) - skvelý podpis. Vo Verone bol nechcený, čo sme využili a urobili z neho našu jednotku. Chorvátsky golman sa nám odvďačil výbornými výkonmi,
  • Daniel Ionescu (ST) - dlho som rozmýšľal, či mám kúpiť tento rumunský klenot. Jeho výkupná klauzula bola 3,7M €, čo bolo približne 60% nášho prestupového rozpočtu. Napokon som si povedal, že za TV práva zarobíme veľké peniaze a Daniela som kúpil. A urobil som dobre. Síce trpel nevyrovnanými výkonmi, no napokon strelil v Serie A 18 gólov, čo je na mladého útočníka veľmi pekné číslo,
  • Igor Melini (RM) - mladého krídelníka sme si požičali zo Sassuola a urobili sme dobre. Igor ma pozitívne prekvapil, sezónu zakončil s bilanciou 8+7 a bol našim najlepším krídelníkom,
  • Joshua Kitolano (CM) - nórskeho univerzála sme si požičali z rímskeho AS. Ja som ho využil v strede zálohy a Joshua sa mi odvďačil výbornými výkonmi. Máme naňho predkupné právo a zrejme ho aj využijeme,
  • Mattéo Tramoni (LM) - francúzskemu krídelníkovi sa až tak nedarilo. Mal zopár svetlých momentov, ale celkovo to nebolo ono. Našťastie nás stál len 245K €,
  • Nicolas Jackson (LW/ST) - Nicolasa sme si vyhliadli vo Villarreali, kde bol nechcený. Ide o ofenzívneho univerzála, čo sa nám veľmi hodilo. Plusom bola aj jeho cena - 350K €. Celkovo ho radím medzi vydarené prestupy,
  • James McAtee (RM) - totálny fail. Nepozrel som si registračné pravidlá a keďže McAtee je z krajiny mimo EÚ, tak som ho nemohol registrovať (mali sme už iných dvoch hráčov mimo EÚ). Našťastie nás stál len 300K €, no aj tak ma to mrzelo, keďže James mi prišiel ako dosť talentovaný hráč,
  • Trilli (RB) - španielskeho pravého beka sme získali z nemeckého Gladbachu za 3,1M €, čo je pre nás celkom veľká suma. Avšak, na tomto poste sme potrebovali kvalitu. Trilli sa napokon chytil až v druhej polovici sezóny, kedy ukázal svoju kvalitu a potenciál,
  • Marcel Lavinier (RB/LB) - predĺžené hosťovanie. Marcelovou výhodou je, že vie zahrať na oboch krajoch obrany. Škoda, že v zime podpísal so Salernitanou a nie s nami,
  • Etienne Kinkoue (CB) - predĺžené hosťovanie a opäť veľmi vydarené. Etienne je líder našej obrany. Skvelou správou je, že máme naňho predkupné právo, ktoré určite využijeme,
  • Christian Pastina (LB) - ďalšie predĺžené hosťovanie. Minulý rok bol Pastina skvelý. Tento rok bol o niečo horší, no aj tak boli jeho výkony dobré. Môžem však prezradiť, že toto bola jeho posledná sezóna u nás,
  • Erik Stocchino (DM/CM) - aj v prípade mladíka išlo o predĺžené hosťovanie, Erik sa snažil, ale nedokázal si vybojovať stabilné miesto v základe. Každopádne sa ho v lete pokúsim získať natrvalo,
  • Nino Finocchiaro (CB) - aj tento rok sme do áčka vytiahli jedného dorastenca. Voľba tentokrát padla na mladého stopéra Finocchiara, ktorý dostal celkom slušnú porciu zápasov a rozhodne nesklamal.

Odchody:
  • Andrea Ghion (CM) - ťažký prípad. Andrea patril do základnej zostavy, no išlo o hráča, ktorý bol večne nespokojný. Raz mu vadilo toto, inokedy tamto až kalich horkosti pretiekol. V lete nechcel predĺžiť zmluvu a tak som sa ho rozhodol speňažiť. Napokon som zaňho dostali slušných 1,6M €,
  • Alessio Buttaro (CB) - pri mojom príchode do klubu bol označovaný za veľký talent, ale svoj potenciál nedokázal naplniť, čoho dôkazom je aj jeho nové pôsobisko - treťoligové Arezzo,
  • Arthur Desmas (GK) - po príchode Pandura mi bolo jasné, že skúsený francúzsky brankár nebude chcieť plniť rolu dvojky (čo aj potvrdil pri vyjednávaní o novej zmluve), takže mi neostávalo nič iné len ho predať. Fiorentina nám zaňho zaplatila 1,5M €, takže všetky tri strany boli spokojné,
  • Christopher Lungoyi (LM) - Christophera som mal rád, na krídle hral vždy dobre. Bohužiaľ, jeho platové nároky boli po postupe do Serie A nerealizovateľné (nestačilo mu ani týždenne maximum, ktoré sme mu mohli ponúknuť) a tak som ho musel takisto predať. Napokon sme aj na ňom pekne zarobili a našli zaňho náhradu, takže v končenom dôsledku nás jeho odchod až tak veľmi nemrzel,
  • Giuseppe Ilardi (CM), Moses Odjer (CM), Paolo Bastianello (GK), Andrea Silipo (RM/LM), Bubacarr Morong (RB), Aziz Kader Touré (CM) - hráči, ktorým skončila zmluva. Niektorých by som si rád nechal, avšak ich platové nároky boli veľmi vysoké, iní zasa nemali kvalitu ani potenciál.

Poriadne perný rok majú za sebou aj ostatní kluboví zamestnanci. V januári nastal v ich radoch pekný odliv a príliv, pričom sme do nich museli investovať nemalé finančné prostriedky. Vedel som však, že nás to veľmi neovplyvní, keďže finančná situácia klubu bola viac než dobrá. Do klubu sme dotiahli niekoľko známych mien ako Luciano Spalletti, Miroslav Klose či John Terry. Veľkú radosť mám aj z príchodu môjho nového asistenta - Richarda Kitzbichlera - ktorý už predtým pôsobil v tímoch ako Red Bull Salzburg, Beijing FC či Southampton. Kvalita našich zamestnancov tak išla rapídne hore, momentálne sa pohybujeme medzi ligovým priemerom.

Obrázek

Počas leta som mojim zverencom naordinoval o niečo ťažšiu prípravu. Niežeby sme odohrali nejako extra veľa zápasov, práve naopak, no kvalita niektorých súperov bola naozaj vysoká. Salzburg, Ajax a Benfica sú pravidelnými účastníkmi Champions League a aj proti nám ukázali svoju kvalitu. Príprava teda nedopadla ideálne, najmä výsledkovo, no ja som veril, že náš boj o záchranu bude úspešný. Na moje prekvapenie nás média tipovali na 16. miesto, ktoré by sme brali všetkými desiatimi. Úvod sezóny nás zachytil v dobrej forme. Keď sme zdolali Fiorentinu i Cagliari a po druhom kole boli na čele tabuľky, v Palerme sa začínalo skloňovať slovíčko titul. Samozrejme, všetkým bolo jasné, že postupne sa budeme tabuľkou prepadávať, no aspoň na chvíľu sme si užili ten pocit, že sme lídrami Serie A. Späť na zem sme sa vrátili hneď v septembri a októbri, keď sme nabehli na šnúru 6tich zápasov bez výhry, počas ktorej sme získali 4 body. Z výsledkovej krízy sme sa však dokázali oklepať a záver októbra, respektíve celý november sme hrali skvelo. Určite k tomu prispeli aj naši súperi, keďže sme nastupovali najmä proti tímom z druhej polovice tabuľky, no 4 víťazstva a 1 remíza z 5tich zápasov nás katapultovali do kľudného stredu tabuľky. Nič na tom nezmenil ani nevydarený december, v ktorom sme postupne nastúpili proti 4 top tímom - Neapol, Lazio, Juve a Inter. Jeseň sme tak zakončili na fantastickom 10. mieste so ziskom 24 bodov.

Do jarnej časti sme teda vstupovali s veľkými očakávaniami. Fanúšikovia i ja sme verili, že záchrana nám už neujde, no úvod jari bol z našej strany dosť rozháraný, keď sme striedali skvelé výkony s tými priemernými a dokonca prišlo aj k dvom herným výbuchom. Každopádne, marec už priniesol zlepšenie a to aj vďaka tomu, že som trochu zariskoval a skúšal si rôzne taktiky a rozostavenia. Kým na jeseň sme odohrali všetky zápasy v rozostavení 4-3-3, na jar sme si postupne vyskúšali 4-2-3-1, 3-4-3, 3-5-2 i 4-4-2. Napokon mi z toho vyšlo, že by nám mohla sedieť hra na 3 stopérov a tak sme až do konca sezóny nastupovali v takomto zložení, ktoré je v Taliansku veľmi obľúbené. Ukázalo sa to ako dobrý ťah, nakoľko súperi často nevedeli, čo na nás majú hrať a my sme zaknihovali slušnú porciu víťazstiev a to aj nad takými súpermi ako Neapol, Lazio či Atalanta. Najmä vďaka týmto zmenám a výbornému záveru sezóny sme napokon obsadili 9. miesto, s ktorým som absolútne spokojný. Ako sa ukázalo, namiesto boja o záchranu sme napokon bojovali o pohárovú Európu, keďže na 7. miesto sme stratili len 4 body.

Obrázek

Veľká spokojnosť panuje aj s našim účinkovaním v Coppa Italia. Tento rok sme v tejto súťaži dosiahli najlepší výsledok pod mojim vedením, keď sme to dotiahli až do štvrťfinále, kde nám stopku vystavilo milánske AC, ktoré to napokon dotiahlo až do finále (a okrem toho získali aj ligový titul). Na ceste do štvrťfinále sme postupne zdolali Speziu a Parmu zo Serie B a Bolognu zo Serie A.

Obrázek

Čo k tomu dodať? Sezóna dopadla na výbornú. Keďže išlo pre nás o kľúčovú sezónu, nakoľko financie v Serie A a v Serie B sa nedajú vôbec porovnávať, môžeme byť maximálne spokojní. V lete som to trochu riskol. Urobil som nákupy, ktoré by som možno za iných okolností neurobil, no pre nás bolo absolútne kľúčové dobre sa posilniť a zachovať si ligovú príslušnosť aj pre ďalšiu sezónu. Napokon to vypálilo na fantastické 9. miesto, ktoré neviem, či úplne presne odráža našu kvalitu, no to nás nemusí trápiť. Kvalitu sme občas nahrádzali nováčikovským elánom, niekedy sme mali aj poriadnu dávku šťastia. Vyšiel nám aj risk so skúšaním rôznych taktík, no na to sa história pýtať nebude. Sezónu sme zvládli a už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie výzvy. Tou najbližšou sú európske poháry, no je otázne, ako dlho nám to bude trvať.

vonTrips - tie peniaze sa nedajú vôbec porovnávať. Len za TV práva som dostal v tejto sezóne 45M € + ďalších myslím, že 9M € za umiestnenie .... pri našich výdavkoch sú to neskutočne peniaze, ktoré nám bohate stačia na všetko .... kľúčovú sezónu v Serie A sme zvládli, takže už by sme mohli ísť len a len vyššie :)
honzyk - ten Grék bol skvelý, ale patrí Atalante a tá si ho riadne cení ... už som po ňom pokukoval ale som bez šance :D
FFA - ďakujem a som rád, že sa kancel páči :)

Re: SSD Palermo - Siamo Aquile #5 (2025/2026)

18
Toho brankáře ti závidím, to je jednička jako víno a spoustu herního času před sebou. Ten může být jedničkou klidně i dalších 8 sezón! Stejně tak ten mladý střelec, paráda. Je vidět, že si dáváš na přestupech záležet 👍👏 Ale zároveň mi přijde, že jsi měl docela velkou fluktuaci hráčů, neudělalo ti to neplechu v kabině?

Co se týče výsledků, to je jedna velká paráda. Dobře že jsi našel správné rozestavení a dobrou taktiku, ale uvidíme, jestli nepříjde náhodou syndrom druhé sezóny. No podle výsledků bych tipoval, že příští rok to bude minimálně semifinále pohárů a postup do pohárové Evropy z ligy 😎😂.

A ty finance, co to jako je? 😂 Během jediného roku udělat +38M a přitom provětrat kasu na přestupech, to je neskutečné... Hoď sem příště prosím i screen přijmů a výdajů, dík.
Odpovědět

Zpět na „Manažerské kanceláře“