Hráči pro české nižší soutěže (Tenshiho DB)

1
Ahoj,

konečně jsem se dostal k tomu abych to všechno sepsal. Aktuálně pomáhám Tenshimu se seznamem hráčů pro jeho DB tak, aby byli reální hráči v každém týmu základní DB, tedy po divizi. Bohužel práce je to náročná, neboť mnohé informace nejsou k dispozici nebo se musí dohledávat na různých místech. Zkusil jsem i oslovit všechny kluby ČFL a MSFL, ale krom jedné odpovědi "jak rychle to potřebujete zpátky?" jsem žádnou jinou reakci nedostal (nečekané, že?). Osobně mě to trošku zarazilo, protože bych očekával, že klubům na nějakém PR záleží, ale asi to mají u prdele...

Dokument
Každopádně, základem je tento dokument - https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... fqMLDruoU/ přístup k úpravám musí případně přidělit Tenshi (aspoň myslím). Aktuálně jsou vytvořené seznamy hráčů a zaměstnanců pro Kroměříž a Hlučín => jde to vidět na listu LEGENDA ve sloupci KLUBY SEPSANE + jsou vytvořené listy s tabulkami hráčů a zaměstnanců daných klubů. Zde se klidně podívejte co a jak se má zapisovat, faktem je, že zatím jsme to s Tenshim spíše jen vychytávali, abych mohl rozeslat podobnou tabulku i klubům. Zbytek klubů ČFL a MSFL je třeba sepsat, viz níže.

List - LEGENDA
Tady jsou vlastně všechny základní informace, aby každý pochopil o co jde a je to rozčleněno na čtyři jinak barevné tabulky:
  • Zelená - vysvětlivky - tabulka, kde jsou popsány všechny atributy, jenž je "nutné" doplnit, samozřejmě pokud je možné je zjistit! U oblíbeného personálu, ikony a legendy předpokládám, že se má objevit ANO, pokud se jedná o něco z toho směrem ke klubu. Toto by ještě Tenshi měl doplnit...
  • Červená - pozice - v české realitě se pozice neurčují stejným způsobem jako ve hře, proto jsme udělali tuto převodní tabulku; největší problémy jsou u vedoucího rozvoje mládeže (ne každý má šéftrenéra) a fyzio (u nás jsou zpravidla jen maséři); bohužel bývá problém i u majitelů a předsedy, proto doplňte vždy dle nejlepšího vědomí a svědomí, nikdo další to moc kontrolovat nebude, tak hlavně žádné blbosti;
  • Modrá - týmy co je třeba sepsat - jednoduchý seznam týmů, které je ještě třeba sepsat, z jaké soutěže jsou a kdo ten tým sepíše;
  • Žlutá - týmy co už jsou sepsané - tejný seznam, jen s tím rozdílem, že človíček už je tam vypsaný, aby bylo případně možné mu poděkovat, resp. aby se vědělo kdo to doprasil 😂
  • Doplňění - pokud zjistíte, že je třeba do tabulek něco doplnit (ať už hlavní tabulka nebo převodní na pozice v realizáku) napište, doplníme/upravím; stejně tak, kdyby třeba klub vlastnili fanoušci (což ani nevím jestli u nás jde?), popř. jiné struktury, jako lokální super sponzor atd.; čím bude DB realističtější tím lépe, zvláště když na to SI totálně kašlou
List - Hráči v přeborech
Tento list si vytvořil Tenshi, aby tam sepsal, které hráče je třeba v rámci hry přesunou z ligových soutěží (tzn. od Divize výše) do nižších, tedy přeborů atd. K tomu možná Tenshi něco doplní, ale tady jsem já nikdy nic nepsal. Vy raději také nepište!

List - VÝCHOZÍ
Základní list, ze kterého dědí všechny ostatní. Je tam už "vyladěná" tabulka, do které se dají ty data zapsat. Pokud budete cokoli zapisovat, NIKDY to nepište sem!!! Vždycky je třeba vytvořit kopii listu VYCHOZI a teprve tuto kopii upravovat.

Listy s týmy
Jak už jsem psal výše, aktuálně jsou vytvořeny seznamy pro Hlučín a Kroměříž. Na těchto týmech jsme to testovali, proto každý ten seznam vypadá trošku jinak, ale aspoň tam uvidíte jaké informace se podařilo dohledat. Pokud znáte nějaké další, můžete je tam doplnit, viz níže. Zároveň se v těchto listech objevují zaškrtávací políčka, ty slouží čistě Tenshimu, aby si označil osoby, které už do DB zavedl. Tam nikdy nic neměňte!

Opravy hotových seznamů
V hotových seznamech, zvláště těch co už jsou zavedené do DB můžete klidně dělat změny, pokud víte, že je nějaký údaj špatně nebo zcela chybí. Jen je zapotřebí takový údaj zvýraznit červeným pozadím a pak i napsat Tenshimu, aby to v DB mohl upravit. Tenshi podle pozadí zjistí co se změnilo, takže mu více změn nemusíte vypisovat. Jen napíšete např. "doplnil jsem tabulku Hlučína", což stačí. Pokud tu zprávu nenapíšete, nikdo nezjistí, že jste změny provedli - opravdu není v lidských silách každý den kontrolovat každý list, jestli tam někdo něco nezměnil.

Já podobnou změnu provedl u Hlučíná u hráče Smékal, který by jinak měl ve hře zbytečně vysoké PA, které by u něj bylo rozhodně neoprávněné. Toto zvýraznění zde zůstane pro ukázaku.

Zdroje informací
Tady ještě uvedu zdroje informací, ze kterých jsem čerpal, když jsem ty seznamy dával dohromady:
  • Oficiální stránky klubu - mají skoro všechny kluby z třetí ligy, i když kvalita je pochybná a u některých údajů si taky nejsem jistý; problém bývá, že u nich jsou informace většinou obecného charakteru (např. u pozic hráčů uvedou obránce, ale jestli je levý, pravý nebo střední už ne);
  • Transfermarkt - takový základní vyhledávací nástroj, hráči jsou tam uvedení na správných pozicích, dají se sehnat data narození a další údaje, ale jen u některých hráčů, rozhodně ne všude;
  • MSFL.cz - ligové stránky jsou super, jsou tam aktuální přestupy a zpravidla i docela solidní údaje (rozkliknout klub pak hráče), ale ne vždy zcela přesné; v základu jsem vycházel ze soupisek z těchto stránek, ale někteří hráči už jsou třeba jinde, ale na stránkách jsou stále vedeni v týmu; to je problém, který vidíte jako zašedlé hráče v seznamu Kroměříže nebo Hlučína;
  • Fotbal u nás - tady jsem alespoň dohledával oficiální stránky a kontakty na kluby, popř. nějaké statistiky a tak; ale pozor ne všechny údaje sedí a jsou aktualizované; hodí se spíše na základní údaje a obrázky
  • eFotbal - jako fotbal u nás, spíše základní info, nějaké články a obrázky, ale data tady moc nehledejte;
  • Fotbal.cz - paradoxně asi nejslabší web, přitom mají všechny data přímo v systému, neboť se jedná o oficiální stránky svazu! Vůbec nechápu, proč nezpřístupní nějaké soupisky, fotky atd. Ten web je zcela nedodělaný, využívá tak možná 5 % potenciálu, přitom dneska už je každý zápis elektronický a vše je prakticky hned v systému! Tady by se daly vydolovat krásně všechny důležité data, ale to by musel někdo na svazu vytáhnout hlavu z prdele a bouchnout do stolu...
  • IS FAČR - další web FAČR, tentokráte "chytrý" systém pro vyhledávání; z jeho fungování se Vám budou ježit chlupy i tam kde nejsou, chování je nepředvídatelné, ovládaní neintuitivní (např. ENTER vůbec nefunguje, vyhledávat musíte absolutně přesné jméno atd.), ale je to aspoň přístup ke kompletní DB hráčů; jinými slovy lepší než drátem do oka, dají se tady případně dohledat hráči, kteří by pořád měli být součásti klub (např. dle transfermarkt), ale nenajdete je na oficiálních stránkách klubů; v IS si je vyhledáte a zjistíte, že třeba přestoupili, nebo už nejsou aktivní...
Pokud narazíte nebo znáte lepší zdroj napište, doplním jej tady, aby jej mohl využít každý dobrovolník ochotný tyto seznamy psát.

Vytvoření nového týmu
A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, tedy k vytvoření nového seznamu hráčů a zaměstnanců pro nějaký klub. Postup je následující:
  1. Zjistit, které týmy ještě nejsou sepsány (modrá tabulka, list Legenda)
  2. Zapsat své jméno k neobsazenému týmu (modrá tabulka, list Legenda)
  3. Vytvořit kopii listu VYCHOZI (kliknout na šipku u názvu listu a zvolit DUPLIKOVAT)
  4. Přejmenovat vytvořenou kopii (kliknout na šipku u názvu kopie, zvolit PŘEJMENOVAT a jako nový název napsat jméno klubu)
  5. Sepsat seznam hráčů a zaměstnanců dle výše popsaného a samozřejmě dle nejlepšího vědomí a svědomí (tzn. co nevím nevyplňuji, CA/PA případně doplní Tenshi nějak "automaticky" - systém už na to má)
  6. Nezapomeňte sehnat foto dresů pro domácí utkání i pro venkovní (vím, že v nižších soutěžích hrají týmy zpravidla doma i venku ve stejných dresech pokud se to nepere, takže jako domácí označte tu hlavní sadu jako venkovní tu druhou, popř. doplňte i foto třetí sady); stačí jako odkaz na danou fotku
  7. Statistiky a zdroje není nutno uvádět, ale je to lepší, aby to případně mohl někdo další využít
  8. Historie a ikony by byly fajn, pokud zjistíte. Tenshi je pak může (ikony a legendy) doplnit do DB
  9. Co se týče pozic zaměstnanců, držte se červené převodní tabulky v listu LEGENDA
  10. Pro pozice hráčů pište jen to co je možné zjistit nebo tutově víte, jinak ponechte obecné obránce, záložník, útočník. Pokud víte, napiště označení pozice dle hry, popř. dle obrázku:
Obrázek

Zaměstnanci a hráči
Co se vyplňování týče, stačí toto:
  1. Vedení klubu - majitel, předseda, případně někdo z představenstva (není třeba vypisovat vše)
  2. Realizák A-tým - pokud možno celý
  3. Hráči A-tým - všichni hráči co se účastní zápasů, resp. jsou součástí A-týmu
  4. Realizák ostatní - není třeba složitě hledat trenéry B-týmu, U19 atd., pokud je objevíte a zapíšete, tím lépe (povinné to není)
  5. Hráči rezervy - není třeba řešit rezervní týmy, tam se můžou doplnit zašedlí hráči; aktivitě se však meze nekladou (povinné to není)
  6. Hráči juniorky - stejné jako u rezervy, není třeba vypisovat tyto hráče, hlavní je A-tým; pokud už, tak spíše nějaké TOP talenty o kterých víte
Aktuálně se tedy zaměřujeme na třetí ligu (ČFL/MSFL) s tím, že B-týmy větších klubů (hrajících profi soutěž) ignorujeme, neboť tyto kluby mají už v základní DB dost hráčů a není třeba nic řešit. Kdyby však někdo chtěl udělat pořádek v některém z ligových týmů, aby se to dotklo i třetí ligy, klidně může. Prioritou ovšem pro nás jsou týmy, které žádné hráče nemají (tedy týmy uvedené v seznamu - modrá tabulka, list Legenda).

A to je asi tak vše. Pomoc každého člena této komunity bude vítána, čím víc nás bude, tím lépe a tím dříve snad bude hotova alespoň třetí liga. Týmů je dost a pak jsou na řadě divize...

Re: Hráči pro české nižší soutěže (Tenshiho DB)

2
List hráči v přeborech je pro hráče, který přestoupily do týmu, který není v základní db, v samostatné hráčské db bude nastavený jako volný hráč, ale v hlavní české db budou tito hráči v klubech, které hrají kraje a níž (které v základní db nejsou).

Jinak skvěle sepsané od vonTripse 👍, určitě by se hodila pomoc, protože pokud mám přímo data tak do hodiny dokážu mít jeden tým, pokud ne tak to zabere daleko víc času.
Odpovědět

Zpět na „Databáze“