KS Flamurtari Vlora - NEW ERA

1
Obrázek
Prolog

Zdravím všechny příznivce fotbalových manažerů, hlavně FMka! Protože je tento druh hry velmi náročný na čas a také mega závislá, chtěl bych Vám zde shrnout svých více než 20 let s touto sérií. A to pro svůj klid v duši, aby tento čas nevyšel úplně vniveč.

První kontakt s fotbalem na počítači jsem zažil při hraní FIFA 97, kterou jsem si tehdy za 500 Kč nechal vypálit. To mě bylo 13 let. Následovala FIFA 98 a už tehdy jsem zjistil, že existují jakési “klíče” k řešení situací na hřišti, které mě automaticky dovedou k úspěchu. Tedy dát gól. Začal jsem proto hledat něco nového a narazil na Championship Manager 97/98. Vždy jsem si vybíral slabší týmy, které jsem zkoušel vytáhnout. Tehdy si matně pamatuji, že jsem vytáhl Chester až do PL.
Obrázek
Jak šel čas, vyzkoušel jsem i Total Club Manager od EA, který vůbec nebyl špatný, ale s nástupem FIFA Manageru šla tahle hra rok od roku pomalu ale jistě do kytek. Mezitím si Championship Manager získával stále větší oblibu hráčů a stal se jasnou jedničkou.

V roce 2005 přišlo k rozdělení, kdy se vývojáři trhli od britského vydavatele Eidos a udělali “nový” Football Manager 2005. Název musel být jiný, protože na původní CHM nevlastnili práva. Co se týče hry, ta navazovala na CHM. Souběžně s FM05 vyšel i Championship Manager 5, který ale dělal úplně jiný tým a taky to tak dopadlo. Každopádně od roku 2005 tady máme FMko, jak jej známe dodnes. Doufám, že si to pamatuji správně, pokud ne, klidně mě opravte. Ale tak nějak to proběhlo.
Obrázek
Nebudu se tady rozepisovat o každém díle, ale shrnu to jednuduše. Vyzkoušel jsem si hraní jak za velkokluby (např. Dortmund, tehdy HSV, Basilej, MU...) ale i za outsidery (Offenbach, St. Pauli, Chester FC...). V posledních ročnících jsem odehrál několik sezón za Vaduz, Nordsjaelland, Hodonín, Paris FC, Shakhtar, Skalici a hlavně za Dinamo Batumi a Flamurtari Vlore o kterém bude tento deník.

Za Flamurtari jsem dokončoval hru FM20 myslím že v sezoně 39/40. Kvůli takové délce jsem si nestihl ani nainstalovat FM21 a pustil jsem se rovnou do hraní FM22. FM 23 plánuji koupit v jarní “výprodeji” tak jako každý ročník :) Takže ano, tento deník bude o hraní Football Manager 2022. Za ty roky jsem zjistil, že ten rozdíl vůbec nehraje žádnou roli, protože principy fungují pořád stejně. První sezonu projedete během 14 dní a pak jsou soupisky neaktuální :)

Doufám, že tento deník pomůže hlavně nováčkům, protože zde budu uvádět principy hry, které fungují již několik let. Berte to také jako malý návod, jak dostat průměrný klub mezi špičku. Snad se to podaří.

Jdeme na to...
Pokud Vás můj deník baví, budu rád za kávičku :) Snad mě nakopne abych hrál déle :)
https://www.buymeacoffee.com/m.108

Re: KS Flamurtari Vlora - NEW ERA

2
No to jsem zvědav rád zavzpomínám. Jen ročník 2005 vyšel v roce 2004, v listopadu myslím. Nechal jsem si ho koupit k 12. narozeninám od rodičů. Nebyly zde ani cm ani kg, stačilo mít výskok 20, hlavničku 20 a stačilo centrovat do vápna. :-) Takhle jsem hrál na Rio Ferdinanda s dlouhými auty do vápna, hattrick nebyl problém. :-D

Jsem zvědav, jak to bude vypadat dál :-)
And everyday I wake,I tell myself a little harmless lie, the whole wide world is mine

4
Jooo kluci, FM23 také vyšlo teď v listopadu ale to neřešme. U této hry je fakt jedno který ročník hraješ :) Vzhledem k tomu, že už to hrajete dekádu, tak jste zkušení borci. Buď vám ukáži nějaký nový poznatek, nebo zjistíte, že to hrajete stejně (nebo podobně) a funguje to. Můžeme pak někdy zkusit online turnaj (v zimě až bude čas), to mě zatím minulo. Jediné co jsem hrával online tak byla myslím FIFA 06 kdy jsem dokonce pořádal turnaje :D Myslím i ve World Cupu což vyšla jako samostatná hra, a byla to fakt prdel :)

Každopádně za Flamurtari teď jedu v FM22 třetí sezonu, takže Vám to pomalu začnu dávkovat. Co se týče historie, té se moc věnovat nechci, ale určitě nějaké přirovnání budou. I vzhledem k tomu jak mě teď proběhly první dvě sezony. Tak snad Vás to bude trošku bavit. Chci ukázat pohled na hru, když hrajete s totálně no name hráči a nemáte možnost si koupit koho chcete...
Pokud Vás můj deník baví, budu rád za kávičku :) Snad mě nakopne abych hrál déle :)

5
PŘEDSTAVENÍ TÝMU

Flamurtari je albánský tým z přístavního města Vlora. V reálu na jaře postoupilo ze 3. do 2. albánské ligy. Jedná se ale o tým, který historicky patří do nejvyšší soutěže. Jen se mi nepodařilo dohledat, co předcházelo tomu pádu. Jestli finance, nebo nějaký trest od asociace, opravdu netuším. Ale pojďme do hry.
Obrázek
Ve hře startujeme ve 2. albánské lize s požadavkem vedení skončit v horní polovině. Přímo postupuje 1.tým, další 2 si zahrají play-off. Druhá liga je ještě rozdělena na skupiny A,B, takže vítěz playoff musí vyjít ze dvou utkání.
Obrázek

MŮJ CÍL DO PRVNÍ SEZONY 21/22

Vzhledem k tomu, že kádr obsahuje několik třicátníků, chtěl jsem se umístit do první pětky a připravit kádr na další sezonu tak, abych měl možnost postoupit z prvního místa. Ačkoliv jsou to třicátníci tak dva z nich jsou povoláváni do reprezentace a tak jsem kolem nich postavil mladíky. Abych ušetřil co nejvíce peněz, šel jsem cestou hostování. No a abych vytipoval ty správné hráče, ihned po nástupu jsem podepsal skauta z Mexika, pana Torrada (PP15, PSCH13). A to je VŽDY nejzásadnější věc, kterou dělám při každé nové hře s neznámým týmem. Důležité je najmout pokud možno co nejlepšího skauta a ihned si poslat hlášení z TOP klubů z první ligy. Často totiž pustí své mladíky na hostování bez toho aniž byste museli platit jejich mzdy. Takže během měsíce jsem doplnil řídký a starý kádr a pomalu se pustil do sezony...
Obrázek
Obrázek
Taktiku na přípravu jsem zvolil 4-3-3 s defenzivním záložníkem a útočnou mentalitou. Jak vidíte, příprava proběhla skvěle. Úvod sezony ale přinesl jen 2 body, ale pak se kluci rozjeli. Co mě mrzelo byla prohra v poháru s Tomori, které bylo v té chvíli na 4. místě ligové tabulky a výsledek vůbec neodpovídal tomu, co se dělo na hřišti.
Obrázek
Obrázek
Nakonec jsme se ale zdvihli a polovinu sezony zakončili senzačně na 3. místě...

6
Zajímavá myšlenka s co nejlepším skautem a hlášením o TOP klubech, to třeba nedělám. Vidíš, člověk se pořád učí 😉 Výsledky jsou super, osobně bych však nepohrdl více screeny. Např. konečnou tabulkou po podzimu, stavem financí, souhrnem přestupů ap. A co bych ocenil ze všeho nejvíc, je trošku se rozepsat o taktice. Rád se inspiruji u ostatních a zajímá mě třeba proč dělají/používají to nebo ono a jak jim to funguje.

Tož hodně zdaru a třeba z toho bude postup hned v první sezóně.

7
Zajímavý výlet mimo klasicky hratelné. Pravda je, že by to chtělo více screenů. Nemám představu, jak vypadají kvalitativně hráči :( jak si vedeš finančně a tak, ale to už psal kolega níže.

Doufám, že tenhle kancl vydrží co nejdéle!
And everyday I wake,I tell myself a little harmless lie, the whole wide world is mine

8
1. sezona je za námi

Děkuji všem za poznatky a pokusím se dodat ihned víc informací. Vzhledem k tomu, že už jedu 3. sezonu (rozhodl jsem se pro napsání deníku až teď), tak ty první dvě budou obecnější a tu třetí už vezmu hezky dopodrobna. Jdeme na to....

1. sezonu jsem nakonec ukončil na krásném 3. místě, kdy mě nevyšel závěr sezony. Ale vůbec nevadí. Jak jsem avizoval výše, potřeboval jsem stabilizovat sestavu a nachystat na příští sezonu k boji o přímý postup.
Obrázek
Jak vidíte na první sezonu jsem tým posílil 10 hráči, z toho 6 přišlo na hostování a 2 jako volní hráči. Ty hostovačky jsou super v tom, že pokud se vám hráč osvědčí, můžete mu hostování prodloužit i na další sezonu. Pokud se jedná o talentovaného mladíka, většinou vám to mateřský klub povolí. Také toho využívám k tomu, že prodloužím hostování a čekám na vypršení smlouvy. 6 měsíců před jejím termínem už hráče můžete podepsat a stále ještě vám sezonu odehraje zadarmo.
Obrázek
TAKTIKA
Tu se snažím hrát podobnou, jen s malými úpravami. A to jestli chci hrát defenzivněji proti silnému soupeři a nebo klasika, útočně.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Co se týče financí, měl jsem od sponzorů na celou sezonu cca 200k, které se využili na provoz celé sezony, jen celkem za 50k jsem koupil 2 hráče do základu. Rozpočet na mzdy byl 5k týdně, kdy nejlepší hráči brali cca 200 euro za týden. Bavím se tedy celou dobu v eurech, platy mám nastaveny v týdenním režimu, protože jsem na to historicky zvyklý.

Do další sezony se sponzoři práskli přes kapsu a šel jsem s krásnými 400K euro! A jak jsem avizoval, cíl byl postup z 1. místa!

Ještě přiložím nejlepší 11, podrobné atributy hráčů Vám ukáži až ve 3. sezoně. Ale pro srovnání, kvalitativně se jednalo o hráče mezi naší 3. a 2.ligou. Mzdy v rozmezí 80-200€ týdně, hodnota mezi 10-50k €.
Obrázek

10
SEZONA 22/23
Vítám Vás po delší době u mého vlákna. Omlouvám se za prodlevu, poslední týden jsem se více věnoval e-sportu, takže nebyl moc čas sepsat co se odehrálo. Jak jsem avizoval výše, sezonu 22/23 mám již odehranou a než ji celou v tomto příspěvku shrnu, to nejpodstatnější je, že se podařilo postoupit z 1. místa!
Obrázek
Pojďme se blíže podívat jak se celá sezona odehrála. Příprava obsahovala 8 utkání, která skončila s bilancí 7-0-1 přičemž soupeři byli 4 zahraniční z toho nejsilnější Monopoli a Vardar, které jsme porazili. Prohra přišla hned v úvodním utkání s Albánskou Teutou 0:1 která hrála špici první ligy.

Vstup do podzimní části navázal na podařenou přípravu a jak se později ukázalo, byla to nejdůležitější část sezony! Podzim jsme zakončili s pohodlným náskokem na čele tabulky a co bylo navíc, tak určitě postup do čtvrtfinále poháru! Postup byl nečekaný hlavně proto, že ve 2. kole jsme vyřadili SK Tiranu a ve 4. kole Skenderbeu Korce, což jsou týmy bojující o titul v nejvyšší soutěži. Následně jsem samozřejmě obdržel návrh na prodloužení smouvy, který jsem přijal :)
Obrázek
Druhá polovina sezony se prakticky dohrávala, protože vytvořený náskok jsem v pohodě udržoval. Co ale bylo hodně nečekané tak pohárová jízda, která skončila až ve finále! Tady nám hodně pomohl los, protože ve čtvrtfinále jsme narazili na druholigové Burreli a následně na prvoligovou Egnatii, která ale hrála o záchranu. Finálové utkání na Air Albania Stadium proti domácímu Partizanu Tirana už bylo jasnou záležitostí.
Obrázek
Co se kádru týče, na tuto sezonu jsme prodloužili hostování třem hráčům z týmů 1.ligy, kteří byli oporami a podařilo se jako volného hráče přivézt Mario Gjatu který se stal útočníkem číslo jedna pro jarní část ligy. Nepodařilo se nám udržet útočníka Dushka, který odešel za 40k € do Kataru a po sezoně klub opustil brankář Mocka a obránce Bicaj, kteří si vydupali přestup kvůli vysokému věku a vyšším výzvám.
Obrázek
Finančně jsme skončili mírně nad nulou, takže se nemuseli po sezoně řešit žádné nutné prodeje hráčů. To bylo velmi důležité, protože tento tým jsem budoval s tím, že po postupu už nebude moc nutné zasahovat do kádru a budeme hrát o záchranu v nejvyšší soutěži. Následně se ukáže, jaká je kvalita hráčů a kde bude potřeba posílit...
Odpovědět

Zpět na „Manažerské deníky“