Zranění v FM 2018

Zranění – novinky, prevence, počet

V letošním ročníku došlo k zásadním úpravám práce se zraněními. Oficiální stránky Sports Interactive proto přinesly odpovědi na devět častých otázek. Zajímá vás, kolik zranění je normální mít, jak jejich počet snížit, co dělá fyzioterapeut a co výkonnostní trenér nebo jaké změny očekávat v FM 18?

1. Kolik zranění mám očekávat v sezoně?

V anglické Premier League se (ve skutečném fotbalu) objeví za sezonu přes 1 400 zranění. Zatímco ve Football Manageru 2018 se dočkáte průměrně 1 120 zranění, tedy 80 % reálné hodnoty.

Z toho 10-15 % jsou závažná zranění nad 28 dnů. Zranění jsou rozdělena (na základě ligy, ve které hrajete) zhruba v poměru 60 % trénink / 40 % zápasy.

2. Kolik zranění mám očekávat u svého týmu?

Během hraní vám přijde do pošty zpráva od lékařského týmu, který vypočítá předpokládaný počet zranění vašeho týmu pro danou sezonu.

Průměrný tým anglické Premier League v sezoně 2017/18 se bude potýkat v průměru s 65 zraněními. Mějte na paměti, že se jedná pouze o odhad, a skutečnost se může lišit.

3. Kolik zranění mám očekávat za zápas?

Jeden tým by se měl v průměru potýkat s 0,6-0,75 zraněními za zápas. Zranění, která vyžadují vystřídání, se liší podle typu. Všechna závažná nicméně vyžadují vystřídání.

4. Co dělat pro prevenci zranění?

Přímý vliv na zranění mají tyto faktory:

 • Náchylnost ke zranění
 • Tréninková zátěž
 • Zápasová zátěž
 • Historie a opakovaná zranění
 • Fyzická kondice
 • Rozehranost (herní praxe)

Zdravotnické centrum vám poskytne informace o riziku zranění u každého hráče. Výše zmíněné faktory dohromady tvoří Celkové riziko, pokud narazíte na hodnoty Vysoké či Velmi vysoké, měli byste provést kroky pro jeho snížení. Zejména u hráčů náchylných ke zranění.

Přílušné okénko ve zdravotnickém centru vám sdělí důvod zvýšeného rizika, např. „týmové zaměření tréninku“. Ačkoliv v krátkodobém horizontu je takový stav přijatelný, a pro optimální tréninkový výkon dokonce žádoucí, tak dlouhodobě se samozřejmě nedoporučuje.

Kromě toho někteří hráči jsou náchylnější ke zranění než ostatní, případně se potýkají s opakovanými zraněními.

Prevence je pevně spjata s předsezonním obdobím. Čím více fyzické kondice naberou a čím rozehranější budou, tím je větší pravděpodobnost, že se vyhnete zdravotní krizi v úvodu sezony.

5. Kolik zranění mám očekávat současně?

Kluby v anglické Premier League se běžně potýkají s 0-12 zraněními najednou, takže cokoliv v rozmezí 4-8 je ve hře považováno za standardní.

6. K čemu je mi fyzioterapeut a výkonnostní trenér?

 1. Fyzioterapeut, klíčový atribut fyzioterapie. Léčí zranění, která lze ošetřit bez pomoci externího specialisty nebo klubového lékaře. Kvalitní zaměstnanec dokáže nepatrně snížit dobu léčby a také odhaduje dobu absence. Čím lepší je, tím přesnější odhad. Rovněž vám bude předávat informace o zraněních, např. jejich současný počet nebo podobné statistiky. Pokud nemáte obsazenou pozici výkonnostního trenéra, přebírá jeho úkoly.
 2. Výkonnostní trenér (sports scientist), klíčový atribut sportovní věda. Snižuje pravděpodobnost určitých zranění a také je jeho úkolem snižovat rychlost únavy jednotlivých hráčů. Poskytuje informace o riziku hráčských zranění a pravděpodobnosti zranění. Čím lepší zaměstnanec, tím přesnější odhady.

7. Co jsou opakovaná zranění?

Název je všeříkající, jedná se o konkrétní zranění, vůči němuž je hráč náchylný. V případě, že si jej hráči přivodí, je možné jej poslat ke specialistovi, kterému se může podařit hráče nadobro výléčit. Pak už nebude ke zranění náchylný.

8. Co je to obnovené zranění?

Jedná se o návrat ke zranění, ze kterého se hráč teprve nedávno zotavil. Příčinami může být přetrénování či nadměrná zápasová zátěž, na něž nebyl hráč po výpadku připravený. Hráči s „oranžovým zraněním“ (nikoliv červený symbol) trénují jen lehce a jsou náchylnější k obnovení zranění během zápasu.

9. Změny oproti FM 2017

Porovnáme-li FM 2018 s předchozím ročníkem, tak se vyznačuje:

 • menším počtem závažných zranění (28 a více dnů), větším počtem drobných zranění (4-7 dnů),
 • zavedením nepatrných (1-3 dny) zranění, např. ztuhlé stehenní svaly apod.,
 • vyvážením tréninkových intenzit, takže vysoká a velmi vysoká nebudou tak náročné pro hráče,
 • přidáním nových zranění a úpravami stávajících (stejně jako jejich délkou či pravděpodobností výskytu).

To znamená, že se dočkáte vyššího počtu zranění, která však budou trvat kratší dobu. V FM 2017 zmeškali hráči anglické Premier League více než 15 000 dnů za sezonu, v FM 2018 ti samí hráči zmeškají jen 13 500 dnů. Vyšší počet zranění tedy nemusí rovnou znamenat i delší dobu na marodce.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá soubory cookies pro analýzu návštěvnosti a vaše pohodlí. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete je kdykoliv ze svého prohlížeče odebrat nebo je zablokovat. Přijmout Přečíst více